DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette başarılı bir stok yönetimi için 4 önemli ipucu

E-ticarette başarılı bir stok yönetimi için 4 önemli ipucu

Stok yönetimi, e-ticaret siteleri açısından dikkat edilmesi gereken bir konu. Başarılı bir stok yönetimiyle müşterilere; toptan satın alınan ürünlerin birim fiyatlarını düşürme ve ürün siparişlerini hızlı teslim edebilme gibi faydalar sunmak, e-ticaret sitelerinin karlılığını artırabiliyor.

Yeterince sermayesi bulunan girişimciler, ürünlerini toptan satın alıp stoklayarak avantaj sağlayabiliyor. Diğer taraftan, e-ticarete yeni başlayan ve yeterli sermayesi bulunmayan e-ticaret girişimcileri için bu bir hayal gibi görünse de; başarılı bir stok yönetimi onlara da birçok fayda sağlayabilir.

Peki e-ticaret sitelerinin stok yönetiminde başarılı olması için neler yapması gerekiyor?

1. Ölçme ve değerlendirme

Stok yönetiminde başarılı olmak için öncelikle bilimsel yöntemlerden yararlanmak gerekiyor. Çünkü bir e-ticaret şirketi için stok yönetimi; ölçmeyi, sonuçları analiz etmeyi ve kavramayı içeren karmaşık bir süreç.

E-ticaret girişimcilerinin satışlarını, kâr marjlarını ve pazar paylarını artırmaları; ürün stoklarını başarılı bir biçimde yönetebilmelerine bağlı. Bu anlamda, e-ticaret sektöründeki fırsatları ve ürünlerin pazardaki talep durumunu görmeyi sağlayan başarılı bir ürün stoğu yönetiminin temeli; başarılı bir analiz sürecine dayanıyor.

2. Tedarikçilerle iyi ilişkiler kurma

Tedarikçiler; bir e-ticaret şirketinin başarısında veya başarısızlığında önemli rol oynayabiliyor. Tedarikçilerle teslim tarihi ve koşulları gibi konularda pazarlık etmeniz gerektiğinden; onlarla iyi ve sağlam ilişkiler kurmanızda büyük yarar var. Tedarikçilerinizle iyi ilişkiler kurmak aynı zamanda size; rakiplerinizle güçlerinizin yaklaşık olarak birbirleriyle eşit olduğu durumlarda, onların önüne geçmenizi sağlayabilecek bir “tedarikçi avantajı” da sağlar.

3. Rekabeti başarıyla yönetme

E-ticarette bugüne kadar iyi bir performans sergilemiş olabilirsiniz. Varsayalım ki şu anda; rakiplerinizden birinin, ürünlerinizi sizden daha ucuza satın aldığını öğrendiniz. Bu durum kısa süre içinde sektördeki fiyat avantajınızı yitirmenize neden olabilir. Çünkü e-ticarette müşteriler, genellikle bir ürünü satın almadan önce fiyat karşılaştırması yapıyor ve eğer farklı bir dış etken söz konusu değilse fiyatı daha düşük olan online mağazadan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Bu nedenle, rakiplerinizden daha düşük bir fiyatla ürün tedarik etme vb. gibi, rekabetle ilgili her ayrıntıda, her zaman özenli olmanız gerekiyor. Size rekabetçi bir avantaj sağlaması nedeniyle, başarılı bir stok yönetimiyle daha uygun fiyata ürün tedarik etme yollarını aramanızda yarar var.

4. Müşterileri iyi tanıma

E-ticarette başarılı bir stok yönetimi için; müşterilerinizi iyi tanımanız, onların ihtiyaçlarını iyi kavramanız ve satın almayı isteyebilecekleri ürünleri doğru öngörebilmeniz gerekiyor. Aksi halde, stoğunuzda kalan ürünlerin satın alınmasını ummak ve beklemek durumunda kalabilirsiniz; ki bu da yükselen stok maliyeti ve karlılığın düşmesi anlamına gelir.

Ayrıca; müşterilerinizle empati kurmanızı kolaylaştıracağı için, e-ticaret sitenizde satmaya karar verdiğiniz ürünlerin, aynı zamanda müşterisi de olmanızda büyük yarar var. Bu nedenle satacağınız ürünleri, tutkuyla sevdiğiniz ürünler arasından seçmenizi öneririz.

Paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak siz de e-ticaret şirketinizin ürün stoklarını etkili ve başarılı bir biçimde yönetebilir, rakiplerinizden farklılaşarak onların önüne geçebilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçlarıStok yönetimiTedarik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!