DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette adımlarınızı satış stratejileri ile sağlamlaştırın

E-ticarette adımlarınızı satış stratejileri ile sağlamlaştırın

Bir pastaneniz olduğunu hayal edin. Müşterilerinize çok lezzetli tatlılar sunuyorsunuz ancak henüz çok fazla tanınmıyorsunuz. Bu durumu değiştirmek için sosyal ağlardan sizi takip eden her 50. kişiye bir pasta hediye etmeyi planladınız ve bu fikrinizi duyurdunuz. Bu yolla daha geniş kitlelere adınızı duyurabilirsiniz.

Fakat bu ilgi çekici kampanya ile ilgili tüm detayları en baştan düşünmek gerekiyor. Örneğin 50. kişi ülkenin diğer ucundaysa ve sizin için bu kadar uzak bir mesafeye pasta gibi bozulabilecek bir ürünün lojistiği bir sıkıntıysa size tanınırlık sağlaması hedeflenen bu ilgi çekici kampanya beraberinde beklenmedik sıkıntılar getirebilir.

İşte bu yüzden tanıtım ve satış konularında baştan adım adım plan yapmamak firmaların uzun vadede zarar görmesine neden olabilir. Atacağınız her adımın sonuçlarını da en başından planlamanız için bazı satış stratejilerini göz önünde bulundurmanızda büyük fayda var.

İşte bu konuda dikkate almanız gereken detaylar…

Satışa odaklanın

Tüm e-ticaret faaliyetlerinin amacı şüphesiz ki, önünde sonunda satışları artırmak. Ancak çok fazla satış yapmak, düşünüldüğü gibi her zaman çok karlılık getirmeyebilir. Böyle bir durumda ise çok daha fazla kişiyi alışverişe yönlendirmek yerine alışveriş yapan kişilerin sepet hacmini büyütmelerini sağlayacak taktikler yürütmek daha akıllıca olabilir. Bir düşünün, her defasında biraz daha fazla ürün satın alan müşteriyi mi, yoksa her seferinde benzer tutarlarda alışveriş yapan müşteriyi mi tercih ederdiniz?

Dönüşüm sağlayın

Hedef kitlenin size tekrar tekrar geri dönmesi için sitenizde hesap açmasını ya da bülteninize abone olmalarını sağlamanız dönüşüm sağlama yöntemleri arasında bulunuyor. Bu yüzden okunduğu kadar ölçülmesi de oldukça kolay aktivitelerden biri de dönüşüm aktiviteleri oluşturmak diyebiliriz.

Kitlenize dönüşüm yapmaları için sunacağınız aktivitelerin gözlemlenebilir olması ise bu yöntemlerin en güzel yanı olabilir. Bir haber bülteninin ya da e-postanın ne zaman satışa dönüştüğünü ölçebilmek, hedefleri planlarken oldukça yardımcı olabilir.

Kaliteli trafiği önemseyin

Web sitesinin trafik elde etmesi oldukça önemli. Fakat trafiğin çok yoğun olması, her zaman çok fazla satış yapmak anlamına da gelmeyebilir. Çoğu firma trafik yoğunluğuna takılıp kalmış olsa da kaliteli bir trafiğe sahip olmak daha fazla kazanç sağlayabilir.

Bu noktada asıl önemli olan şeylerden biri, satın alımı gerçekleştiren kişi sayısı. Dolayısıyla satın alım yapanları demografik ve coğrafik gibi özelliklerine göre daraltıp inceleyerek gelir sağlayan kitleyi belirlemek, sağlam gelecek planları yapabilmek için faydalı olabilir.

Sonuçların nedenlerini tespit edin

Büyük işler başarmanın püf noktalarından biri de ayrıntıları es geçmemek olabilir. Elde edilen sonuçları her ihtimali göz önünde bulundurarak değerlendirmek de bu yüzden oldukça önemli. Örneğin, müşterileriniz mağazanızda fazla zaman geçirmeden orayı terk ediyorsa bunun sebebi aradıkları ürünü hemen bulabilmeleri olabileceği gibi aradıkları kategoride ürün bulamayışları da olabilir. Fakat detayları değerlendirmeden sonuca varmak önemli hatalara yol açabilir. Bu yüzden nedenlerin sonuçlar kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak planlama yapmakta fayda var.

E-ticarette başarı hedeflerine ulaşabilmek için satış stratejilerini uygulamaya koyabilmek hayati önem taşıyor. Ancak iş hedeflerini gerçekleştirme sürecinde rekabet gücünüzü artırmak için güvenilir ve kaliteli altyapıya sahip bir sanal mağazaya sahip olmanızda fayda var. O yüzden şimdi hemen demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile siz de ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizde satışa sunun, büyüyen pazarda bir an önce yerinizi alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!