DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitesi tasarımında tüketicilerin bilinçaltına nasıl hitap edilir?

E-ticaret sitesi tasarımında tüketicilerin bilinçaltına nasıl hitap edilir?

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen birçok faktör bulunuyor; ancak bu faktörlerin hepsinin uzandığı ve karar mekanizmasını belirleyen unsur bilinçaltı oluyor.

Bilinçaltı, insanların farkında olmadan kararlar vermesini sağlayan ve yıllar boyunca alınan hayati kararlar sayesinde, kişinin hayati faaliyetlerini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Bu nedenle de satın alma kararlarında da bilinçaltının önemli bir rolü bulunmaktadır.

E-ticaret şirketlerinin, tüketicilerle olan ilk temasları da genellikle internet sitesi üzerinde olmaktadır ve bu temasın mümkün olduğunca olumlu olması için de bazı taktiklere dikkat etmek gerekiyor.

Son tüketicinin bilinçaltı kararlarını olumlu bir şekilde yönetecek bir internet sitesi tasarımı yapmak, geri dönüşümleri artırmada kritik bir rol oynuyor. İnternet sitenizi tasarlarken, site içerisinde kullanacağınız öğelerde nelere dikkat ederek, tüketicilerin bilinçaltına doğru sinyalleri verebileceğinizi sizinle paylaşacağız.

Kullanıcı yorumları

Kullanıcı yorumlarının veya başka kullanıcıların tavsiyeleri, e-ticaret siteleri için çok önemli. Tüketiciler, yanlış bir karar vermemek için güvenilir yerlerden alışveriş yapmak isterler. Güven duygusu bu açıdan çok gereklidir ve kullanıcı yorumları ya da tavsiyeleri bu nedenle de e-ticaret siteleri için önemlidir.

Markalar yıllardır bunu özellikle ünlü simaları kullanarak yapıyor; ancak artık tüketiciler bunları samimi bulmuyor; çünkü işin arkasında maddiyat olduğunu biliyor. Bu nedenle son tüketicinin yorumları ve düşünceleri bu açıdan daha çok öne çıkıyor.

Onay almak

Onay almak kavramını biraz açmamız gerekiyor. Sektördeki önemli kişi veya kurumlardan onay almanız ve bu onayları bir şekilde yayınlamanız markanıza büyük yarar sağlayacak. Birçok firma bunu yapıyor. Sektördeki önemli kişilerin, yaptığınız işler hakkındaki yorumlarını internet siteniz üzerinden paylaşmak, markanızın güvenilirliği ve başarısı hakkında tüketicilere olumlu sinyaller gönderecektir.

Sertifikalar, ödüller ve üyelikler

Markanızın sahip olduğu sertifikaları ve ödülleri tüketicilerle paylaştığınızda yine onların bilinçaltlarına olumlu mesajlar gönderirsiniz. Çünkü bu ödüller ve sertifikalar, markanızın güvenilirliğini yansıtacaktır. Bunun yanı sıra üye olduğunuz dernekler ya da diğer kuruluşları da paylaşmanız, markanıza olan güveni daha da artıracaktır.

Müşteri memnuniyeti oranı

Müşteri memnuniyeti oranınızı site üzerinde sunmanız, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyecektir. Bu oran ne kadar yüksekse, tüketicilerin markanıza olan güveni daha da artar. Bu oranın yüksek olması, hem ürünlerinizin hem de satış sonrası desteğinizin kalitesini gözler önüne sereceği için, bilinçaltına olumlu mesajlar gönderecektir.

En çok satan ürünler

Site üzerinde “en çok satan ürünler” kategorisi oluşturmak, diğer tüketicilerin en çok hangi ürünleri satın aldığını göstereceği için, tüketicilerin satın alma kararlarına dışarıdan müdahale etmenizi ve onları yönlendirmenizi sağlar.

Bu yöntemi bir hizmet için de kullanabilirsiniz. Tüketicilere sunduğunuz birkaç farklı paket varsa, fiyatlandırma kısmında, tüketicilerin en çok tercih ettikleri paketi onlara sunarak, bilinçaltlarına mesaj verebilirsiniz.

Sınırlı sayıda ürün seçeneği

Ürünlerinizde sınırlı sayıda stok gösterimi yapmak da başka bir yöntem. Bu sayede tüketicilerde korku duygusunu uyandıracağınız için, onların karar verme süreçlerini de hızlandırmış olursunuz. Tüketiciler hoşlandıkları bir ürünü kaçırmak istemeyecekleri için satın almaya daha yatkın olacaklardır ve sınırlı sayıda stok olması, ürünü kaçırma duygusunu onlarda uyandıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!