DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Düşük maliyetle pazar araştırması yapmanın 4 yöntemi

Düşük maliyetle pazar araştırması yapmanın 4 yöntemi

E-ticaretle ilgili ‘parlak‘ bir fikriniz varsa; pazardaki talebi değerlendirmeden, yüksek sayıda ürün siparişi vermeden veya herhangi bir sözleşme imzalamadan önce, sizi zorlayacak bazı gerçeklerle yüzleşmeniz gerekebilir.

Bu anlamda, e-ticarete giriş yapmadan önce pazar araştırması yapmak yalnız akıllıca değil; aynı zamanda, olması gereken de bir davranış. Ayrıca, pazar araştırmasına ayırdığınız vakit; e-ticaret iş fikriniz ile girmek istediğiniz pazarda sağlıklı bir talebin var olup olmadığını ortaya çıkarmanıza da yardımcı olabilir.

Bir e-ticaret fikrini gerçekleştirmeden önce, düşük bir maliyet ile pazar araştırması yapabilmeniz için farklı yöntemler mevcut. İşte bunlar arasında bulunan dört araştırma yöntemi…

1. Sosyal Medya

Sosyal medya incelemesi; sosyal medyada, e-ticaret fikrinizden bahsedilme ve dönüşümlerin miktarını anlamanın harika bir başlangıcı olabilir. Ayrıca; sonradan yararlanabileceğiniz pazarlama araçları arasında bulunan sosyal medya, hedef pazarın görünümünü ortaya çıkarmanıza da destek sağlayabilir.

Sosyal medyada araştırma yapmaya; farklı sosyal medya kanallarını inceleyerek, potansiyel müşterilerinizin, bir bütün olarak ürününüz veya sektörünüz hakkında neler söylediklerini belirlemekle başlayabilirsiniz. Bu anlamda; ürün açıklamalarınız, blog yazılarınız, reklamlarınız, sosyal medya ve promosyonlar aracılığıyla potansiyel müşterilerinizin dilini öğrenmenize yardımcı olabilir. Hedefli müşterilerin kullandıkları dili kullanmak; sitenize kaliteli bir trafik, sadık bir müşteri tabanı ve dönüşümlerinizde artış sağlamanıza katkı sağlayabilir.

Bunun için, öncelikle sosyal ağlardaki hashtag’lere ve genel trend’in ne olduğuna bir göz atmakta yarar var. Bu anlamda, bir kelime veya kelime gruplarının günde kaç tweet’te kullanıldığını ve bugüne kadar kullandıklarınızdan farklı sosyal ağlardan birisini incelemek için Topsy’i deneyebilirsiniz. Topsy’de ayrıca, rekabetçi unsurlarla ilgili daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilecek çeşitli sosyal analitik araçları da bulabilirsiniz.

2. Google Anahtar Kelime Aracı

Google Anahtar Kelime Aracı (The Google Keyword Tool ); e-ticaret işinizin veya ürün fikrinizin herhangi bir zaman diliminde kaç kişi tarafından arandığını öğrenmenize yardımcı olan, ürününüz veya e-ticaret işletmeniz için oldukça kolay, hızlı ve ücretsiz bir yol. Google Anahtar Kelime Aracı ayrıca; ürün adı, açıklamaları, blog yazıları gibi, bir bütün olarak sitenizde kullanacağınız çeşitli fikirlerle ilgili başka hangi anahtar kelimelerden yararlanmanız gerektiğini bilmenizi de sağlar.

Ayrıca, e-ticaret siteniz için anahtar kelime araştırması yaparak, onu arama motorları için optimize etmeniz; sitenizin kaliteli trafiğini artırmanıza da yardımcı olabilir. Fakat artık hemen herkes, ihtiyaç duyduğunu bulmak için arama motorlarını kullandığı için, eğer satmak istediğiniz ürün aranmıyorsa; genellikle bu pek de iyiye işaret değildir. Yine de arama motorlarında, ürününüzle ilgili binlerce yakın anahtar kelime için arama yapılıyorsa; biraz daha araştırma yaptıktan sonra bir sonraki adıma geçmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu arada, e-ticaret siteniz adına Google Anahtar Kelime Aracı’nı kullanarak “anahtar kelime araştırması” yapabilmeniz için; Google Adwords ile bir hesap oluşturmanız, 1 dolar ödemeniz ve hatta kredi kartı bilgilerinizi girmeniz istenir. Bu durumda; gerçek bir adwords kampanyası başlatmanız gerekmediğinden, endişelenmeden devam edebilirsiniz.

3. Kişisel çevre

Twitter, Facebook ve Pinterest vb. gibi tercih ettiğiniz sosyal ağlardaki takipçilerinizle birlikte, ailenizden, arkadaş ve tanıdıklarınızdan; yani kişisel çevrenizden de yararlanmanız son derece önemli. Çünkü kendi kişisel çevreniz de takipçileriniz gibi, e-ticaret iş fikrinizle ilgilerini ölçerek bazı testler yaptığınız ve bu sürecin her aşamasında oldukça güvenli geribildirim elde ettiğiniz potansiyel müşterileriniz arasında olabilir. Ancak, kişisel çevrenizden yararlanırken; hiçbir amaca hizmet etmeyen geribildirim almak yerine, gerçek ve dürüst geribildirim almaya özen göstermenizi öneririz.

4. Google Trends

Kullanabileceğiniz bir başka etkili araştırma yöntemi olan Google Trends ile bir ürün ya da iş fikri için bir arama yapabilir ve ardından son birkaç yıl boyunca o ürün veya iş fikriyle ilgili anahtar kelime arama miktarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, birkaç terim arasındaki aramaların miktarını karşılaştırmak coğrafi bilgileri görmek ve hatta belirli olayların arama popülerliğini nasıl etkilediğini anlamak için de Google Trends’ten yararlanabilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarıyla, siz de düşük bir maliyetle e-ticaret işinize en uygun araştırma yöntemlerini belirleyebilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!