DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette e-postalarınızın okunurluğunu artıracak 4 teknik

E-ticarette e-postalarınızın okunurluğunu artıracak 4 teknik

E-ticaret firmaları, güçlü e-posta kampanyaları sayesinde, dönüşümlerinde son derece başarılı sonuçlar elde edebilir. Fakat potansiyel müşterilerin, e-ticaret sitelerinden gelen her e-postaya aynı ilgiyle yaklaşmadıklarını da hesaba katmakta yarar var.

Bilindiği gibi, e-ticaret şirketleri; potansiyel ve varolan müşterilerine farklı amaçlarla e-posta gönderebilir. Bu anlamda, bazı e-ticaret siteleri e-postalar aracılığıyla, hedef kitlesinin dikkat ve ilgisini doğrudan satışa dönüştürmeye çalışırken; bazıları da marka bilinirliğini artırmayı hedefleyebilir.

Hangi amaçla olursa olsun, yeterince dikkatli ve özenli hazırlanmayan e-posta içerikleri etkisini yitiriyor ve hedefine ulaşamıyor. Ayrıca, bu başarısız e-postalar; potansiyel müşterilerin üyeliklerini iptal etmelerine ve firmanın iletilerinin, istenmeyen e-postalar arasına girmesine de neden olabiliyor.

Peki, e-postalarınızın okunmaları ve dönüşüm sağlamaları için nelere dikkat etmelisiniz?

Konu satırlarını e-postanızın ana başlığı olarak görün

E-posta alıcılarının yüzde 33’ü; e-postanın içeriğinin kısaca açıklandığı, konu satırlarını dikkate alarak e-postaları açıyor. Bu sebeple konu satırlarını oluştururken daha fazla özen göstermeniz, iletilerinizin açılma oranlarını da büyük ölçüde etkileyebillir.

Bu noktada en iyi konu satılarının e-postanın içeriğiyle ilgili merak ve ilgi uyandırıcı, bilgi veren; en kötülerinin ise e-postanın içerisinde ne satıldığından söz edenler olduğunu söylemek mümkün.

Potansiyel ve varolan müşterilerinizin, e-ticaret siteniz için gönderdiğiniz e-postaları açmaları için; öncelikle onlara bir ‘sebep’ sunmanız doğru bir yaklaşım olabilir. Ayrıca; içeriğinizin zengin olduğunu ve etkileşim kurabildiğini göstermeniz için, e-postalarınızın konu satılarının içeriğinizi tanımlaması da son derece önemli. Çünkü bu sayede alıcılar, e-postanızı açıp içeriğinizi okumaya başlayabilirler.

E-postanızın biçimine özen gösterin

E-postalarınızdaki fotoğraflarınız ile görsel olarak etkileyici bir sunum oluşturmaya da metnin içeriği kadar özen göstermenizde fayda var. Görselliğin son derece önemli olduğu bir çağda, yalnızca uzun bir metinden oluşan e-postalar; hedef kitlenizi e-ticaret sitenizden soğutabilir. Bu nedenle; potansiyel müşterilerinizin e-postanızı rahatça okuması açısından, ara başlıklarla kısa parçalara ayrılmış bir metin oluşturmanızda ve onu kaliteli, orijinal görsellerle desteklemenizde büyük yarar var.

Görsellerinizi metninizle ilişkilendirin

Yazılı içeriğiniz ne kadar merak uyandırıcı ve ustalıkla yazılmış olursa olsun; insanlar bir şey okumadan önce genellikle zihinlerinde ona ilişkin bir görsel canlanır. Bu nedenle, e-postalarınızda mutlaka anlattığınız konuya dair bir görsel kullanmaya özen göstermenizi öneririz.

E-postalarınızın görsel olarak çekici ve profesyonel görünmesi için, metninizle ilgili kaliteli görseller seçebilirsiniz. Ayrıca, potansiyel müşterilerinizde güçlü bir marka imajı oluşturmak için; e-ticaret sitenizin kurumsal kimliğini yansıtan logo, amblem ve renkleri içeriğinize de taşımanız oldukça önemli.

Her metninizin tek bir amacı olsun

Metinler, e-postaların en fazla ustalık isteyen bölümlerinden biri ve e-postalarınızdaki metin içeriklerinin tek bir amacının olması son derece önemli. Bu anlamda, bir bülten mi yoksa bir promosyon e-postası mı göndereceğinizi en başından planlamanızda yarar var. Ayrıca, bir e-posta metnini oluştururken; onun kimlerin ilgisini çekebileceğini öngörmeniz de hedef kitlenizi doğru belirlemeniz açısından büyük önem taşıyor.

Bir bülten gönderiyorsanız, metninizin her bölümünün ilginç ve birbirleriyle ilgili olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca, bültenizin kısa ve potansiyel müşterilerinizin beğenebileceği bir üslupla yazılması ve içerisinde potansiyel müşterilerinizin dikkat ve ilgisini çekecek bilgilerin olması da son derece önemli.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, siz de e-ticaret siteniz için başarılı kampanyalar düzenleyebilir ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!