DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mağazanızı geliştirmek için başvurulabilecek pratik ipuçları

Online mağazanızı geliştirmek için başvurulabilecek pratik ipuçları

Türkiye’de henüz yolun çok başında olunmasına rağmen e-ticaret dünyası, içinde binlerce farklı oyuncu barındırıyor. Her geçen gün daha fazla yol kat eden internet temelli ticarette rekabet yoğunluğunun katlanarak artacağını öngörebilmek mümkün. Diğer yandan bu tür sevindirici gelişmeler e-ticarete yeni atılanların veya henüz adım atmayı düşünenlerin gözünü korkutabiliyor. Sayıları giderek çoğalan online pazarların başarısı ve geniş kitlelerce tercih ediliyor oluşu da e-ticaret sitelerini düşündüren başlıca nedenler arasında yer alıyor.

Bu kadar rekabet yoğunluğu olan bir ortamda ise rakipler üzerinde üstünlük sağlamanın zor olduğu gibi birtakım düşünceler de endişelenmeye yol açıyor. Ancak yeni yeni emekleyen bir bebek gibi önünde daha birçok fırsat bulunan e-ticaret dünyasında öne çıkanlardan olmak için atılabilecek adımlar o kadar da göz korkutucu olmadığı gibi kesin sonuç elde etmekte de oldukça başarılı olabiliyor. İşte e-ticaret sitelerinin daha fazla fark edilmesini sağlamaya yarayan yönelik bazı pratik ipuçları…

İçerik yaratarak pazarlama yapın

E-ticaret siteleri için blog sahibi olmak beraberinde birçok fırsatı da getirebiliyor. Web sitesine değer katan yazıların oluşturduğu içerik metinleri, arama motorlarında ön plana çıkmada oldukça etkili oluyor. Ayrıca müşterilerin güvenini kazanmaya yarayan içerik yazıları, trafik oranlarına da katkıda bulunabiliyor. E-ticaret sitesinin konusu olan ve ilgi çekici görsel, infografik, video gibi ögelerle desteklenen içerikler, internet kullanıcılarının sitede geçirdiği sürenin artmasında da rol oynuyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Kategori ve ürün sayfalarını farklılaştırın

Çoğu online pazar ve e-ticaret sitesi belli bir format dahilinde ürünleri müşterilerin beğenisine sunuyor. Bu da hepsinin sıradanlaşmasına yol açabiliyor. Bu yüzden farklılaşmaya satışa sunulan ürünlerin bulunduğu sayfaları ve genel kategori sayfalarını klasik görünümden çıkararak işe başlayabilirsiniz.

Ürün özelliklerini, daha fayda odaklı metinlerle süsleyerek ürün sayfalarında kullanıcı kitlesine sunabilirsiniz. Burada önemli olan açıklamaların kaliteli ve özgün içeriklerden oluşması. Müşterilere ürünün kullanım sırasında nasıl hissettireceğinin ve hangi eksikliklerini gidereceğinin bu açıklama metinlerinde etkileyici bir şekilde sunulması fark yaratmak açısından büyük rol oynuyor.

Bunun yanı sıra ürün sayfalarında konuya ilgili başka ürünler de müşterilere önerilebilir. Bu yolla müşterinin ihtiyaç duyabileceği bir başka ürünü ona hatırlatarak alışveriş tutarının artmasına da katkıda bulunabilirsiniz.

İç bağlantılara önem verin

Web sitesine trafik sağlama açısından büyük faydası olan bağlantı verme işleminin anahtar kelime optimizasyonunda da fark edilir ölçüde etkisi bulunuyor. Kullanıcıları site içerisindeki diğer ilgili sayfalara yönlendiren iç bağlantı odaklı çalışmalar, e-ticaret anahtar kelime optimizasyonuna katkıda bulunurken farklı kategorilerdeki sayfaların da arama sonuçlarında öne çıkmasını destekliyor. Özellikle yeni kurulan e-ticaret sitelerinin öne çıkması için sayfalar arasında bağlantı kuran yapılar oluşturmak büyük önem taşıyor.

Geniş kitlelere seslenmek için e-ticaret sitesini diğerlerinden farklı kılacak ufak geliştirmeler yapmak gerekebiliyor. Ancak en başta modern bir altyapısı bulunan kaliteli bir e-ticaret sitesine sahip olmak, rakiplerden birkaç adım öne geçmenizi sağlayabiliyor. Alanında gelişmiş ve başarı hedeflerini gerçekleştirebilecek bir e-ticaret sitesi oluşturmak IdeaSoft sayesinde düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. Siz de e-ticaret sektöründe sağlam adımlar atarak ilerlemek için hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişRekabet
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!