E-ticarete giriş sürecindeki başlıca önemli adımlar

E-ticarete giriş, aslında işinden çıkılamayacak kadar zor bir süreç değil. Fakat yine de e-ticarete giriş süreci; atılması gereken adımları sırasıyla ve titizlikle atmayı, konuyla ilgili terminolojiye hakim, istekli, azimli ve biraz da özverili olmayı gerektiriyor.

E-ticarete giriş sürecine, öncelikli olarak işinizi en iyi şekilde yansıtan ve akılda kalıcı bir “alan adına” (domain) sahip olarak başlamanız gerekiyor. Web sitenizin adı ve adresi anlamına gelen alan adı, aynı zamanda internette yer almak için sahip olmanız gereken kimliğiniz de olduğu için; bu adı seçerken dikkatli ve özenli olmanızda yarar var.

Peki e-ticarete giriş sürecinizde atmanız gereken diğer önemli adımlar hangileri?

Sunucu (hosting) kiralama

E-ticarete giriş için atmanız gereken diğer önemli adımlardan birisi de, e-ticaret siteniz için internette bir yer; yani bir sunucu kiralamak. Web sitenizdeki tüm içeriklerin yer alarak saklanacağı ve kullanıcıların erişimine açıldığı alan olan sunucunuzu kiralama; siteniz için güvenilir bir barındırma servisi almanız ve müşterilerinize güven vermeniz açısından son derece önemli. Ideasoft olarak hosting alanının ve güvenilirliğinin önemini bildiğimiz için, biz akıllı paketlerimiz ile birlikte sınırsız veri alanı sunmaktayız.

Site tasarımı

Sunucunuzu belirledikten sonra, e-ticarete giriş için sitenizin tasarım aşamasına geçmenizde yarar var. Bu adımda sitenizin tasarımının, çekici olduğu kadar yalın olmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü sitenizi ziyaret eden kullanıcıların; istedikleri ürünlerin sayfalarına hiçbir karışık olmadan, hızlıca erişebilmeleri son derece önemli. Bunun için, gerekirse sitenizin tasarımıyla ilgili olarak profesyonel bir yardım da alabilirsiniz. Dilerseniz, IdeaSoft’un bu konuda sunduğu tasarım seçenekleri hizmetiyle; büyük bir rahatlıkla, kendi özgün site tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

Ödeme seçeneklerini netleştirme

E-ticarete giriş sürecinizde müşterilerinize, ödeme konusunda her türlü kolaylığı ve konforu sağlamanız için; sitenizde farklı ödeme biçimlerini kullanmanızda büyük yarar var. Çünkü müşterilerinizin bir kısmı kredi kartıyla ödeme yapmak isterken; diğer bir bölümü havale/ EFT veya farklı ödeme sistemlerini tercih edebilir. Bu nedenle, kredi kartıyla satış yapabilmeniz için bankalara sanal POS başvurusunda bulunmanız; PayU, BKM Express vb. ödeme sistemleri ve havale/ EFT ile satış için ise, şirket bilgilerinizle birlikte gereken bankalarda hesap açtırmanız gerekiyor. Bu anlamda geniş entegrasyon çözümleri sunarak bu konuda size destek olabilecek; IdeaSoft gibi bir altyapı sağlayıcısıyla, ayrıntılarla vakit kaybetmeden işinize odaklanabilirsiniz.

Satış hedefi belirleme

E-ticarete giriş yaparken elinizde mümkün olduğunca detaylı bir iş planınızın olmasında yarar var. Bu anlamda, işinizi büyütme nedeniniz ve biçiminiz konusunda gerçekçi bir fikre sahip değilseniz; rakiplerinizin sitelerinden veya ticaret birlikleri vb. gibi kaynaklardan pazarın durumuna dair bilgi almanızı öneririz. Çünkü bir satış hedefinizin olmaması; bundan sonra nereye, ne kadar yatırım yapacağınızı netleştirmenize de engel olabilir. Bu ise teknik altyapı, dijital pazarlama gibi konulara ayıracağınız bütçenin yetersiz kalmasına neden olabilir.

Pazarlama hedef ve stratejilerine karar verme

E-ticarete sağlam bir giriş yapmak için, öncesinde dijital pazarlama hedeflerinize, hedefinize en uygun stratejilerinize ve hangi dijital pazarlama araçlarını kullanacağınıza karar vermeniz son derece önemli. Çünkü bu anlamda; SEO, sosyal medya, içerik ve e-posta pazarlama gibi dijital pazarlama araçları başlıkları altında belirlediğiniz stratejiler, toplamda sitenizin dijital pazarlama başarısı konusunda da belirleyici olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticarete giriş sürecinizi şansa bırakmadan; planlı bir hale dönüştürebilir, siteniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşarak başarılı olabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)