DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinin blog kullanmaları için 4 neden

E-ticaret sitelerinin blog kullanmaları için 4 neden

İnternet üzerinden satış yapmayı düşünenler ya da online mağazasını yeni açan şirketler için e-ticarette blog kullanımı, hem web siteye trafik çekme konusunda hem de yeni kullanıcı kitlelerine ulaşma konusunda oldukça etkili yöntemlerden biri.

Blog yönetimi ve blog için kaliteli içerik üretimi Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin en büyük eksikliklerinden biri diyebiliriz. Şirketler genellikle satış odaklı oldukları ve ürünlerini ön plana çıkarmaya çalıştıkları için içerik üretmeye ya da bir diğer deyişle içerik pazarlamaya pek önem vermiyorlar.

E-ticaret şirketleri blog yönetimine neden önem vermiyor?

E-ticaret şirketlerinin blog tarafına yatırım yapmamalarının arkasında çeşitli sebepler bulunuyor. “Ben yazar değilim”, “Yönetmem gereken bir şirket var, bir de blog yazamam”, “İlgilenmem gereken daha kapsamlı işler var” gibi cümleler genellikle blog oluşturulmamasının arkasında yatan temel sebeplerden birkaçı. Bunun yanı sıra içerik pazarlama işinin de aslında ayrı bir iş kolu oluşu ve bu konuda şirket içinde kalifiye bir çalışanın olması gibi zorluklardan dolayı da blog yönetimi göz ardı edilebiliyor.

İçerik pazarlama çalışmaları yapacak olan şirketlerin öncelikle şu noktaya dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer blog yönetimine de diğer iş kollarına gösterdiğiniz özeni göstermeyi planlamıyorsanız, bu pazarlama yönteminden iyi sonuçlar alamazsınız. İçerik pazarlama uzun vadede sonuçlar getiren ve düzenli yapıldığı zaman meyveleri toplanan bir çalışma olarak değerlendirilmeli.

E-ticarette blog kullanmanın faydaları

Blog oluşturmak SEO için faydalı

İnternet üzerinden satış yapan şirketler web siteleri için zaten bir SEO çalışması yapıyorlar; ancak organik trafiklerini artırmak ve SEO değerlerini artırmak için bloglardan da yararlanabilirler.

Belli anahtar kelimelerin odağında yapılan içerik çalışmaları, internet sitenizin SEO değerini de artırabilir ve arama sonuçlarında daha üst sonuçlarda çıkmanıza olanak sağlayabilir.

Markanız ve ürünlerinizle ilgili anahtar kelimelerin yer aldığı ne kadar çok içerik üretirseniz arama motorları tarafından da bu anahtar kelimelerle sizin internet siteniz eşleşmeye başlayacak ve böylelikle Google, internet sitenizin page rank’ini de yükseltecektir.

Örnek vermek gerekirse; internet üzerinden oyunca satan bir e-ticaret siteniz var ve blog bölümünüzde oyuncaklarla ilgili ilgi çekici ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Bu durumda Google bir süre sonra sizin siteniz ile, oyuncak ve oyuncakla ilgili kullandığınız diğer anahtar kelimeleri birbiriyle eşleştirmeye başlayacak. Bunun sonucu olarak da oyuncakla ilgili kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarında sizin web sitenizin gösterilme ihtimali daha çok artacak. Bu tür blog içerikleri hazırlayarak organik olarak arama motorlarından trafik alabilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken noktalardan biri, blog üretimi SEO için tek başına yeterli değildir. Sitenizin diğer bölümlerinin de SEO’ya uyumlu olması oldukça önemli. Google’daki arama sonuçlarında organik olarak ilk sayfada çıkmak uzun soluklu bir çalışma gerektirir ve düzenli blog içeriği üretmek bu konuda size uzun vadede sonuçlar getirmeye başlar.

Marka değeri yaratmanızı sağlar

İnternet kullanıcılarına değer katacak ve onların paylaşmak istedikleri içerikler oluşturmak marka algınızı oldukça artıracak önemli faktörlerden biri. “Word of mouth marketing” olarak son dönemlerde sıkça duyduğumuz, Türkçesiyle de kulaktan kulağa pazarlama, kullanıcıların sosyal medya kullanımlarının artmasıyla beraber daha da değer kazanmaya başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşılmaya başlanan bir içerik kısa sürede büyük kitlelere ulaşabiliyor. Küçük reklam bütçeleri ayırarak ya da bazı durumlarda reklam bütçesine hiç gerek duymadan sadece kulaktan kulağa yayılan içerikler markaların tanınırlığının artmasında büyük role sahip olabiliyor.

Bu nedenle markanızın adı altında yaptığınız paylaşımlar, marka değerinizi artırma konusunda size büyük bir katkı sağlayabilir. Aynı zamanda kullanıcıların markanıza ve ürünlerinize olan güvenini burada yaptığınız paylaşımlarla da artırabilirsiniz.

Blog üzerinden satışa yönlendirmenize yardım eder

Ürünlerinizle ilgili tanıtıcı ve bilgilendirici içeriklerin yer aldığı blog yazıları ya da videoları kullanıcıları satışa yönlendirmede de kullanılabilir. Bu sayfalarda yer alan bilgilerin yanına ilgili ürünün satış sayfasına yönlendirme yaparak dönüşüm oranlarını artırmanızı da sağlayabilirsiniz.

Tabii ki burada şu noktayı da unutmamak gerekiyor. Her blog yazısını okuyan kişi satış sayfasına girerek alışveriş yapmayabilir. İnternet kullanıcıları bir ürünü almadan önce birçok farklı kaynaktan araştırma yapıyor ve yaptığı karşılaştırmalar sonucunda alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Burada ürünle ilgili tanıtım yazılarında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. “Reklam kokan yazılar” diye tabir edilen içerikler okuyucular tarafından tercih edilmeyebiliyor. İnternet tüketicileri bu konuda oldukça bilinçlenmeye başladılar ve reklam yazılarıyla, fayda sağlayan yazılar arasındaki farkları kolaylıklar ayırt edebiliyorlar. Burada konudan sapmamak için bu tür yazıların nasıl yazılacağına değinmiyoruz. İlerleyen günlerde bu konuya başka bir yazıda değineceğiz.

Takipçilerinizi eğitmenizi sağlar

Takipçilerinizi eğitmek konusuna biraz daha açıklık getirelim. İçerik pazarlamanın en temel taşlarından biri de okuyuca bir değer katabilmek diyebiliriz. Okuyucu internet üzerinde bulduğu kaynaktan bir şekilde faydalanabilmeli ve bu içerik onun için bir değer taşıyabilmeli. Böyle bir içerik oluşturduğunuzda, kullanıcıyı yakalamış olursunuz.

Blog içeriği üretirken bu temel noktayı devamlı olarak göz önünde bulundurmalısınız. Bunu yapmak için de takipçilerinizi bilgilendirecek içerikler oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizle ilgili rehber yazıları, ürünlerinizin daha etkin nasıl kullanılabileceğini anlatan içeriklerin oluşturulması ve bu ürünlerin daha uzun süre boyunca nasıl ilk günkü gibi kullanılabileceğini anlatan konulara değinmek takipçilerinizi eğitmenizi sağlayacak.

Okuyucularınız bilgilendikçe hem sizi daha çok desteklemeye ve takip etmeye başlayacaklar hem de sizin markanıza olan güvenleri artmaya başlayacak. Bu da doğrudan sizin marka değerinizin artmasını sağlayacak. Marka değerinizin artması da kullanıcılar arasında bilinirliğinizin artmasında etkin bir rol oynayacak.

Burada şunu da unutmamak gerekiyor, kullanıcılar bir markaya güvenmeye başladıklarında o kurumu kendi çevrelerine de önermeye başlıyorlar. Bu da kulaktan kulağa pazarlamada önemli bir rol oynuyor ve şirketinizin yeni kullanıcılara ulaşmasını sağlıyor.

Önümüzdeki günlerde blog içeriklerini oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve farklı içerik türlerini nasıl kullanabileceğinizi ele alacağız. Blog yönetimi ve içerik oluşturmayla ilgili değinmemizi istediğiniz konular olursa yazının altına yorum olarak sorularınızı ve düşüncelerinizi bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!