DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette tüketicilerin ‘’Anlık Satın Alma’’ kararlarını nasıl değiştirebilirsiniz?

E-ticarette tüketicilerin ‘’Anlık Satın Alma’’ kararlarını nasıl değiştirebilirsiniz?

Anlık satın alma, herkesin dönem dönem yaptığı eylemlerden biridir. Herhangi bir şey satın almayı düşünmediğimiz bir zaman dahi, sevdiğimiz bir markanın mağazasında dolaşırken, kendimizi bir anda elimizde birçok ürünle kasada bulabiliyoruz. Bu durumu e-ticaret sitelerinde de yaşadığımız dönemler olabiliyor.

Kullanılan satış ve pazarlama taktikleri tüketicileri, herhangi bir ürün satın almayacak olsalar bile, alışverişe yönlendirebiliyor. Tüketiciler gereksiz harcamalardan kaçınmak isteseler de doğru taktiklerin kullanılması ve onlara doğru kanallardan ulaşmak, tüketicilerin anlık satın alma kararlarını etkileyebiliyor.

Tüketicilerin anlık satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebileceğiniz bazı taktikleri burada sizinle paylaşacağız.

Doğru sosyal medya kullanımı

Tüketicilerin anlık satın alma kararlarını tetikleyebileceğiniz alanlar tabii ki günümüzde sosyal mecralar. Mobilin de gelişmesiyle beraber tüketiciler artık günün büyük bir çoğunluğunu sosyal ağlarda aktif olarak geçiriyorlar. Marka olarak, tüketicilere en etkili ulaşabileceğiniz alanlar bu nedenle de sosyal mecralar.

Tüketicileri satışa yönlendirecek kampanya ve reklam çalışmalarınızı bu mecralar üzerinde paylaşmak, onları internet sitenize yönlendirebilir. Tabii ki burada doğru saatlerde paylaşım yapmak, reklam çalışmasının iyi oluşu ve ürünlerin ilgi çekiciliği gibi farklı kriterler de işin içine giriyor. Ancak kampanyaların dağıtımı açısından sosyal mecraların önemi bir hayli öne çıkıyor.

Kolay ödeme süreci

Anlık satın alma kararı veren tüketicilerin, işlemlerini tamamlayarak ürünü satın almalarını sağlamak için basit bir ödeme sürecinizin olması da şart. Çünkü tüketici o an, gördüğü bir ürünü satın almaya karar verdiğinde, e-ticaret sitenizde doğrudan kasaya gitmeyi tercih edebilir ve o anda ödeme işlemini tamamlamak ister.

Böyle bir durumda ödeme sayfalarınızın mümkün olduğunca basit olması ve olabilecek en az adımda ödeme işleminin tamamlanması gerekiyor. Aksi takdirde karışık ödeme sayfaları tüketicileri siteden kaçırabilir.

Ücretsiz kargo

E-ticarette tüketicileri anlık satın almaya yönlendirecek taktiklerden biri de ücretsiz kargo seçeneği sunmanızdır. Paylaştığınız reklam kampanyalarında ücretsiz kargo seçeneğinin üzerinde durabilirsiniz. Kargo için ekstra bir bedel ödemeyecek olmak, tüketicilerin ilgisini çekecektir.

Bunun yanı sıra site üzerindeki alışverişlerde belli bir bedel üzerine ücretsiz kargo sunuyorsanız, bu bilgiyi alışveriş sırasında tüketicilere sunabilirsiniz. Aynı zamanda sepet sayfasında eğer tüketici bu bedelin altında bir alışveriş yapmışsa, “X TL’lik daha alışveriş yaparsanız ücretsiz kargodan yararlanabilirsiniz” şeklinde bir uyarı göstererek, onların birkaç ürün daha satın almasını sağlayabilirsiniz.

Kargo ücreti ödemektense, kendileri için kullanabilecekleri birkaç ürünü daha satın almak için anlık satın alma kararları verebilirler.

Göz alıcı görseller

Site üzerinde kullandığınız görsellerin göz alıcı olması çok önemli. Zihin görselleri, metinlerden daha iyi ve hızlı bir şekilde işler ve bu da satın alma sürecini hızlandırır. Sadece site üzerindeki görseller de değil, reklam kampanyalarınızdaki görsellerin de göz alıcı olması gerekiyor.

Düz bir ürün görseli kullanmaktansa, bir duygu ve hissiyat verecek görseller kullanmak, tüketicilerde anlık olarak satın alma dürtüsünü uyandıracaktır. Görseller ile, tüketicilerde bazı duyguları uyandırabilirsiniz ve satın alma sürecinde zihin duygulara da oldukça önem vermektedir. Bu duygulara iyi bir şekilde hitap edebildiğinizde tüketicilerin bilinçaltlarına ulaşmış olursunuz.

Süre limitli kampanya ve indirimler

Anlık satın alma sürecini hızlandırmak için kullanılacak taktiklerden biri de indirimlerde belli bir zaman limiti kullanmaktır. Özel alışveriş kulüplerinin temel satış taktiklerinden biri olan bu yöntem, tüketicilere belli bir süre içinde alışveriş yapmazlarsa bu fırsatlardan yararlanamayacakları izlenimini verir. Sadece izlenim vermekle de kalmaz, belli bir süre sonra kampanyalar sonlandığı için, bu fırsat aynı zamanda kaçmış olur.

Satın alma eylemi için belli bir zaman limitinin olması, tüketicileri kampanyayı gördükleri anda alışverişe yönlendirir. Bu taktiği hem indirimler için kullanabilir hem de test etmek istediğiniz ürün kategorileri için kullanabilirsiniz. Bu kategorileri belli bir zaman limitinde açık tutarak, tüketicilerin nasıl bir ilgi göstereceğini görebilirsiniz.

Limitli stok tutmak

Özel alışveriş kulüplerinin kullandığı taktiklerden biri de stokları limitli tutmak ve kullanıcılara göstermektir. Bu strateji, tüketicide korku duygusunu canlandırır. Bunu “fırsatı kaçırma korkusu” diye de adlandırabiliriz.

Limitli stok olması durumunda, tüketiciler ürün bitmeden önce satın alma eylemini gerçekleştirmek isteyeceklerdir. Kendileri sahip olamadan önce ürünün tükenmesi, korku duygularını tetikleyeceği için, tüketiciler kampanyayı ya da ürünü gördükleri anda satın alma kararı verebilirler. Belli başlı ürünlerde bu tip taktikler kullanmak ya da reklam çalışmalarınızda bu ifadeyi vurgulamak, tüketicilerin anlık satın alma kararlarını etkileyecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlamaReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!