DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette başarı için kaçınmanız gereken 5 SEO yanlışı

E-ticarette başarı için kaçınmanız gereken 5 SEO yanlışı

Günden güne büyüyen e-ticaret sektöründe, e-ticaret sitenizin, potansiyel müşterileriniz tarafından tanınması ve kaliteli trafik alması için, büyük bir rekabet ortamında mücadele ettiğinizi unutmamanız çok önemli. Bu büyük dijital ortamda, rakiplerinizin arasından sıyrılmak kolay olmasa da bazı etkili yöntemlerle bu konuda başarıya ulaşmak mümkün.

Bu yöntemlerden biri de, e-ticaret sitelerinin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda görünebilmesi için yapılan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları. SEO, e-ticaret sitelerine trafik sağlamak için en fazla tercih edilen ve en etkin pazarlama araçlarından biri. Bu bağlamda, doğru bir stratejiyle uyguladığınız SEO çalışmaları da, sitenizde satış yapmanız için ihtiyacınız olan trafiği sağlayabilir.

Peki, genellikle SEO konusunda hangi önemli yanlışlar yapılıyor?

1. Yüksek trafik sağlama konusunda saplantılı olma

Çok işlek ve prestijli bir caddede, fiziksel bir mağazanız olduğunu düşünelim; mağazanızın, ayakkabı satın almaya niyeti olmayan insanlarla dolmasını tercih etmezsiniz. Online mağazanızın trafiğinin de; potansiyel müşterileriniz dışında, yalnızca ‘kuru kalabalık yapan’ ziyaretçiler tarafından artırılması da bundan farklı bir durum değil. Bu anlamda, online mağazanıza trafik sağlayan ziyaretçilerinizin; dönüşüm sağlayabileceğiniz, hedefli potansiyel müşterileriniz olması son derece önemli.

Bunu gerçekleştirmeniz için ise; e-ticaret sitenizin sunduğu ürünlere, hizmetlere ve potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarına yönelik, kaliteli ve faydalı içerikler oluşturmanızda büyük yarar var.

2. Hedef kitleyi tanımama

E-ticaret sitenizin doğru bir SEO optimizasyonu geliştirebilmesi açısından; potansiyel müşterileriniz hakkında detaylı değerlendirmelerde bulunmanız son derece önemli. Bu anlamda; ziyaretçilerinizin ne aradığını, hangi konulara ilgi duyduğunu, beklenti, endişe ve ihtiyaçlarını doğru tespit etmeniz çok önemli.

İçerik ve onunla ilgili aramaları eşleştirme konusunda, Google ve diğer arama motorları son derece başarılı. Bu nedenle, hedef kitlenizi daha iyi tanıyarak; arama sırasında düşündükleri konusunda onlarla empati kurmanızda ve içeriğinizi buna göre biçimlendirmenizde büyük yarar var.

3. Faydalı içerikler oluşturmama

Öncelikle, arama motorlarında, kendi arama alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz, ilk sayfadan sonraki sayfalara hangi sıklıkta bakıyorsunuz. İşte tam da bu nedenle, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterileri için oluşturduğunuz faydalı içerikler; sitenizin SEO’su açısından son derece önemli. Eğer listede ilk sıralara yükselmek istiyorsanız, içeriklerinizin kaliteli, ihtiyaçlara yönelik çözüm sunan ve güçlü içerikler olmasına önem verebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

4. Aynı içeriği tekrar tekrar kullanma

E-ticaret sitenizin farklı sayfalarında, aynı içeriklerin yer alması “yinelenen içerik” olarak adlandırılıyor ve yinelenen içerikler Google gibi arama motorları tarafından sevilmiyor. Bu nedenle, e-ticaret sitenizdeki trafiğinizi artırmanız açısından; her zaman güncel içerik kullanmaya özen göstermenizde ve yinelenen içeriklerden kaçınmanızda büyük yarar var.

5. Kopya içerik kullanma

Başka bir siteden izinsiz, bire bir içerik kopyalayıp kullanmak; yasa dışı olduğu gibi; aynı zamanda e-ticaret sitenizin, arama motoru sıralamasında daha alt sıralara gerilemesine de neden olur. Hatta çok fazla kopya içerik kullanan e-ticaret siteleri, sıralama dışı kalır ve arama motorları yoluyla bulunmaları olanaksız hale gelir. Bu nedenle, e-ticaret sitenizde her zaman yeni, özgün ve orjinal içerikler kullanmanız son derece önemli.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak siz de e-ticaret sitenizin, SEO’sunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir, trafiğinizi ve dönüşümünüzü artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!