DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarete başlarken neden bir plan yapmalısınız?

E-ticarete başlarken neden bir plan yapmalısınız?

​Günümüzde dünya üzerindeki en cazip işlerden biri kuşkusuz e-ticaret. Kabul edilebilir bir sermaye ile günün birinde milyonlar kazanabileceğiniz bir iş kurmak için internet üzerinden satış yapmak en iyi seçeneklerden biri. Peki işe başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey nedir?

 

Her şeyden önce bir iş planınız olmalı. E-ticaret doğru bir şekilde yapıldığında son derece karlı bir iş alanı olabilir ama işi doğru yapabilmek için bir iş planı çok işinize yarayabilir.

 

İş planını bir geminin rotasına benzetebiliriz. Yola çıkmadan önce hangi güzergahı izleyeceğiniz, yolda karşılaşabileceğiniz olası gelişmeler karşısında nasıl hareket edeceğiniz ve gerek olduğu durumda ne gibi önlemler alacağınızı bu sayede daha en baştan belirleyebilirsiniz.

 

Gelin belki de hayatınızı olumlu anlamda değiştirecek olan e-ticaret işinizi kurarken bir iş planı yapmanın size ne gibi avantajlar sağlayabileceğini inceleyelim…

 

Öncelikleri tanımlayabilmek

İş planı hayata geçireceğiniz e-ticaret işine başlamak ve sürdürebilmek için atmanız gereken tüm adımları içerecektir. Bu sayede özellikle de e-ticaret sektöründe yeniyseniz odaklanmanız gereken konuları bu plan sayesinde net bir şekilde görebilir ve bu yolda sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

 

Kazanç kaybına neden olacak hataları önlemek

E-ticaret işinizi kazanç elde etmek için kuruyorsunuz ama iş sürecinde yapılabilecek ve size para kazandırmak yerine kaybettiren hatalar yapabilirsiniz. E-ticarette iş planı yapmak önceliklerinizi belirlemenin yanı sıra atacağınız adımları önceden değerlendirerek, sizi yanlış hamleler yapmaktan koruyacaktır. Ayrıca iş planınızda ilerde karşılaşabileceğiniz olası sorunları baştan görmenizi önlemlerini bugünden almanızı sağlar.

 

Sağlıklı çözüm ortaklıkları kurabilmek

Eğer sadece kendi üreteceğiniz ürünleri satmıyorsanız e-ticaret işinde bir veya daha fazla tedarikçi ile çalışacaksınız demektir. İş planınızı yaparken sizin için en uygun tedarikçilerin kimler olabileceğini ve ürünleri tedarik edebileceğiniz alternatif üreticileri tanımlayarak, sağlıklı çözüm ortaklıklarının ilk adımlarını baştan atabilirsiniz. Tedarikçilerin yanı sıra pazarlama ve satış konularında destek alacağınız firmalar da iş planınızda yer alabilir.

 

Yatırım almak

E-ticaret işiniz ile ilgili büyük planlarınız varsa yatırım almak da sizin için uygun seçeneklerden biri olabilir. Fakat yatırım almak için kapısını çalacağınız yatırımcıların hemen hepsi firmanız ile ilgili gelecek planlarınızı görmek isteyeceklerdir. Henüz yolun başında bile olsanız doğru hazırlanmış bir iş planı ile alabileceğiniz bir yatırım size e-ticaret işinize umduğunuzdan bile daha hızlı bir başlangıç imkanı sunabilir.

 

E-ticaret iş planının önemli bölümleri nelerdir, iş planı nasıl hazırlanır gibi konuları ilerleyen zamanlarda yine IdeSoft’un blog’uda sizlerle paylaşacağız. Siz de bu sırada görüş, yorum ve sorularınızı bize iletişim formundan iletebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!