E-ticarette chargeback hakkında bilinmesi gerekenler

E-ticaretin hayatımıza girmesiyle kredi kartları ve ödemelerle ilgili pek çok yeni kavramı da beraberinde kullanmaya başladık. Bankacılık sisteminde ters ibraz olarak adlandırılan “chargeback” de bu kavramlardan biri. Chargeback, küresel kredi kartı markalarının, hem marka prestijlerini hem de tüketicileri korumak için için ortaya koyduğu kuralların başında geliyor.

Çevirimiçi yapılan bir alışverişin daha sonra herhangi bir nedenle iptal olması ya da satın alınan ürünün iadesi sonrası oluşan, kredi kartına geri ödeme yapılması olarak özetleyebileceğimiz chargeback, günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. E-ticaret firmaları açısından kayda değer kayıplara yol açabilen chargeback konusunda firmalar kendilerini korumak için nelere dikkat etmeli, hangi noktalarda chargeback ile mücadele etmeli?

Chargeback’in temel işleyişi

Bankacılık ve ödeme kuruluşları, kullanıcılarını her türlü dolandırıcılığa karşı güvence altına almak zorunda. Chargeback, bu güvencenin dayanak noktalarından bir tanesi, hatta en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor. E-ticarette ters ibraz; müşteriyi kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılıklara karşı korumak için oluşturulmuş bir sistem olduğu için kurallar, anlaşmazlıklarda önceliği kart sahiplerine veriyor. E-ticaret firmalarının, web sitesi yapılarını ve alışveriş modellerini oluştururken chargeback’e sebebiyet verecek durumları en aza indirecek sistemler kurmalarında fayda var.

Chargeback oranları

Küresel ödeme firmaları, e-ticaret şirketlerinin chargeback oranlarını sıkı bir şekilde takip ediyor. American Express, Visa, Master Card gibi firmalar chargeback oranlarını takip ederek yüzde bir ya da daha altındaki oranları genelde kabul edilebilir olarak değerlendiriyor. Ters ibraz oranının yüzde birin üzerine çıktığı durumlarda, kredi kartı firmalarının uyguladığı yaptırımlar ve cezalar devreye girmeye başlıyor ki e-ticaret şirketleri için bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. E-ticaret firmanız için oluşabilecek chargeback durumlarını en aza indirmek için hatalı ürün, kargo sorunları, hasarlı kargo, ayıplı mal gibi durumları öngörerek bu yönde çalışma yapmanız doğru bir yaklaşım olabilir.

Chargeback durumlarında geri dönüşler

Ters ibraz durumlarında, mevcut ödemenin hatalı olmadığını düşünen ve geri ödemeyi yapmak istemeyen e-ticaret firmaları müşterilerinin bu talepleri incelemeli ve gerekli şekilde yanıtlamalı. E-ticaret firmanız için aylık düşük bir chargeback istatiğiniz varsa, yanıtları şirket içerisinde yönetebilirsiniz. Chargeback istemi, öne sürülen gerekçe ve ödeme ağının bu tip durumlar için uyguladığı kurallar doğrultusunda, varsa geri ödemenin geçersiz olduğunu kanıtlayan deliller, belgeler toplanarak yanıtlanabilir. Aylık olarak düşük bir chargeback yüzdesine sahip şirketler bunu sorun etmeyebilir. Öte yandan, her ay düzinelerce chargeback isteği alan e-ticaret firmalarının durumun kaynağına odaklanmaları gerekebilir.

Ürün ve hizmet kaynaklı chargeback kuralları

Ürün ve hizmetten kaynaklanan chargeback’ler, nakliye ve ürün tanımlarındaki yanlışlıklardan dolayı ortaya çıkıyor. Nakliyede sıklıkla yaşanan sıkıntılar varsa, çalışılan kargo firmasını değiştirmek bu anlamda işe yarar bir çözüm olabilir. Ürünlerle ilgi sorunların temelinde ise çoğunlukla sitedeki ürün açıklama ve tanımlardaki eksiklikler yatıyor. Yaşanan sorunların tekrarlamaması için bu tanımlardaki eksikliklerin ve hataların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Chargeback durumlarında hızlı davranmak hem kullanıcılar hem de sizin için en sağlıklı yaklaşım olabilir. Ödeme ve bankacılık firmalarının yaptırım ve cezalarından korunmak için chargeback olasılıklarını en aza indirmek gerekiyor. E-ticaretle ilgili yardıma ihtiyacınız olan her konuda IdeaSoft tecrübesinden yararlanabilirsiniz. Hemen siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kaliteli bir altyapıyla e-ticarette kazanmaya başlayın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)