DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarete başlarken ne tür ürünler pazarlayacağınıza nasıl karar verebilirsiniz?

E-ticarete başlarken ne tür ürünler pazarlayacağınıza nasıl karar verebilirsiniz?

E-ticaret dünyası, sektörünün önemli markaları ve ticari kariyerini dijitale taşıyarak, karlılığını büyük oranda artıran şirketlerin başarı hikayeleriyle dolu. Hedeflerini yüksek tutan ve Türkiye’nin e-ticaret müşterisi potansiyeline güvenen tüm bu marka ve şirketler, düşüncelerindeki haklılığı ortaya koydular; her yıl daha da artan e-ticaret hacmiyle ülkemizdeki e-ticaret pastasından, kendilerine büyükçe birer dilim çıkarmayı başardılar.

Elbette, e-ticarete başlarken, markalar ve şirketler adına bu atılımları yapan girişimcilerin de tereddütleri olmuş olabilir. Ancak, tüketici davranışlarını iyi bilmek, yer alacağı pazardaki müşterileri iyi tanımak ve bu pazarda kendine hedef kitle bulup bulamayacağını belirleyebilmek, e-ticarette yer almak için belki de en önemli basamak. Eğer siz de e-ticaret hayatında yer almak ve çok daha fazla kazanç sağlamayı hedefliyorsanız, öncelikle e-ticaret sitenizde kullanıcılara sunacağınız ürünlere karar vermenizde fayda var.

Peki, bunu nasıl yapacaksınız? İşte e-ticarete başlarken sektörünüzü ve dolayısıyla ürünlerinizi belirlemenize yardımcı olacak ipuçları…

Benzersiz ve en kaliteli ürünlerinizi öne çıkartın

Dediğimiz gibi e-ticaret hızlı büyüyen bir sektör. Gün geçtikçe, e-ticaret hayatına adım atan markalar, fiziksel mağazalar ve girişimcilerin sayısı artış gösteriyor. Bu da her sektörün dijital platformlardaki rekabetini tırmandırıyor. Dolayısıyla, sizin markanıza ait ürünlerin tercih edilmesi, e-ticaret siteleri arasından markanızın sıyrılarak, kullanıcı trafiğini çekmesi için sitenizde sergilenen ürünlerin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor.

Bunlardan elbette en önemlisi ürünlerinizin eşsiz olması olabilir. Eğer söz konusu ürünler yalnızca sizin e-ticaret siteniz üzerinden satışa çıkıyorsa, elbette hedef kitleniz e-ticaret sitenize yönelmekte gecikmeyecektir. Bununla beraber, ürünleriniz eşsiz değil, ancak piyasasının en kalitelileriyse, bunu öne çıkarabilecek içeriklerle, ürünlerinizin ne kadar kaliteli olduğunu hedef kitlenize ulaştırabilir, onların sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.

Kullanıcıyı şaşırtın

Sürprizler daima fark yaratır. Ürünleriniz, benzeri ürünlerden farklı fonksiyonlara sahipse ya da tasarım açısından daha önce görmüş olabileceklerine benzemiyorsa, yine e-ticaret müşterileri sitenizin trafiğini artırmaya başlayacaktır.

Bu nedenle, özellikle ofis kırtasiyesi, ev dekorasyon ürünleri gibi tasarımın sınırlarının zorlanabileceği alanlarda ürünler pazarlayanlar, örneğin popüler film karakterlerine benzeyen USB’ler, meşrubat şişelerine benzer ışıklandırmalar, sihirli değnek şeklinde kalemler ve daha pek çok cazip ürünle, e-ticaret siteleri üzerinden hedef kitlelerine ulaşıyorlar. Kuşkusuz ki özel günler, örneğin Sevgililer Günü, yılbaşı gibi dönemlerde, bu tür hediye çeşitleri bulunan e-ticaret siteleri en çok tercih edilenler arasında yerlerini alıyorlar.

Kişiselleştirebilmek her zaman tercih sebebi

Özellikle yeni evlenen çiftler ve sevgililerin sıklıkla tercih ettikleri kişiselleştirilebilir ürünler, yine son yıllarda e-ticaret dünyasına yepyeni trendler kazandırdı. Çiftlerin baş harflerinden oluşan mutfak önlükleri, bardaklar, yastıklar, fotoğraflarının basılı olduğu saatler, defterler ve benzeri yüzlerce ürün, kişiselleştirilmek ve böylece çok daha özel hale gelmek üzere e-ticaret sitelerinde müşterilerini bekliyor.

Ürün yönetimi özelliği kapsamında, siz de kişiselleştirilebilecek ürünleri belirleyebilir, yalnızca çiftler değil, aynı zamanda Anneler Günü, Babalar Günü, Öğretmenler Günü ve daha pek çok özel güne, bu ürünlerin uyarlanabileceğini, örnekleriyle birlikte söz konusu özel günlerin yaklaştığı dönemlerde, hedef kitlenize bu ürünlerin tanıtımlarını yapabilirsiniz.

Alışverişin tamamlanması için…

Ürünlerinizi, bu ipuçlarına göre tercih edip, e-ticaret sitenizde onları sergilemeye başladığınızda, elbette pek çok e-ticaret müşterisi sitenizi ziyaret etmeye başlayacak. Ancak, ürünlerin seçilmesine rağmen, alışverişlerin tamamlanmadığı, kullanıcının ürünleri sepette bırakıp, siteyi terk ettiği zamanlar olabilir.

Eğer e-ticarette başarıyı yakalamak istiyorsanız, ödeme seçenekleri ve pazarlama gibi konulara ağırlık vererek, e-ticarette en çok tercih edilen ürünleri, en etkili şekilde müşterilerinize sunmayı başarabilirsiniz.

Siz de e-ticarete başlarken, hem en doğru ipuçlarını elde etmek, hem de e-ticaret sitenizi hedef kitlenizle buluştururken e-ticaretteki son trendleri yakalayabilmek için, IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerine mutlaka göz atın. IdeaSoft, markanızın ihtiyacı olabilecek en iyi teknik alt yapı ve özelliklerle dolu e-ticaret paketleriyle, markanızı zirveye taşımanıza yardımcı olacak. Buna karşılık, ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilir, e-ticaret hayatını önceden deneyimleme fırsatı da bulabilirsiniz. Dijital dünyanın en çok kazandıran platformu sizleri bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliğiiş modelleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!