E-ticarette chargeback hakkında bilinmesi gerekenler

IS 311016 chargeback 700

E-ticaretin hayatımıza girmesiyle kredi kartları ve ödemelerle ilgili pek çok yeni kavramı da beraberinde kullanmaya başladık. Bankacılık sisteminde ters ibraz olarak adlandırılan “chargeback” de bu kavramlardan biri. Chargeback, küresel kredi kartı markalarının, hem marka prestijlerini hem de tüketicileri korumak için için ortaya koyduğu kuralların başında geliyor.

Çevirimiçi yapılan bir alışverişin daha sonra herhangi bir nedenle iptal olması ya da satın alınan ürünün iadesi sonrası oluşan, kredi kartına geri ödeme yapılması olarak özetleyebileceğimiz chargeback, günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. E-ticaret firmaları açısından kayda değer kayıplara yol açabilen chargeback konusunda firmalar kendilerini korumak için nelere dikkat etmeli, hangi noktalarda chargeback ile mücadele etmeli?

Chargeback’in temel işleyişi

Bankacılık ve ödeme kuruluşları, kullanıcılarını her türlü dolandırıcılığa karşı güvence altına almak zorunda. Chargeback, bu güvencenin dayanak noktalarından bir tanesi, hatta en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor. E-ticarette ters ibraz; müşteriyi kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılıklara karşı korumak için oluşturulmuş bir sistem olduğu için kurallar, anlaşmazlıklarda önceliği kart sahiplerine veriyor. E-ticaret firmalarının, web sitesi yapılarını ve alışveriş modellerini oluştururken chargeback’e sebebiyet verecek durumları en aza indirecek sistemler kurmalarında fayda var.

Chargeback oranları

Küresel ödeme firmaları, e-ticaret şirketlerinin chargeback oranlarını sıkı bir şekilde takip ediyor. American Express, Visa, Master Card gibi firmalar chargeback oranlarını takip ederek yüzde bir ya da daha altındaki oranları genelde kabul edilebilir olarak değerlendiriyor. Ters ibraz oranının yüzde birin üzerine çıktığı durumlarda, kredi kartı firmalarının uyguladığı yaptırımlar ve cezalar devreye girmeye başlıyor ki e-ticaret şirketleri için bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. E-ticaret firmanız için oluşabilecek chargeback durumlarını en aza indirmek için hatalı ürün, kargo sorunları, hasarlı kargo, ayıplı mal gibi durumları öngörerek bu yönde çalışma yapmanız doğru bir yaklaşım olabilir.

Chargeback durumlarında geri dönüşler

Ters ibraz durumlarında, mevcut ödemenin hatalı olmadığını düşünen ve geri ödemeyi yapmak istemeyen e-ticaret firmaları müşterilerinin bu talepleri incelemeli ve gerekli şekilde yanıtlamalı. E-ticaret firmanız için aylık düşük bir chargeback istatiğiniz varsa, yanıtları şirket içerisinde yönetebilirsiniz. Chargeback istemi, öne sürülen gerekçe ve ödeme ağının bu tip durumlar için uyguladığı kurallar doğrultusunda, varsa geri ödemenin geçersiz olduğunu kanıtlayan deliller, belgeler toplanarak yanıtlanabilir. Aylık olarak düşük bir chargeback yüzdesine sahip şirketler bunu sorun etmeyebilir. Öte yandan, her ay düzinelerce chargeback isteği alan e-ticaret firmalarının durumun kaynağına odaklanmaları gerekebilir.

Ürün ve hizmet kaynaklı chargeback kuralları

Ürün ve hizmetten kaynaklanan chargeback’ler, nakliye ve ürün tanımlarındaki yanlışlıklardan dolayı ortaya çıkıyor. Nakliyede sıklıkla yaşanan sıkıntılar varsa, çalışılan kargo firmasını değiştirmek bu anlamda işe yarar bir çözüm olabilir. Ürünlerle ilgi sorunların temelinde ise çoğunlukla sitedeki ürün açıklama ve tanımlardaki eksiklikler yatıyor. Yaşanan sorunların tekrarlamaması için bu tanımlardaki eksikliklerin ve hataların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Chargeback durumlarında hızlı davranmak hem kullanıcılar hem de sizin için en sağlıklı yaklaşım olabilir. Ödeme ve bankacılık firmalarının yaptırım ve cezalarından korunmak için chargeback olasılıklarını en aza indirmek gerekiyor. E-ticaretle ilgili yardıma ihtiyacınız olan her konuda IdeaSoft tecrübesinden yararlanabilirsiniz. Hemen siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kaliteli bir altyapıyla e-ticarette kazanmaya başlayın.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)