E-ticaret sitesi tanıtımı için CPC mi, CPM mi yoksa CPA mi?

E-ticaret sektöründeki rekabet koşulları firmaların birbiriyle yarışarak kullanıcıların ilgisini çekecek çalışmalar yürütmelerini zorunlu hale getiriyor. Tanıtım çalışmaları da e-ticarette farklılaşmanın en önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Online alışveriş dünyasının tüketicilerini cezbetmenin en verimli yolu ise doğal olarak online tanıtım yöntemlerinden geçiyor.

E-ticaret siteniz için internet üzerinden tanıtım yapmaya karar verdiğinizde karşınıza birçok reklam modeli çıkabiliyor. Bu seçenekleri reklam amacına uygun olarak daraltmakta ve buna göre karar vermekte fayda var. Ayrıca reklamlar için yapılacak ödeme çeşitlilikleri de yönteme karar verme aşamasında etkili olabiliyor. En çok kullanılan reklam modellerinden CPA, CPM ve CPC arasında seçim yapmak, özellikle sektöre yeni giriş yapan e-ticaret firmaları için kolay olmayabiliyor. Peki hangi durumda hangi reklam modeli daha uygun olabilir ve buna nasıl karar verilebilir?

CPA – Eylem başına ödeme (Cost per action)

Bu reklam modelinde belirlenen eylemin e-ticaret sitesinin hedef kitlesi tarafından gerçekleştirilmesi durumunda ödeme yapılması söz konusu. E-ticaret firmaları, aksiyon almayı hedefledikleri çalışmalarda genellikle bu yöntemden yararlanırlar. Burada “eylem”den kasıt e-ticaret sitenizle ilgili herhangi bir aksiyon olabilir. Kurguladığınız kampanyaya bağlı olarak bu eylemi satın alma, üye kaydı, uygulama indirme ya da form doldurma olarak tanımlayabilirsiniz.

CPA modelinde reklamlar üzerinden bir kullanıcının e-ticaret sitenize gelip eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmediği takip edilebiliyor. Kampanya bittikten sonra ise maliyet hesabı ortaya çıkıyor. Bu metodun en avantajlı yanı eylemin gerçekleşmemesi durumunda ödeme yapılmıyor olması.

CPM – 1000 gösterim başına ödeme (Cost per mile)

CPM reklam modelinde bir birim 1000 gösterim olarak değerlendiriliyor. Yani 1 CPM biriminde gösterim satın aldıysanız, reklamınınızın kitlenizle 1000 defa buluştuğu durumda ödeme yapıyorsunuz. Genellikle banner ve video reklamlarında kullanılan CPM yöntemi, özellikle e-ticaret firmalarının marka bilinirliği yaratmalarında etkili olabiliyor.

CPC – Tıklama başına ödeme (Cost per click)

CPC modelinde reklamlarınız sadece tıklandığında ödeme gerçekleşir. Arama motorları üzerinden verdiğiniz reklamlarda sıklıkla bu yöntem tercih edilir. Belirli bir fiyatlandırması bulunmamakla beraber tıklama maliyetleri, kurguladığınız kampanyaya dahil olan anahtar kelimeler üzerinden bir tür açık artırma yoluyla ortaya çıkıyor. Bu model en çok Google AdWords’te kullanılıyor. AdWords üzerinden ister tıklama başına maliyeti siz seçiyorsunuz isterseniz de belirli bir bütçenin belirli bir tarih aralığında harcanmasını sistemden belirleyebiliyorsunuz.

CPC modelini seçtiğiniz reklam çalışmalarınızda başta düşük bütçeler ile test yayını yaparak elde edeceğiniz verilere göre bütçenizi büyüterek daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

CPA, CPC veya CPM reklamlarından hangisini kullanmalı?

Aslında bunun cevabı e-ticaret siteniz için hazırladığınız kampanyanın amacı ile doğrudan ilişkili. Reklamveren olarak bu noktada bütçeniz de önemli bir etken. Ancak marka bilinirliği ve farkındalık yaratmak istiyorsanız, CPM sizin için daha verimli olabilir. Diğer yandan hedef kitlenizi eticaret sitenize yönlendirmeyi amaçlıyorsanız CPC daha iyi bir seçenek olabilir. Fakat hedeflenen davranışın gerçekleştirilmesi karşılığında ödeme yapmak istiyorsanız CPA ile hedef kitlenizin satın alma veya üyelik oluşturma gibi aksiyonları gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin rekabette öne geçmesinde online tanıtım faaliyetleri önemli bir rol oynuyor. Ancak müşteri memnuniyeti yaratmak için kaliteli bir altyapıya sahip güvenilir bir e-ticaret mağazasına sahip olmak gerekiyor. Eğer siz de tam donanımlı bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)