DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette dönüşüm oranlarını artırmanın yolu insan beynini anlamaktan geçiyor

E-ticarette dönüşüm oranlarını artırmanın yolu insan beynini anlamaktan geçiyor

Pazarlama ve satış en temel haliyle alıcıların karar verme süreçlerini etki etmeyi hedefleyen çalışmalar. Bu noktada karar verme süreçlerini oluşturan etmenleri yakından tanımak, tüm çalışmalardan elde edilecek sonuçları daha olumlu hale dönüştürebilmek açısından son derece önemli.

İnsan zihninin nasıl çalıştığını inceleyerek ve insan davranışlarını çözümleyerek elde edilen veriler e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını arttırmak için de kullanabilir. İşte dönüşüm oranını artırmak isteyen tüm sanal mağaza sahiplerinin insan zihninin nasıl çalıştığını anlamak için faydalanabileceği pratik detaylar…

Sitenizde sattığınız ürün özellikleri belirgin olsun

İnsan beyni ürünler arasındaki farkları keşfetmekle uğraşmak istemez, benzer ürünler arasındaki farklılıkları belirgin bir şekilde göstermenizde fayda var. Örneğin, küçük resimler halinde alt alta dizilmiş, birbirinden ufak tefek ayrıntılarla ayrılan çakmaklar arasında kullanıcının bu farkları bulup ona göre tercih yapması oldukça zordur.

Görsellere önem verin

Beynimiz olayları algılarken 90% oranında görsel verileri kullanıyor yani insanlar bir şeyi en iyi bakarak ve görerek idrak ediyorlar. Bu yüzden sitede kullanacağınız görsellere büyük önem verin. Görsellik sadece resim dosyaları açısından değil metinlerde de işinize yarayabilir. Metinlerde kullanacağınız farklı renkler ve ürünleri ayırırken kullanabileceğiniz farklı arka plan görselleriyle dikkatleri ürünlere çekebilirsiniz.

Görsel vurgu için kullanılabilecek yöntemler

Arka plan rengi: Farklı ürünler için uyumlu ancak farklı renkler kullanılabilir. Ekran pozisyonu: Ürünlerin sayfa içindeki konumları dikkat çekmede doğrudan etkilidir. Özellikle sayfaların üst ve sol kısımları tercih edilen bölgelerdir. Dikkat çekici görseller: Sayfanın belirli bölümlerine dikkat çekmek için görsellerden yararlanılabilir. Hareketli objeler: Hareketli resim ya da “slider” gibi objeler dikkat çekici olsalar da insan beyni bu hareketlere odaklanmayı tercih etmez. O yüzden çok mecbur kalmadıkça hareketli obje kullanımından kaçınmakta fayda var.

Sitenizde ürünlerinizi sunarken beynin tembel olduğunu ve fazla uğraşmak istemediğini unutmayın. Özellikle ürün seçeneklerinde gereksiz kategoriler ve benzer ürünler kullanmamaya özen gösterin. Kullanıcılar için seçim yapmayı kolaylaştırmak dönüşüm oranlarını da arttırmanızda size yardımcı olacaktır.

E-posta pazarlamasında büyük önemi olan dönüşüm oranlarını arttırmada bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca pazarlama stratejilerinizi belirlerken tecrübeli bir çözüm ortağı arıyorsanız IdeaSoft size her konuda yardımcı olabilir. Gelin siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak IdeaSoft ile tanışın, e-ticaret ile kazanmaya hemen başlayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!