DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarete başlarken en sık yapılan yanlışlar

E-ticarete başlarken en sık yapılan yanlışlar

​E-ticaret doğru yapıldığında son derece karlı bir iş olabilir. Fiziksel bir mağazanın maliyeti düşünüldüğünde e-ticarette göze almanız gereken maliyetlerin çoğu zaman daha düşük olması bu işe girmeyi kolaylaştıran etmenlerden biri. Fakat son derece cazip bir iş olmasından dolayı zaman zaman e-ticarete yeni başlayanlar bazı ufak ama önemli detayları gözden kaçırabiliyorlar.

 

Biz de IdeaSoft olarak sizler için özellikle yeni e-ticaret işletmelerinin sık yaptıkları hataları bir araya topladık. Bu hataların hepsi işinizin başarısız olmasına neden olmayabilir ama size para ve daha önemlisi zaman kaybettirebilecek olmaları bile başlı başına bir sorundur.

 

Gelin e-ticarete başlarken sık yapılan yanlışları birlikte değerlendirelim ve bu konularda nelere dikkat edip, işinizi daha hızlı bir şekilde büyütebileceğinizi görelim…

 

Fazla büyük düşünmek

Genellikle büyük düşünmek olumlu bir yaklaşımdır ama söz konusu ticaret olduğunda, özellikle de bu işe yeni başlıyorsanız büyük düşüncelerinizi kaybetmeden daha temkinli başlamak daha iyi bir seçenek olabilir. Örneğin binlerce farklı ürün sunmak yerine onlarca ürün ile yola çıkmak; tedarik, depolama, lojistik ve pazarlama gibi pek çok açıdan işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Tedarik ile ilgili yanlış kararlar

Eğer satışını yapacağınız ürünlerin aynı zamanda üreticisi değilseniz tedarikçi seçimi e-ticarette en önemli konulardan biridir. Daha önce çalışmadığınız tedarikçilerin iş disiplini ve iş yapma alışkanlıklarını bilmeden yola çıkarsanız elinizde hiç ürün olmadığı zamanlarda pek çok siparişi geri çevirmek zorunda kalabilirsiniz. Çin’den ürün getirmek bir seçenek ama Uzak Doğu’nun Türkiye’den farklılıkları bu konuda da dikkatli olmanızı gerektiriyor. Bu konuda daha önce paylaştığımız Çin’den ürün getirmek yazısına ve ikinci bölümüne de göz atmanızı öneririz.

 

Sosyal medyanın hem olumlu, hem de olumsuz etkilerini gözden kaçırmak

Müşterinin hiç olmadığı kadar söz sahibi olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu bir yandan son derece olumlu bir gelişme iken, diğer yandan işinizi de biraz zorlaştırabileceğini kabul etmek gerekiyor. E-ticaret müşterileri sosyal medyada son derece aktiftirler ve onları memnun edebilirseniz sizi on binlerce potansiyel müşterinize gönüllü olarak tanıtacaklardır. Fakat mutlu olmadıkları durumda ise şikayetlerini yine sosyal medyada paylaşacaklarını unutmamalısınız. Bu konuyla ilgili E-ticaret Bilgi Bankası’ndaki e-ticarette sosyal medya konulu yazıları da okumanızda fayda var.

 

Her şeyi tek başına yapmaya kalkmak

Özellikle başlangıçta eğer bir ekip kuracak sermayeniz yoksa tedarikten paketlemeye, pazarlamadan müşteri ilişkilerine kadar hemen her konu ile tek başınıza uğraşacaksınız demektir. İşler çok yoğun değilken bu bir sorun değil ama işlerin büyümeye başlamasıyla ile birlikte her konuya tek başına yetmemeye başladığınızı göreceksiniz. Bu durumda da ekibi büyütme kararını almakta çok gecikmek bu süre içerisinde müşteri kaybetmek anlamına gelebilir.

 

Ayrıca özellikle ilk kez bir eticaret sitesi açacak olanlar için temel bilgilere hakim olmak büyük önem taşır. Bu konuda IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası’nda ihtiyacınız olan hemen her konuda sayısız faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra IdeaSoft sizlere sadece bir e-ticaret alt yapısı değil, aynı zamanda destek de sağlar. Sadece bir e-ticaret sitesi değil, size her konuda yol gösterecek bir çözüm ortağı arıyorsanız ücretsiz olarak IdeaSoft demo hesabınızı şimdiden oluşturmanızı ve sizlere sunabileceklerinizi görmenizi öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!