Yaratıcı paketlemenin sunduğu avantajlar

E-ticaret sektörü her geçen gün gelişmeye ve tüketici davranışlarını şekillendirmeye devam ediyor. Tüm online alışveriş sürecini etkileyen ve değişen tüketici davranışlarıyla daha fazla ön plana çıkan paketleme konusu da alışveriş deneyimini üst seviyelere çıkarmayı sağlayabiliyor.

E-ticaret firmaları için satın alınan ürünlerin kullanıcılara gönderilmesi için hazırlanan paketler, tam olarak tüketiciyle fiziksel temas kurulan tek noktayı temsil ediyor. Bu nedenle firmaların bu konuda odaklanmaları ve önem vermeleri gerekiyor. Özellikle de olumlu biz izlenim yaratmak ve marka imajını güçlendirmek adına bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmekte fayda var. Siparişlerini sabırsızlıkla bekleyen kullanıcıların sonraki alışverişlerinde de sizi tercih etmeleri için onlara basit ama etkili, son derece yaratıcı ürün paketleriyle ulaşabilirsiniz. Peki yaratıcı paketlemenin e-ticaret firmalarına sağladığı faydalar bunlarla sınırlı mı? Elbette değil.

Duygusal bağ kurabilirsiniz

E-ticaret firmaları, geleneksel ticaret yapan firmalardan özellikle teslimat sürecinde ayrılıyor. Online alışveriş yapan müşteriler, satın aldıkları ürüne ulaşabilmek adına belli bir süre beklemek durumunda kalıyor. Bu süreç aynı zamanda duygusal bir bağın oluşmasına da zemin hazırlayabiliyor. Kullanıcıların paketi beklerken hissettikleri, sabırsızlık, beklentiler ve nihayetinde pakete ulaştıklarında duydukları memnuniyet, e-ticaret firması ile arasında sağlam köprüler inşa edebiliyor. Bu süreci daha da olumlu bir şekilde sonlandırmak adına yaratıcı paketleme ürünleri ile farklılaşabilmek mümkün. Desensiz, koruma kağıtları ile çevrelenmiş, tek tür paketler yerine kullanıcılarınızı şaşırtacak ve daha ürünü görmeden sevinmelerini sağlayabilecek paketlerle müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

Sipariş oranlarını artırabilirsiniz

Araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 52’si standart dışı, yani özel tasarımlı paket kullanan firmalardan birden fazla alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu yöntemle kendilerini daha özel hisseden kullanıcılar, daha iyi hizmet aldıklarına ve daha fazla değer verildiklerine inandıkları için sonraki alışverişlerinde de aynı firmanın ürünleri arasından seçim yapıyorlar.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Geniş kitlelere erişebilirsiniz

Paketlemede yaratıcılığı konuşturmak, kullanıcılarınızın paketlerinizle ilgili sosyal medyada yorum yapmalarına ve hatta fotoğraf çekip memnuniyetlerini dile getirmelerine katkıda bulunabiliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre her 10 tüketiciden 4’ü, verdikleri siparişin sıra dışı bir pakette gelmesi halinde fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşacağını ifade ediyor. Bu da sizin ürün paketinizin artık esas görevinden ayrılıp kalıcı bir pazarlama öğesi haline gelebileceğini belirten bir içgörüyü oluşturuyor. Arkadaş tavsiyesinin e-ticarette en önemli satın alma kararlarından birisi olduğu düşünülürse, bu hareketle müşterinizin sosyal çevresine sizi tavsiye ettiğini söylemek mümkün. Dolayısıyla paketleme ile yalnızca bir kişiye ulaştığınızı düşünmeniz hata olabilir.

Potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz

Tüketiciler, bir e-ticaret sitesinden ilk defa alışveriş yapmadan önce, markanın güvenilirliği konusunda endişelerini gidermek adına diğer kullanıcıların yorumlarına kulak veriyorlar. Bir önceki maddede de değinildiği üzere geniş kitlelere yayılmak için paketleme yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece potansiyel kullanıcılarınıza ulaşabilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Müşterilerinizin markanızla yaşadığı tecrübeleri paylaşacak kadar özel anlar yaratmak, rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza yardımcı olmanın yanı sıra size tekrarlanan satışlar ve yeni müşteriler olarak geri dönebilir. Eğer siz de online kullanıcıları etkileyecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız, hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabı ile tanışın ve zaman kaybetmeden müşterilerinizle buluşun.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)