DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarete yeni başlayanlar için başarıya giden 6 adım

E-ticarete yeni başlayanlar için başarıya giden 6 adım

E-ticaret sektörü; internet ağının yaygınlaşması, online ödeme sistemlerinin gelişmesi, güvenlik sorunlarının çözülmesi ve mobil cihaz kullanıcılarının artması gibi gelişmelerle kısa zamanda hızla büyüdü. Artık tüketiciler her yerde, diledikleri zaman rahatça internete bağlanıp, sanal mağazalarda aradıkları ürünleri bulup, alışverişlerini gerçekleştirebiliyorlar. Yaşanan bu gelişmeler birçok geleneksel mağazayı da dijital dünyaya taşıdı.

Online ürün satışı, bazı açılardan geleneksel pazarlamaya benzese de hedeflenen satış çizgisine ulaşabilmek için göz önünde tutulması gereken birçok farklı özelliğe sahip.

Bu açıdan, özellikle de e-ticarete yeni başlayan girişimciler ve firmalar için bu süreç ilk etapta biraz karışık ve zor görünebilir. Fakat bazı önemli adımları atarak bu zor başlangıç evresini en başarılı şekilde atlatmak da mümkün.

Eğer siz de e-ticaret hayatınızın başındaysanız ve hedeflediğiniz satış rakamlarına ulaşabilmek için nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini henüz belirleyemediyseniz, işte size birkaç ipucu…

1- Marka imajınızı güçlendirin

İsminiz, ambleminiz, logonuz, renkleriniz,sloganınız bir bütün olarak hedef kitlenize kendinizi göstereceğiniz kurumsal kimliğinizi oluşturuyor. Tüm bunları sitenizde en doğru şekilde kullandığınızdan emin olmanız, güçlü marka imajı oluşturmanız için çok önemli. Site tasarımınız, seçtiğiniz temalar genel olarak kurumsal kimliğinizle ne kadar uyumlu olursa hedef kitleniz üzerinde etkisi de o kadar güçlü olur.

2- Ürün tanıtımlarına önem verin

İşiniz artık dijital ortamda ve ürünlerinizi tanıtıp, sesinizi hedef kitlenize duyurabilmek için sahip olduğunuz araçları etkin bir şekilde kullanabilmeniz çok önemli. Bu noktada ürün açıklamalarınızın sade ve anlaşılır, görsellerinizin kaliteli ve net olmasına özen gösterebilirsiniz. Ürün tanıtımınızda hedef kitleye ürünün tüm özelliklerini her yönüyle açıkladığınızdan, her açıdan ürününüzü gösterdiğinizden emin olun.

IdeaSoft ürün yönetim paneli tüm bu ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayabilecek özellikler içeriyor. Ürün yönetim panelimizin özelliklerini inceleyerek bu konuda daha net fikirler edinebilirsiniz.

3- Kaliteli trafik için SEO

İnternet sitenizin kaliteli trafik almaya başlaması dönüşüm oranlarınızı doğrudan etkileyecek en önemli süreç. Bu süreci hızlandırabilmek için bol bol faydalı içerikler oluşturarak, arama motorlarında üst sıralara yükselip hedef kitlenizin size ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO konusunda etkili stratejiler geliştirebilmek için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Sitenizde oluşturacağınız içerikler; seçtiğiniz görsel öğelerle ve sunduğunuz faydayla hedef kitlenizi ne kadar etkilerse dönüşümlerinizin can damarı olan kaliteli trafiği de o kadar kolay sağlayabilirsiniz.

4- Sosyal medya stratejisi belirleyin

İnternet kullanıcılarının, zamanlarının büyük bölümünü geçirdiği ve neredeyse hayatlarının bir parçası haline gelen sosyal medya, e-ticaret hayatınızın başarılı bir şekilde ilerlemesi için göz ardı etmemeniz gereken bir alan. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram gibi etkileşim oranları en yüksek olan sosyal medya platformları, hedef kitlenizle buluşmanız için size büyük avantajlar sağlayabilir.

Bu platformları kullanırken farklı özellikleri olduğunu da göz önünde bulundurarak hepsine uygun ayrı ayrı içerikler oluşturmanız önemli. İlk olarak etkileşimi hızlandırmak için bu hesaplarınızdan, kampanya duyuruları, indirim barkodları, hediye kuponları paylaşmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir.

5- Reklam ve tanıtım çalışmaları yapın

Henüz işin başında olduğunuz için reklam ve tanıtım faaliyetleriniz için, SEO ve sosyal medya dışında da bir bütçe ayırmanız, hedef kitlenize kısa yoldan ulaşmanız açısından etkili bir adım olabilir. Sektörünüze veya hedef kitlenizin özelliklerine göre belirleyeceğiniz,yüksek trafik alan, güçlü sitelere reklam vermeniz, büyüme sürecinizi etkili bir şekilde hızlandırabilir.

6- Mobil uyumluluğa dikkat edin

Mobil cihazların kullanımı her geçen gün daha da artıyor ve artık kullanıcılar alışverişlerini de mobil cihazları aracılığıyla rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Bu açıdan sitenizin mobil uyumlu olması ve her türlü cihazda rahatça açılıp, işlevini gerçekleştirmesi büyük önem taşıyor. Belki normal bir web sitesi için mobil uyumluluk mobil bir cihazda sitenin görüntülenebilmesi anlamına gelebilir fakat bir e-ticaret sitesi için bu durum çok daha spesifik. Sitenizin sadece mobil cihazlarda açılması yeterli değil, tüketicilerin alışverişin her aşamasında sorunsuz bir şekilde mobil e-ticaret sitenizi kullanabilmeleri çok önemli.

E-ticaret sektöründe, ilk adımlarınızı atarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli ipuçlarını açıkladık. Siz de bu bilgilerden yararlanarak dönüşümlerinizi artırabilir ve e-ticaretinizi başarılı bir çizgiye getirebilirsiniz.

IdeaSoft olarak, sunduğumuz altyapı desteğimiz, ve işinize en uygun paket seçeneklerimizle güçlü bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve başladığınız bu yolda hızlı ve güvenli adımlarla ilerleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!