DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işiniz için alan adı seçimi ne kadar önemli?

E-ticaret işiniz için alan adı seçimi ne kadar önemli?

​Pek çok kişinin e-ticarete başlamadan önce en çok kafa yordukları konulardan biri de iş için kullanılacak alan adının seçimi. İlk aşamada pek çok kişi zaten aklında güzel bir alan adı ile yola çıkıyor ama alan adını kaydetmek istediğinde çoktan alınmış olduğunu görme ihtimali çok yüksek. Şu anda pek çok farklı varyasyon ile kaydedilmiş yüz milyonlarca alan adı bulunması, gerçekten de bu konuda işleri ciddi anlamda zorlaştırıyor.

 

Peki alan adı seçimi e-ticaret için gerçekten ne kadar önemli? Aslında e-ticaret sitenizin başarısı tamamen bu seçime bağlı olmasa da, doğru alan adının işinize olumlu bir etkisi olacağını da kabul etmek gerekiyor. Diğer yandan bugün gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız marka isimlerine bakacak olursanız aslında çoğunun kelime olarak çok da etkileyici olmadığını görmek mümkün. Bu markaların bizde uyandırdıkları olumlu hisler ise zaman içerisinde oluşmuş durumda.

 

E-ticaret işinde alan adı özellikle ilk başlarda daha büyük önem taşıyor. Bu yüzden biz de IdeaSoft olarak e-ticarette alan adının hangi açılardan önemli olduğunu ve doğru alan adı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair önemli bazı noktaları bir araya getirdik.

 

Her şeyden önce alan adının arama sonuçlarında bulunabilir olmanız için bir kriter olduğunu unutmayın. Bu yüzden örneğin hediyelik eşya sayıyorsanız ve “hediye” anahtar kelimesi ile ilgili arama sonuçlarında bulunmayı hedefliyorsanız, içerisinde bu kelimenin geçtiği bir alan adı size belli oranda bir avantaj sağlayacaktır.

 

Bunun yanı sıra kısa, .com uzantısına sahip, akılda kalıcı bir alan adı sitenizden ilk kez haberdar olan kullanıcılar için markanızın değeri hakkında olumlu bir izlenim yaratacaktır. Çok uzun, farklı bir alan adı uzantısına sahip ve içerisinde ilgili olmayan kelime veya ifadelerin yer aldığı alan adları ise ilk bakışta daha amatör bir izlenim uyandırabilir.

 

E-ticaret için seçeceğiniz alan adının bundan sonra sizin markanız olacağını da hesaba katarak, daha işin en başındayken sonradan değiştirmek zorunda kalmayacağınız bir alan adını tercih etmek doğru bir hareket olacaktır. Alan adını yani markanızı sonradan değiştirmek mümkün olsa da, bunun kendi içinde sancıları olan bir süreç olabileceğini hesaba katmalısınız. Diğer yandan alan adını ve markasını değiştirmiş pek çok e-ticaret sitesi olduğunu da belirtelim. Yani eğer işler daha iyi olacaksa sonradan alan adını değiştirmek dünyanın sonu da değil.

 

Bunla beraber IdeaSoft olarak size sonradan değiştirmek zorunda kalmayacağınız doğru alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktaları da hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 

Kısa ve akılda kalıcı: Eğer müşterilerin e-ticaret sitenizi sonradan kolayca hatırlamasını istiyorsanız alan adınızın mümkün olduğu kadar kısa ve hatırlanabilir olmasına dikkat edin. Daha uzun olan ve içerisinde anlamlı kelimeler bulunmayan alan adlarını akılda tutmak daha zordur.

 

Benzerlerden uzak durun: Rakiplerin ve sektörde tanınmış e-ticaret sitelerinin alan adlarına çok benzer bir seçim yapmamak her zaman için daha faydalı olacaktır. Bu size o firmaların marka tescilleri ile ilgili yasal sorunlar doğurabileceği gibi, müşterilerinizde de size karşı olumsuz bir imaj oluşturabilir.

 

Müşteri gibi düşünün: Müşterilerin her zaman için kendi ihtiyaçlarını ön planda tutacaklarını unutmayın ve alan adı seçiminizi yaparken, kendi perspektifinizden değil, onların açısından bakmaya çalışın. Örneğin annelerin ilgi duyacakları ürünler satan bir e-ticaret sitesinin alan adı içerisinde “anne” kelimesini kullanmak ilk bakışta mantıklı gelebilir ama annelerin alışveriş yaparken genellikle “çocukları” veya “bebekleri” için alışveriş yaptıklarını ve aramalarını bu kelimeler ile gerçekleştireceklerini hesaba katmak daha uygun olacaktır. Benzer şekilde sizin için e-ticaret bir satış işi olabilir ama müşterileriniz için bu bir alış işlemidir. Alan adınız içerisinde bu kelimeden birini tercih etmek zorundaysanız müşteri gibi düşünerek “almak” üzerinden yola çıkmak daha doğru olabilir.

 

Alan adı uzantısı seçimi: Dünyanın en popüler alan adı uzantısının .com olması tesadüf değil. Kullanıcılar için .com uzantısının daha tanıdık olması nedeniyle mümkün olduğu kadar .com kullanmanızı tercih ederiz. Fakat sadece Türkiye’ye satış yaptığınız e-ticaret siteniz için .com.tr uzantısı da kabul edilebilir. Eğer aradığınız mükemmel alan adını farklı bir uzantı ile bulduysanız ve .com uzantısı ile uygun bir alan adı bulmakta zorlanıyorsanız, özellikle de işiniz için çok önemli bir anahtar kelime içeren .net uzantılı bir alan adı kullanmak da bir seçenek olabilir.

 

En başta da belirttiğimiz gibi çoğu zaman alan adı tek başına e-ticaret sitenizin tüm başarısının veya başarısızlığının sebebi olmayacaktır. Önemli olan diğer tüm kriterle beraber müşteriniz için en iyi alışveriş tecrübesini sunabiliyor olmanız. Eğer alan adınızı seçtiyseniz gelin hemen bir ücretsiz demo hesabı açın ve IdeaSoft’un e-ticaret işinizin başarılı olması için ne gibi benzersiz olanaklar sunduğunu kendiniz görün…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: alan adıE-ticaret İşletmeciliğiWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!