DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette başarıyı sağlayacak bir ekip nasıl kurulur?

E-ticarette başarıyı sağlayacak bir ekip nasıl kurulur?

E-ticaret sektörüne adım atarken arkanızda doğru ve güçlü bir ekibin olması sektördeki başarınızı da artırır. Ancak doğru bir ekip oluşturmanın da kendine has sırları ve yöntemleri de bulunuyor.

Doğru bir ekiple çalışmak ekibinizin kendi içindeki performansının artmasını sağlayacağı için şirketinizin de başarısının artmasını sağlar.

Beklentilerinizi açıkça belirtin

Ekibinizi oluştururken beklentilerinizi açıkça onlara belirtmelisiniz. Şirketinizin vizyonunu, hedeflerini onlarla paylaşın. Şirketinizin nasıl bir kültürü olduğunu ve onlardan bu kültüre ayak uydurmaları gerektiğinden bahsedin.

Bu detayların yanı sıra parasal ve çalışma koşullarını da açıkça belirtmelisiniz. Çalışanlarınız, beklentilerinizi tam olarak bilirlerse ve bu koşullar altında çalışmaya karar verirlerse performansları da daha yüksek olacaktır.

Çalışanlarınız şirketinize ne kadar bağlı?

Çalışanlarınızın, şirketinize ne kadar bağlı olduğu da şirketinizin başarısıyla doğru orantılı. Ekibiniz, şirketinizi kendi şirketi gibi görüyor mu? Ekibiniz, yaptıkları işi kendi işleri gibi gördüklerinde işteki performansları daha yüksek olur ve bu da şirketinizin başarısını artırır.

Buna ek olarak ekibiniz şirketinin başarısını kendi başarısı olarak görüyor mu? Şirketin başarısında kendisinin de payının olduğunun farkında mı? Ekibinizin çalışmalarını bu sebeplerden dolayı takdir etmelisiniz. Şirketin başarısına katkıda bulunduklarını bilmeleri, çalışanlarınızı çalışmaya daha çok teşvik eder.

Ekibinizdeki çalışanların kendilerini geliştirmelerine izin verin

Çalışanlarınızın kendilerini geliştirmelerine izin verdiğiniz takdirde şirketin arkasında başarılı ve güçlü bir ekip oluşturmuş olursunuz. Birçok şirket çalışanlarını eğitmek için yatırım yapmıyor; ancak çalışanlarınızın kendilerini geliştirmelerini ve bilgi düzeylerini artırmak onların şirketinize olan bağlılığını artırır. Aynı zamanda bilgi birikimleri de artacağı için yaptıkları işin de kalitesi artar.

Onlar için yatırım yaptığınızda, çalışanlarınız kendilerine değer verildiğini görecekleri için işlerini daha da sahiplenirler. Bu da tabii ki kendi işleri gibi çalışmak için ellerinden geleni yapmaları anlamına gelir.

Ekip içi koordinasyonu ve iletişimi sağlamak

Başarılı bir ekiple çalışmak için ekip içi koordinasyonun ve iletişimin de çok güçlü olması gerekiyor. Ekip içindeki işlerin koordinasyonunun, iş bölümünün ve işlerin takibinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmekte.

İş takibinin ve iş bölümünün yapılması için de ekibinizin içindeki iletişimin iyi bir şekilde yapılıyor olması gerekiyor. Çalışanlar arasındaki iletişimin güçlü olması, işlerin aksamadan düzenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Bölüm yöneticileriyle bu konuda bir strateji oluşturabilir ve çalışanların birbirleri arasındaki iletişimi nasıl güçlendirebileceğinizi planlayabilirsiniz.

Ekibinizin fikirlerine kulak verin

Çalışanlarınızı şirketle ilgili önerilerine ve fikirlerine de önem vermelisiniz. Şirketin gerçekten yararına olacağını düşündüğünüz fikirleri, uygulamaya koyarak ekibinizi işin bir parçası haline getirmelisiniz. Fikirlerine değer verildiğinin görülmesi, çalışanlarınızın şirkete daha çok katkıda bulunmalarını sağlar.

Ulaşılmaz olmayın

Çalışanlarınızın sizinle ya da üstleriyle iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşamaması da oldukça önemli. Bazen şirket yöneticileri ulaşılmaz bir pozisyonda konumlanıyorlar ve şirket çalışanları bir sorunları olduğunda bu kişilere ulaşamıyor.

Bu da çalışanlarla yöneticiler arasında bir iletişim kopukluğuna neden oluyor. Ekip içindeki iletişim ne kadar önemliyse, çalışanlarla yöneticiler arasındaki iletişim de bir o kadar önemli. Bu sebeple çalışanlarınız yöneticilerine ya da size ulaşmak istediklerinde onlar için ulaşılabilir olmalısınız.

Çalışanlarınızın arkasında olun

Başarılı bir ekip oluşturmanın bir diğer temel taşlarından biri de çalışanlarınızın arkasında olmak. İş hayatında birçok hata yapılabilir. Bu hatalar nedeniyle para ve iş kaybedebilirsiniz. Ancak bu tip hataların önüne geçmek ve çalışanlarınızın kendilerine olan güvenlerini artırmak için onlara destek olmalısınız.

Çalışanlarınıza bazı sorumluluklar vererek, onların şirketle ilgili kararlar alıp uygulamaları için onları teşvik etmelisiniz. Böylece çalışanlarınız onlara güvendiğinizi hissedeceklerdir ve daha az hata yapmak için uğraşacaklardır.

Çalışanlarınıza destek olduğunuzda ekibinizin kendine olan güveni de daha da artacağı için işteki performansları da olumlu yönde etkilenecektir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!