DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarete başlarken yapılmaması gereken 4 büyük hata

E-ticarete başlarken yapılmaması gereken 4 büyük hata

E-ticaret son yılların en hızlı büyüyen sektörlerden biri, bu yüzden de sadece fiziksel mağaza sahiplerini değil, bu alanda yeni bir iş kurmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor. E-ticarete başlarken ilk adımları sağlam atmanın ise bu alandaki uzun vadede başarınızı belirleyen en önemli etmenlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

IdeaSoft olarak yıllar boyunca binlerce farklı e-ticaret sitesine destek olurken, bu konuda girişimcilerin en sık yaptıkları bazı hataları da gözlemleme imkanımız oldu. Bu hatalardan en sık karşılaştıklarımızı sizler için bir araya topladık.

Bu sayede sizler de aynı yanlışlara düşmeyerek, zamanınızı ve değerli kaynaklarınızı harcamadan işinizi daha sağlıklı bir şekilde kurabilir ve büyütebilirsiniz…

1- E-ticaret işini hafife alma

E-ticaretin çoğu sektöre göre başlaması ve sürdürmesi daha kolay bir iş olduğu doğru fakat bunu, bir sanal mağaza sahibi olmanın tamamen zahmetsiz bir iş olduğu şekilde yorumlamak yanlış olacaktır.

E-ticaret pek çok iş gibi disiplin ve özveri gerektiren bir iştir. Büyük bir potansiyele sahip olmakla birlikte, bu potansiyele ulaşabilmek için planlama ve işlerin sağlıklı yürümesini sağlamak gerekiyor. İşi hafife almak ise ne yazık ki çoğu zaman e-ticaretin sunduğu bu büyük fırsatları elden kaçırmak anlamına geliyor.

2- İş planının olmaması

İş planı dediğimizde onlarca sayfalık raporlardan bahsetmiyoruz. Bununla birlikte yapacağınız iş ne olursa olsun baştan bu iş için bir planınız olması da sizin için son derece önemli olacaktır.

Online pazarlamada bazı önemli soruları sormak, herhangi bir yeni iş girişiminde bulunmak ve başlangıç ​​stratejisi oluşturmak için temel olabilir. İşte iş planınızı oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı sorular:

  • Hangi pazara, ne satıyorsunuz?
  • Hedeflediğiniz müşteri kitlesi kim?
  • Hedeflediğiniz müşteri kitlesinin sorunu ne ve bu soruna nasıl bir çözüm getireceksiniz?
  • Ana rakipleriniz kimler; onların güçlü ve zayıf yanları ne?
  • Rekabetçi fiyat ya da konumlandırmanız olacak mı?
  • Online varlığınızın fark yaratmasını nasıl sağlarsınız?

3- Pazarlama stratejisinin olmaması

E-ticarette ürünlerinizi en doğru şekilde sergileyecek bir altyapıya sahip olmak işin bir kısmı. Eğer gerçekten artan ziyaretçiler ve devamlı bir trafik olsun istiyorsanız, pazarlamanız için de bir strateji oluşturmakta büyük fayda var.

E-ticarette özellikle online pazarlama son derece önemli bir konu ve bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar şunlar olabilir:

  • “Google Analytics” gibi, temel bir “e-ticaret izleme sisteminiz” olmalı.
  • “Arama motoru optimizasyonu” ile “tıklama başına ödeme” gibi kavramların arasındaki farkı bilmelisiniz ve sizin için daha doğru olanı seçebilmelisiniz. Bu gibi kavramlar için IdeaSoft’un E-ticaret Sözlüğü’nden de faydalanabilirsiniz.
  • Sosyal medyanın öneminin farkında ve sosyal ağlar üzerinden nasıl pazarlama yapacağınıza karar vermiş olmalısınız.

4- Yetersiz ürün görselleri ve özellikleri

E-ticaret sitenizde tüm ürünler için yüksek kalitede; doğru boyutta ve renkte fotoğraflar kullanmanızda büyük fayda olacaktır. Fotoğraf küçük ya da uzaktan çekilmiş ise müşteride satın alma arzusunu yaratmak daha zor olabilir. Küçük ürün fotoğrafı, müşterinin teslimat sırasında hayal kırıklığına uğrayarak ürünü iade etme kararı verme nedeni de olabilir.

Çarpıcı ve ilgi çekici ürün sayfaları oluşturmak için zaman ayırmanız lehinize olacaktır. Ürün açıklamalarının mümkün olduğunca detaylı olmasına ve metninin titizlikle hazırlanmasına özen gösterin.

E-ticareti en doğru şekilde yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm özellikler IdeaSoft’ta. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca hiç bir ücret ödemeden kullanmak için hemen ücretsiz demo hesabına başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!