DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret ve mobil e-ticaret siteleri arasındaki stratejik farklılıklar

E-ticaret ve mobil e-ticaret siteleri arasındaki stratejik farklılıklar

Dijital pazarlama dünyasında çevrimiçi satışlarınızı gerçekleştirebileceğiniz e-ticaret ve mobil e-ticaret olmak üzere farklı iki platformu bulunuyor. Girişiminizin hedef kitlesine en etkili şekilde ulaşabileceği alanı seçebilir, dilerseniz her ikisinde de yer alabilmek için doğru e-ticaret paketine sahip olarak, masaüstü ve dizüstü cihazların yanı sıra mobil cihazlardan da müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Bir girişimci olarak, satışlarınızı artıracak, marka değerinizi yükseltecek bu alanlarda fiziksel mağazalarınızın cirosunu katlayabilir, yurt içi ve ilerleyen zamanlarda yurt dışında da rekabete ortak olabilirsiniz. Ancak, öncelikle e-ticaret ve mobil e-ticaretteki yaklaşımınızı ve dolayısıyla stratejilerinizi belirlemenizde fayda var.

Bu noktada, e-ticaret paketinizin sunduğu imkanlardan yararlanarak e-ticaret ve mobil uyumlu e-ticaret sitenizde ne tür farklı noktalara dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? E-ticaret sitenizdeki hangi özelliklerin mobil e-ticaret sitenizde ne şekilde uyarlanmasını sağlamalısınız? İşte e-ticaret ve mobil e-ticaret sitelerinde farklılaşan stratejik özellikler…

Görsel içerikte ekran farkını gözetin

E-ticaret sitelerinin ürün sayfalarında, görselleri daha net bir şekilde görebilmek, ekranda ürün yakınlaştırma sayesinde daha da neti bir şekilde görüntüleyebilmek mümkün. Ancak, pek çok mobil kullanıcı için cihaz ekranı ürün incelemek için küçük gelebiliyor; görüntü büyütülse de dizüstü ve masaüstü cihazlardaki kadar etkili olamayabiliyor.

Bu nedenle uzak çekimler yerine ürünün çok daha yakın ve rengini belli edebileceği, düz renk bir fonda yapılmış çekimlerinin kullanılması, mobil üzerinden markanızı tercih eden kullanıcıların satın alma kararını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Kaydırmasız ürün sayfaları mobilde daha kullanışlı

Diz üstü ve masa üstü cihazlarda fare yardımıyla sayfayı aşağı yukarı kaydırmak keyifli ve kolay. Aslında mobilde de sosyal medya ve çeşitli sitelerde aynısı mümkün. Ancak, ürün satın almada ürünü sepete atmak ya da ürünle ilgili fiyat, satın almak istediğiniz ürün adedi gibi temel bilgilerin kaydırma yapmadan ekranda görüntülenebilmesi son derece pratik ve kullanıcı dostu bir görüntü sergiliyor. Bu nedenle, siz de mobil e-ticaret sitenizde müşterilerinize bu tür kolaylıklar sunabilirsiniz.

Adres ve ödeme ekranı kolaylığı

Sipariş aşamasında adres ve ödeme bilgilerinin kolaylıkla iki aşamada gerçekleştirilebilmesi son derece önemli. E-ticarette de ödeme ekranının çeşitli adımlardan oluşması ve sürekli yeni bilgi ekranlarının açılması müşterilerin alışverişten vazgeçmesine neden olabileceği gibi, mobil e-ticaret siteleri üzerinden de yine benzer bir sonuçla karşılaşılabilir. Bu nedenle, ödemenin pratik bir şekilde yapılabilmesinde ve mobil cihazda yine ekranda kaydırma yapmadan doldurulması gereken boşlukların görüntülenebilmesinde fayda var.

Siz de e-ticaret ve mobil e-ticarette markanızı öne çıkaracak en ideal teknik özelliklere sahip olabilir, IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri sayesinde gelişmiş teknik çözümlere ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, hemen demo hesabınızı oluşturun; markanızla dijital dünyayı deneyimlemeye bir an önce başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Girişimciliğimobil ticaretPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!