E-ticarette dijital pazarlamayla ilgili bilmeniz gerekenler

İnternetten satış yapan firmalar reklam ve pazarlama konusunda dijital pazarlama çalışmalarından yararlanıyorlar. Bu çalışmaların amacını ve nasıl işlediğini anlamak, pazarlama ve reklam çalışmalarından alınacak olan geri dönüşümlerin de artmasını sağlar.

E-ticaret firması olarak dijital pazarlama kanallarını ve bu kanallar üzerinde neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu rehberimizde de dijital pazarlama ile ilgili neler yapabileceğinizi ele alacağız.

Sosyal medya pazarlama

Sosyal medya pazarlama, e-ticaret firmalarının en sıklıkla kullandığı dijital pazarlama kanallarından biri. Geniş hedef kitlelere ulaşabilmek, marka ve ürün bilinirliğini artırmak, müşteri destek hizmeti sunmak ve içerik paylaşımlarıyla takipçilerle olan etkileşimleri artırmak için sosyal mecralar oldukça etkili platformlar olarak öne çıkıyor.

E-ticaret siteleri çoğunlukla görseller üzerine kuruludur. Ürün fotoğrafları ve videoları gibi birçok farklı görsel ögenin bulunması, sosyal mecralardaki etkileşimleri geri dönüşümleri artırmak için kullanılabilir.

Markanız için uygun sosyal ağları belirledikten sonra bu mecralar üzerinden hem organik hem de reklamlarla sitenize trafik çekebilir, hedef kitlenizi genişletebilir ve geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama ve sosyal medya yönetimi ile ilgili detaylı bilgiler almak için “Sosyal medya pazarlama rehberleri” yazı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlama organik olarak trafik elde etmek, sitenizin SEO’sunu güçlendirmek, tüketicilerle iletişime geçmek, tüketicilere bir değer sunmak ve marka bilinilirliği ve güvenilirliğinizi artırmak için oldukça etkilidir.

İçerik pazarlama çalışmalarınızı sitenizin blog bölümünüzde etkili bir şekilde yapabileceğiniz gibi sosyal medya pazarlama çalışmalarınız için de içerikler üreterek, daha farklı konularla etkileşimler yaratabilirsiniz.

Blog çalışmalarında sektörel haber ve içeriklerin yanı sıra, ürünlerinizi öne çıkartacak ve tanıtacak içeriklerde üretebilirsiniz. Bunların yanı sıra kullanıcı rehberleriyle, müşterilerinizin ürünlerinizi daha etkili bir şekilde nasıl kullanabileceklerini anlatabilir ve onlara bir değer katabilirsiniz.

İçerik pazarlamayı sadece yazılı paylaşımlar olarak düşünmemeniz gerekiyor. Videolar, fotoğraflar, grafikler ve infografikleri de içerik stratejilerinize dahil edebilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek ve içerik çalışmalarında neler yapabileceğinizi öğrenmek için “İçerik pazarlama rehberleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

E-posta pazarlama

E-posta pazarlama çalışmaları e-ticaret firmalarına en çok geri dönüşüm sağlayan pazarlama araçlarından biri. Kullanıcılara kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmanın yanı sıra, onlara doğrudan onların iletişim kanalları üzerinden ulaşabilme imkanı, e-posta pazarlama online mağazalar için önemli kılıyor.

Ürün tanıtım içerikleri, fırsat ve kampanya duyuruları, blog içeriklerinin paylaşılması, anketler, satış öncesi ve sonrası destek gibi birçok farklı konu başlığı altında e-posta pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz.

Müşteri memnuniyetini analiz etmek için müşterilerinizin yaptıkları satın almalardan sonra onlara anket niteliğinde bir e-posta gönderimi yaparak, aldıkları ürün ve hizmetten ne kadar memnun kaldıklarını sorabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sepeti terk edenlere yönelik e-posta çalışmaları da yapabilirsiniz. Herhangi bir sebeple alışverişini yarıda bırakan kullanıcılara ulaşarak, onları tekrar sitenize çekmeye çalışabilir ve onların alışverişlerini tamamlamaları için bir hatırlatma e-postası gönderebilirsiniz.

E-posta pazarlama çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi edinmek ve e-posta çalışmalarınızdan daha etkili sonuçlar almak için neler yapabileceğinizi araştırmak için “E-posta pazarlama rehberleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Arama motoru pazarlama (SEM) ve SEO

Dijital pazarlama alanında yararlanabileceğiniz bir diğer kanal ise arama motorlarıdır. Arama motorları üzerinden trafik sağlamak, e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Organik trafiği elde etmek için siteniz üzerinde SEO çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

SEO çalışmaları, siteniz üzerindeki içeriklerin ve sayfaların arama motorlarına uyumlu bir şekilde hazırlanmasıdır. Bunun yanı sıra siteniz üzerindeki içerik sayısını artırmanız, kullanıcıların yaptıkları arama sorguları üzerinden onlara yanıt verebilmeniz organik olarak elde edeceğiniz trafiğin artmasını sağlar.

SEO’nuzu geliştirmek için birçok farklı çalışma yapmanız gerektiği gibi blog çalışmalarıyla siteniz üzerindeki içerik sayısını artırarak, daha fazla arama sorgusuna yanıt verecek içerik üretmeniz de gerekir. Bu konu hakkında detaylı bilgileri de “SEO rehberleri” bölümümüzde bulabilirsiniz.

Arama motorları tarafında yararlanabileceğiniz bir diğer çalışma ise arama motoru pazarlama (SEM) çalışmalarıdır. Arama motorları üzerinde reklamlar vererek, kullanıcıların yaptıkları arama sorgularına yanıt veren içerikler üzerinden sitenize trafik sağlayarak, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Bu çalışmaları yapmak için Google Adwords’ten yararlanmanız gerekiyor. Adwords kampanyaları oluşturarak, belli anahtar kelimeler üzerinde reklamlar verebilir ve kullanıcıların arama sorguları sonrasında bu reklamlar aracılığı ile sitenize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Online reklam ve pazarlama çalışmaları; aynı zamanda Adwords kampanyalarıyla ilgili detaylı bilgiler edinmek içinse “Reklam ve pazarlama rehberleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)