DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette büyük dönüşüm oranlarına ulaştıracak küçük ipuçları

E-ticarette büyük dönüşüm oranlarına ulaştıracak küçük ipuçları

E-ticaret hacminin her geçen gün büyüyerek milyarlarca liraya ulaştığı, tüketicilerin online alışverişi, geleneksel alışverişe tercih etmeye başladığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu anlamda online pazarlama, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle işletmeler için de tüketiciler için de büyük avantajlar sunuyor.

Siz de birçok girişimci gibi bu avantajlardan yararlanmak için e-ticarete başlamış ve belirli bir satış çizgisine ulaşmış olabilirsiniz. Hedefiniz ve hedefinize ulaşmak için belirlediğiniz stratejiniz ne olursa olsun, doğru uyguladığınız taktirde satışlarınızı artırmanızı sağlayacak çok basit bazı yöntemler de var. Bu yöntemler bilinse de çoğu zaman doğru şekilde uygulanamıyor ya da göz ardı edilebiliyor. Eğer kazancınızı artırmak istiyorsanız, bu ipuçlarını değerlendirerek e-ticaretinizde daha etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

İşte büyük dönüşümler sağlayacak küçük ipuçları…

Müşteri memnuniyeti sağlamak için farklı kanallardan yararlanın

Müşteri memnuniyetinin, bir markanın başarılı olması için ne kadar önemli olduğu, tartışılmaz bir gerçek. Online alışverişlerde ise müşterilerle yüz yüze bir etkileşim kurulamadığı için bunu başarmak her zaman kolay olmayabilir. Fakat dijital dünyanın yarattığı bu olumsuz durum, yine dijital dünyanın sunduğu avantajlı yollarla oldukça kolay bir şekilde kapatılabilir. Bu anlamda sosyal medya kanalları ve e-posta pazarlama çok işinize yarayabilir.

Örneğin, markanızı, kampanyanızı ya da yeni bir ürününüzü duyurmak için kullanabileceğiniz e-postaları, müşterilerinizle güçlü bağlar kurmak için de kullanabilirsiniz. Doğum günü e-postaları ile onlara hediyeler verebilir, özel günlerde kutlama mesajları atabilir ve kişiseleştirilmiş e-postalarla onların markanıza olan ilgisini canlı tutabilirsiniz.

Bunun yanında twitter, facebook gibi sosyal medya kanallarında müşterilerinizin olumlu ya da olumsuz yorumlarına müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşımla hızlı ve etkili dönüşler yapabilirsiniz. Burada çözüme ulaştırdığınız bir sorun, hem diğer takipçilerinizi olumlu etkiler, hem de sorunlu müşteriyi ve çevresini kazanmanızı sağlayabilir.

Ürün önerileri sunmayı ihmal etmeyin

Sitenize gelip, herhangi bir ihtiyacı için alışveriş yapmakta olan müşterinize ilgilendiği ürünü tamamlayıcı başka bir ürünü de önererek satışlarınızı artırabilirsiniz. İncelediği ürünlere benzer nitelikteki bir başka ürünü ya da o ürünün bir aksesuarını kişiye özel bir teklif gibi önermeniz bu açıdan oldukça işinize yarayabilir.

Ürün önerilerinde bulunurken, ürün önerisinin sayfada yer aldığı yerin de büyük önem taşıdığını unutmayın. Müşteriniz ilgilendiği ürünü incelerken, kaydırma yapamadan görebileceği bir yerde önereceğiniz diğer ürün, çok daha etkili sonuçlara ulaşabilir.

IdeaSoft müşterileri bu açıdan oldukça şanslı, çünkü ürün yönetimi bölümünde yeralan ‘tavsiye ürün tanımlama sistemi’ ile bu işlemi en pratik şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Rakiplerinizden farklı bir avantaj sunun

Online alışverişlerini yaparken tüketiciler, arama motorları sayesinde ihtiyaç duydukları ürünleri aratarak birden fazla mağazaya anında ulaşabiliyor ve istedikleri ürün için başta fiyat avantajı olmak üzere birçok farklı kriter çerçevesinde seçimlerini yapabiliyorlar. Tüketiciler, birçok alternatif arasında eğer fiyat farkı çok abartılı değilse bazı daha önemli konuları değerlendirerek pahalı ürünü de seçebiliyorlar. Örneğin iptal ve iade garantisi, aynı gün içinde kargo, kapıda ödeme seçeneği gibi avantajlar tercih sebebi olabiliyor. Eğer hiçbir yerde olmayan niş bir ürün söz konusu değilse, siz de rakiplerinizi inceleyerek potansiyel müşterilerinize farklı avantajlar sunabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Türkiye’de 5000’in üzerinde firmanın tercih ettiği, uzman e-ticaret alt yapı sağlayıcı IdeaSoft olarak, satışlarınızı artırmanın bazı inceliklerini paylaştık. Siz de verdiğimiz bu ipuçlarından yararlanarak e-ticaretinizde yükselen satışlarla daha çok kazanabilirsiniz. Bu yolda başarının temeli olan güçlü altyapı için ise akıllı paketlerimiz içinde size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak farkımızı görmek ve başarınızı artırmak için zaman kaybetmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!