DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dönüşüm oranını artırmak için güven sağlamanın yolları

Dönüşüm oranını artırmak için güven sağlamanın yolları

‘Güven’ e-ticaret sektöründe büyük önem taşıyan olguların başında geliyor çünkü online alışveriş yapan tüketicilerin güven duymadıkları bir siteye kişisel ve kart bilgilerini vermeleri pek de olası değil. Bu nedenle tüketiciler online alışverişlerini yaparken öncelikle imajıyla güven veren tanıdık markalara ya da güvenilir bir marka imajı çizmeyi başaran işletmelere yöneliyorlar.

E-ticaret sektörü açısından değerlendirildiğinde ‘güven’ sağlamak çok kolay görünmese de bazı noktalara biraz daha fazla dikkat ederek çok da zorlanmadan başarılabilir. Peki, online mağazacılığın en büyük handikaplarından olan güven sorununu aşmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için nelere dikkat edilebilir? İşte, IdeaSoft olarak, size bu konuda işinizi kolaylaştıracak birkaç tavsiye…

SEO’ya öncelik verin

Tüketiciler bir ürünü internetten satın almak istediklerinde ya da bir ürünle ilgili araştırma yaptıklarında ilk olarak arama motorlarında aratıyorlar. Bu noktada, arama motorlarında üst sıralarda yer alan siteleri daha güvenilir ve başarılı olarak değerlendirebiliyor ve tercihlerini de bunlardan yana kullanıyorlar.

Siz de hedef kitlenizin gözünde güvenilir bir çizgiye ulaşabilmek için SEO’ya yani arama motoru optizasyonuna daha fazla özen gösterebilirsiniz. Bununla birlikte sosyal ağları da aktif olarak kullanmanız yine güven algısı oluşturmak için etkili bir strateji olarak çok işinize yarayabilir.

Sitenizin görselliğine ve içeriğine önem verin

Sitenizin genel görüntüsü ve tasarımı, güven kazanmanız için üzerinde titizlikle durmanız gereken en önemli noktalar arasında. Kurumsal, kaliteli, şık bir tasarımı, kolay navigasyonu olan ve metinlerde dili kurallara uygun şekilde kullanan bir e-ticaret sitesi, ziyaretçilerini daha ilk adımda kolayca etkileyebilir.

Bunun yanında, ürün görsellerinin kalitesi kadar müşterinizin ürünü rahatlıkla inceleyebilmesi için sunacağınız büyüteç özelliği gibi uygulamalar da güven kazanmanız için oldukça önemli.

Ödeme seçeneklerini çeşitlendirin

E-ticaret sektörü hızla gelişse, online alışveriş yaygınlaşsa da bugün hala ödeme konusunda güvensizlik hisseden bir tüketici kesimi mevcut. Kredi kartı bilgilerini vermek istemeyen bu kesimi de güvenle alışveriş yapmaları konusunda desteklemek için farklı ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bu konuda, ne kadar fazla ödeme seçeneği sunarsanız o kadar kazançlı çıkacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Kapıda ödeme, havale gibi klasik seçeneklerin yanında yeni nesil tüketicilere de hitap edebileceğiniz, PayPal, PayU ve mobil ödeme gibi seçeneklerini de alternatifleriniz arasına dahil etmenizde yarar var.

Güvenlik sisteminizden bahsedin

Sitenizin güvenlik sisteminden bahsedeceğiniz bir bölüm, bazı müşterilerin güvenmek için inceleme ihtiyacı duyduğu önemli bir bölüm olabilir. Güvenlik sisteminizi görünür bir yerde tanıtmanız ya da bu bilgiye ihtiyaç duyan müşterilerinizin görebileceği bir bağlantı vermeniz oldukça işinize yarayabilir.

Hakkımızda bölümü ve iletişim numaralarını unutmayın

Günümüzün bilinçli tüketicileri alışverişlerini gerçekleştirirken ürünü hizmeti kimden aldığı konusunda da bilgi sahibi olmayı önemsiyor. Onların güvenini kazanabilmek için e-ticaret sitenizin bir bölümünde hakkımızda yazısına yer vermeyi ihmal etmemeniz oldukça önemli. Bunun yanında müşterilerinizin her an size ulaşabilecekleri adresinizi de içeren bir iletişim bölümü de güvenilir bir imaj çizmeniz açısından oldukça büyük bir fayda sağlayabilir.

Sitenizin altyapısına güvenin

Hedef kitleniz için güven sağlamak istiyorsanız öncelikle e-ticaret sitenize her süreçte kendinizin de büyük güven duyuyor olması çok önemli. Alt yapınız ne kadar sağlam olursa, çağın gerekliliklerine uygun olursa ziyaretçileriniz de alışverişlerini o derece güven ve memnuniyet içinde gerçekleştirebilirler.

IdeaSoft, Türkiye’nin en çok tercih edilen e-ticaret altyapı sağlayıcısı olarak sunduğu akıllı paketlerle size ihtiyacınız olan her konuda destek oluyor. Siz de bir an önce ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak güvenli geleceğe doğru en iyi adımı atabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüGüvenlik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!