DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette chargeback hakkında bilinmesi gerekenler

E-ticarette chargeback hakkında bilinmesi gerekenler

E-ticaretin hayatımıza girmesiyle kredi kartları ve ödemelerle ilgili pek çok yeni kavramı da beraberinde kullanmaya başladık. Bankacılık sisteminde ters ibraz olarak adlandırılan “chargeback” de bu kavramlardan biri. Chargeback, küresel kredi kartı markalarının, hem marka prestijlerini hem de tüketicileri korumak için için ortaya koyduğu kuralların başında geliyor.

Çevirimiçi yapılan bir alışverişin daha sonra herhangi bir nedenle iptal olması ya da satın alınan ürünün iadesi sonrası oluşan, kredi kartına geri ödeme yapılması olarak özetleyebileceğimiz chargeback, günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. E-ticaret firmaları açısından kayda değer kayıplara yol açabilen chargeback konusunda firmalar kendilerini korumak için nelere dikkat etmeli, hangi noktalarda chargeback ile mücadele etmeli?

Chargeback’in temel işleyişi

Bankacılık ve ödeme kuruluşları, kullanıcılarını her türlü dolandırıcılığa karşı güvence altına almak zorunda. Chargeback, bu güvencenin dayanak noktalarından bir tanesi, hatta en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor. E-ticarette ters ibraz; müşteriyi kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılıklara karşı korumak için oluşturulmuş bir sistem olduğu için kurallar, anlaşmazlıklarda önceliği kart sahiplerine veriyor. E-ticaret firmalarının, web sitesi yapılarını ve alışveriş modellerini oluştururken chargeback’e sebebiyet verecek durumları en aza indirecek sistemler kurmalarında fayda var.

Chargeback oranları

Küresel ödeme firmaları, e-ticaret şirketlerinin chargeback oranlarını sıkı bir şekilde takip ediyor. American Express, Visa, Master Card gibi firmalar chargeback oranlarını takip ederek yüzde bir ya da daha altındaki oranları genelde kabul edilebilir olarak değerlendiriyor. Ters ibraz oranının yüzde birin üzerine çıktığı durumlarda, kredi kartı firmalarının uyguladığı yaptırımlar ve cezalar devreye girmeye başlıyor ki e-ticaret şirketleri için bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. E-ticaret firmanız için oluşabilecek chargeback durumlarını en aza indirmek için hatalı ürün, kargo sorunları, hasarlı kargo, ayıplı mal gibi durumları öngörerek bu yönde çalışma yapmanız doğru bir yaklaşım olabilir.

Chargeback durumlarında geri dönüşler

Ters ibraz durumlarında, mevcut ödemenin hatalı olmadığını düşünen ve geri ödemeyi yapmak istemeyen e-ticaret firmaları müşterilerinin bu talepleri incelemeli ve gerekli şekilde yanıtlamalı. E-ticaret firmanız için aylık düşük bir chargeback istatiğiniz varsa, yanıtları şirket içerisinde yönetebilirsiniz. Chargeback istemi, öne sürülen gerekçe ve ödeme ağının bu tip durumlar için uyguladığı kurallar doğrultusunda, varsa geri ödemenin geçersiz olduğunu kanıtlayan deliller, belgeler toplanarak yanıtlanabilir. Aylık olarak düşük bir chargeback yüzdesine sahip şirketler bunu sorun etmeyebilir. Öte yandan, her ay düzinelerce chargeback isteği alan e-ticaret firmalarının durumun kaynağına odaklanmaları gerekebilir.

Ürün ve hizmet kaynaklı chargeback kuralları

Ürün ve hizmetten kaynaklanan chargeback’ler, nakliye ve ürün tanımlarındaki yanlışlıklardan dolayı ortaya çıkıyor. Nakliyede sıklıkla yaşanan sıkıntılar varsa, çalışılan kargo firmasını değiştirmek bu anlamda işe yarar bir çözüm olabilir. Ürünlerle ilgi sorunların temelinde ise çoğunlukla sitedeki ürün açıklama ve tanımlardaki eksiklikler yatıyor. Yaşanan sorunların tekrarlamaması için bu tanımlardaki eksikliklerin ve hataların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Chargeback durumlarında hızlı davranmak hem kullanıcılar hem de sizin için en sağlıklı yaklaşım olabilir. Ödeme ve bankacılık firmalarının yaptırım ve cezalarından korunmak için chargeback olasılıklarını en aza indirmek gerekiyor. E-ticaretle ilgili yardıma ihtiyacınız olan her konuda IdeaSoft tecrübesinden yararlanabilirsiniz. Hemen siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kaliteli bir altyapıyla e-ticarette kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: alışverişbankacılık ve ödeme kuruluşlarıchargebackchargeback oranlarıdolandırıcılıke-ticarete-ticaret firmalarıgeri ödemeKargokredi kartı ile ödemenakliye sorunlarıters ibraztüketici güvencesiürün iadesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!