DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarete başlamadan önce yanıtlamanız gereken 5 soru

E-ticarete başlamadan önce yanıtlamanız gereken 5 soru

​E-ticaret kriz dönemlerinde bile büyüme hızını kaybetmeyen ender sektörlerden biri. Hatta çoğu zaman ekonomik kriz pek çok sektör için işlerin yavaşlaması anlamına gelirken e-ticarette tam tersi bir şekilde işlerin arttığı gözlemlenir.

 

Bunun nedenlerinden biri müşterilerin tasarruf için satın almak istedikleri ürünleri en uygun koşullarda sunabilen alternatifleri görmek istemeleridir. İnternette her bir ürün için pek çok farklı alternatifi kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde bulabilmeleri bu tip durumlarda müşterilerin satın almalarını online’a doğru kaydırmalarına neden olur.

 

Ayrıca alışveriş için dışarı çıkmak yerine evlerinden çıkmalarının gerekmemesi ve ürünlerin kapılarına teslim edilecek olması yine müşteriler için e-ticareti tercih etme nedenlerinden biridir.

 

İçerisinde bulunduğumuz dönemde internetten online ürün satışı yapmak pek çok nedenden dolayı son derece mantıklı görünüyor. Peki e-ticarete başlamadan önce neleri dikkate almalısınız? İşte e-ticarete başlamadan önce yanıtlamanız gereken 5 önemli soru…

 

1- Ne satacağım?

E-ticaret başlamadan önce ilk yapmanız gereken satacağınız ürünlere karar vermek. Bu esnada seçmeyi düşündüğünüz ürünlerin ne kadarlık bir pazarı olduğunu ve rekabetin durumunu da kontrol etmenizde fayda var. Bu konuda satılacak doğru ürüne nasıl karar verilir ve e-ticarette rakip analizi nasıl yapılır yazılarına da göz atmanızı öneririz.

 

2- Kime satacağım?

Hedef kitlenizi çok iyi tanıyor olmalısınız. Çünkü hedef kitlenizin karakteristik özellikleri sitenizin görünümünden, sitenizde kullanacağınız dile kadar hemen her konuda belirleyici olacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi için e-ticarette müşteri profilleri konulu yazıyı da okuyabilirsiniz.

 

3- Nasıl tanıtacağım?

Bir e-ticaret sitesi açmak yeterli değil, bu site üzerinden satacağınız ürünleri hedef kitlenize doğru bir şekilde duyurabiliyor olmanız da son derece önemli. Bu konuda E-ticaret Bilgi Bankası’nda paylaştığımız çok sayıdaki farklı makalenin çok işinize yarayacağına inanıyoruz. Ayrıca e-ticaret trafik kaynakları yazısı da sitenizi hangi kanallarda nasıl tanıtacağınızı ve nasıl trafik oluşturabileceğinize dair önemli ipuçları içeriyor.

 

4- Nasıl satacağım?

Ürünleri internet üzerinden satışa sunabilmek ve kredi kartı kabul etmek için güvenilir bir alt yapıya ihtiyacınız olacak. Özellikle kredi kartı kabul edebilmek için bankaların zorlu prosedürleri olduğunu hesaba katmalısınız. Fakat IdeaSoft akıllı e-ticaret paketini tercih edecekseniz 6 bankanın sanal POS’unu başvuru yapmadan edinebilir, bunun yanı sıra müşterilerinize havale, kapıda ödeme ve tüm operatörlerden mobil ödeme gibi seçenekleri de otomatik olarak sunabilirsiniz.

 

5- Ne kadar bütçe ayıracağım?

Hemen her çapta e-ticaret yapmak mümkündür. Eğer yüksek bütçe ayırabilecek durumdaysanız ürün tedariği ve pazarlama konusunda avantajınız olacaktır. Fakat dropshipping gibi yöntemler sayesinde çok daha düşük maliyet ile e-ticarete başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken e-ticaret bütçenizi oluşturmak ve seçenekleri ona göre değerlendirmek olacaktır. Bu konuda dropshipping nedir başlıklı makaleye de göz atabilirsiniz.

 

E-ticarete başlarken dikkate almanız gereken diğer bir noktada size sadece alt yapı sağlamakla kalmayacak ve her konuda destek olacak bir çözüm ortağı ile çalışmaktır. IdeaSoft’un binlerce mutlu müşterisine sunduğumuz kaliteli desteğe siz de sahip olmak istiyorsanız ücretsiz demo hesabına bugünden başvurup kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.


İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!