DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitesinin dönüşüm oranını yükseltmek isteyenlere 5 ipucu

E-ticaret sitesinin dönüşüm oranını yükseltmek isteyenlere 5 ipucu

E-ticaret siteleri trafiğini artırmak için çeşitli çalışmalar yapıyorlar. İnternetten alışveriş yapmanın giderek yaygınlaşması da e-ticaret sitelerinin trafiğini artırma konusundaki bu çalışmalara destek oluyor. Ancak ziyaretçiler eğer herhangi bir satın alma işlemi yapmadan siteden ayrılıyorsa artan bu trafik e-ticaret sitelerinin işine yaradığını söylemek mümkün değil.

Sitenize gelen ziyaretçilerin ürün satın alması diğer bir deyişle dönüşüm oranınızın artması için gerekli tüm çalışmaları yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Buna rağmen SEO, içerik ve reklam çalışmalarınızın neden sonuç vermediğini bir türlü bulamıyorsanız gelin gözünüzden kaçması muhtemel bazı ayrıntılara birlikte göz atalım. İşte e-ticaret sitesinin dönüşüm oranını artırmak isteyenler için 5 önemli ipucu…

1. Öncelikle güven sağlayın

Her ne kadar online alışveriş yapan kullanıcı sayısı her geçen gün artsa da, sitenizden daha önce alışveriş yapamamış olan kullanıcılar güven problemi yaşayabilir. Bu nedenle dönüşüm oranınızı artırmak için önce olası güven sorunlarını ortadan kaldırmanızda fayda var. Bu anlamda sitenizin bilinirliğini artırmak işinizi kolaylaştırabilir. E-ticaret müşterilerinin çoğu, internette ürün ya da hizmet araştırması yaparken, dijital platformlarda e-ticaret sitelerinin güvenliği hakkında yapılan yorumları incelemeyi tercih ediyor. Bu anlamda müşterilerinizin çeşitli platformlardaki olumlu yorumlarına e-ticaret sitenizde yer verebilirsiniz.

Yorum konusunda kullanıcıların sosyal medya platformlarında daha cömert davrandığını düşünürsek, sosyal ağlardaki müşteri paylaşımlarını ön plana çıkarmanız da faydalı olabilir. Ayrıca kullanıcıların dilediği zaman size ulaşabilmesini sağlamak amacıyla, sitenizde iletişim bilgilerine yer vermeniz de işinize yarayabilir.

2. Yoksa siteniz mobil uyumlu değil mi?

Bilindiği gibi artık kullanıcıların çoğu internete mobil cihazlarından ulaşıyor. Bu nedenle satın alma işlemi mobil cihazlarda gerçekleşmese dahi süreç mobil cihazlarda başlıyor. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse kullanıcılar kısa süre içinde sitenizi tek ederek daha kolay bilgi alabilecekleri rakip sitelere yöneliyor olabilir. Dönüşüm oranınızı düşüren bu durumu ortadan kaldırmak için bir an önce e-ticaret sitenizi mobil uyumlu hale getirmenizde yarar var.

3. Ödeme ve teslimat tercihleriniz yeterli mi?

Eğer kullanıcılar bir süre sitenizde ürünleri inceleyip hatta onları sepetine atıp daha sonra satın alma işlemini gerçekleştirmeden sitenizden ayrılıyorsa, ödeme ve teslimat hakkında bilgi verdiğiniz sayfaları inceleyebilirsiniz. Yetersiz ödeme seçenekleri, teslimat tarihi hakkındaki eksik bilgiler potansiyel müşterilerinizi kaçırmanıza neden olabilir.

4. Kaliteli görsel ve ayrıntılı ürün bilgisi

Sitenizde yer alan ürünler farklı sitelerde de satışa sunulmuş olabilir. Bu durumda kullanıcıların sadece fiyatı daha düşük olduğu için rakip sitelerden alışveriş yaptığını düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü kullanıcılar yukarıda bahsettiğimiz ayrıntıların yanı sıra kaliteli görseller ve ayrıntılı ürün bilgisi nedeniyle dahi fiyatı daha yüksek olan siteden alışveriş yapabiliyor. Bu nedenle ürünlerin alternatif görsellerine yer vermek, mümkünse ürüne ilişkin videoları paylaşmak sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir.

5. Satın alma sürecinin pratik olması

Hızın daha önce olmadığı kadar önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. İstenilen ürün ya da bilgiye en hızlı şekilde ulaşmaya alışmış olan internet kullanıcılarının artık beklemeye tahammülü yok. Araştırmalar da kullanıcıların, satın alma süreci öncesi uzun üyelik işlemi gerektiren e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı istemediklerini gösteriyor. Bu nedenle üyelik gerektirmeden satın alma yapılabilecek ya da üyelik işleminin çok kısa olduğu e-ticaret siteleri rekabette öne geçiyor. Eğer dönüşüm oranınızın düşük olmasından şikayetçiyseniz bu ayrıntıyı da gözden geçirmeniz faydalı olabilir.

E-ticaret sitenizin dönüşüm oranını artırmak için, bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanabilir, eksik olduğunuzu düşündüğünüz noktaları gözden geçirerek kısa zamanda hedefinize ulaşabilirsiniz. IdeaSoft olarak e-ticaret konusunda ihtiyacınız olan her noktada sizlere destek oluyoruz. Gelin siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, profesyonel bir e-ticaret sitesiyle kısa zamanda başarıyı yakalayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!