E-ticaret sitesi tanıtımı için CPC mi, CPM mi yoksa CPA mi?

E-ticaret sektöründeki rekabet koşulları firmaların birbiriyle yarışarak kullanıcıların ilgisini çekecek çalışmalar yürütmelerini zorunlu hale getiriyor. Tanıtım çalışmaları da e-ticarette farklılaşmanın en önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Online alışveriş dünyasının tüketicilerini cezbetmenin en verimli yolu ise doğal olarak online tanıtım yöntemlerinden geçiyor.

E-ticaret siteniz için internet üzerinden tanıtım yapmaya karar verdiğinizde karşınıza birçok reklam modeli çıkabiliyor. Bu seçenekleri reklam amacına uygun olarak daraltmakta ve buna göre karar vermekte fayda var. Ayrıca reklamlar için yapılacak ödeme çeşitlilikleri de yönteme karar verme aşamasında etkili olabiliyor. En çok kullanılan reklam modellerinden CPA, CPM ve CPC arasında seçim yapmak, özellikle sektöre yeni giriş yapan e-ticaret firmaları için kolay olmayabiliyor. Peki hangi durumda hangi reklam modeli daha uygun olabilir ve buna nasıl karar verilebilir?

CPA – Eylem başına ödeme (Cost per action)

Bu reklam modelinde belirlenen eylemin e-ticaret sitesinin hedef kitlesi tarafından gerçekleştirilmesi durumunda ödeme yapılması söz konusu. E-ticaret firmaları, aksiyon almayı hedefledikleri çalışmalarda genellikle bu yöntemden yararlanırlar. Burada “eylem”den kasıt e-ticaret sitenizle ilgili herhangi bir aksiyon olabilir. Kurguladığınız kampanyaya bağlı olarak bu eylemi satın alma, üye kaydı, uygulama indirme ya da form doldurma olarak tanımlayabilirsiniz.

CPA modelinde reklamlar üzerinden bir kullanıcının e-ticaret sitenize gelip eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmediği takip edilebiliyor. Kampanya bittikten sonra ise maliyet hesabı ortaya çıkıyor. Bu metodun en avantajlı yanı eylemin gerçekleşmemesi durumunda ödeme yapılmıyor olması.

CPM – 1000 gösterim başına ödeme (Cost per mile)

CPM reklam modelinde bir birim 1000 gösterim olarak değerlendiriliyor. Yani 1 CPM biriminde gösterim satın aldıysanız, reklamınınızın kitlenizle 1000 defa buluştuğu durumda ödeme yapıyorsunuz. Genellikle banner ve video reklamlarında kullanılan CPM yöntemi, özellikle e-ticaret firmalarının marka bilinirliği yaratmalarında etkili olabiliyor.

CPC – Tıklama başına ödeme (Cost per click)

CPC modelinde reklamlarınız sadece tıklandığında ödeme gerçekleşir. Arama motorları üzerinden verdiğiniz reklamlarda sıklıkla bu yöntem tercih edilir. Belirli bir fiyatlandırması bulunmamakla beraber tıklama maliyetleri, kurguladığınız kampanyaya dahil olan anahtar kelimeler üzerinden bir tür açık artırma yoluyla ortaya çıkıyor. Bu model en çok Google AdWords’te kullanılıyor. AdWords üzerinden ister tıklama başına maliyeti siz seçiyorsunuz isterseniz de belirli bir bütçenin belirli bir tarih aralığında harcanmasını sistemden belirleyebiliyorsunuz.

CPC modelini seçtiğiniz reklam çalışmalarınızda başta düşük bütçeler ile test yayını yaparak elde edeceğiniz verilere göre bütçenizi büyüterek daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

CPA, CPC veya CPM reklamlarından hangisini kullanmalı?

Aslında bunun cevabı e-ticaret siteniz için hazırladığınız kampanyanın amacı ile doğrudan ilişkili. Reklamveren olarak bu noktada bütçeniz de önemli bir etken. Ancak marka bilinirliği ve farkındalık yaratmak istiyorsanız, CPM sizin için daha verimli olabilir. Diğer yandan hedef kitlenizi eticaret sitenize yönlendirmeyi amaçlıyorsanız CPC daha iyi bir seçenek olabilir. Fakat hedeflenen davranışın gerçekleştirilmesi karşılığında ödeme yapmak istiyorsanız CPA ile hedef kitlenizin satın alma veya üyelik oluşturma gibi aksiyonları gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin rekabette öne geçmesinde online tanıtım faaliyetleri önemli bir rol oynuyor. Ancak müşteri memnuniyeti yaratmak için kaliteli bir altyapıya sahip güvenilir bir e-ticaret mağazasına sahip olmak gerekiyor. Eğer siz de tam donanımlı bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)