E-ticaret sitesi nasıl yapılır? Hangi e-ticaret paketleri size göre?

E-ticaret’in avantaj ve dezavantajlarını araştırdıktan sonra, sizin için faydalı bir sonuç doğuracağı kanaatine vardınız ve gerekli işlemlere başladınız. İş modelinizi belirlediniz ve hemen kendinize, firmanızı ya da ürünlerinizi tanıtan bir alan adı aldınız. Buraya kadar her şey adım adım, başarılı bir şekilde gerçekleşti. Peki ya altyapı olarak hangi e-ticaret sisteminiz kullanacağınızı biliyor musunuz?

Birçok girişimci için e-ticarete girmenin en büyük zorluğu da aslında bu noktada devreye giriyor. İhtiyaç, bütçe ve istenilen özelliklere göre piyasada ücretli-ücretsiz birçok e-ticaret çözümü bulunuyor. Bu e-ticaret sistemleri içerisinde her biri, farklı özelliklere ve fiyatlara sahip. Dolayısıyla hangi sistemin sizin için uygun olduğunu öğrenmeden önce derinlemesine bir araştırma yapmanızda
fayda var.

E-ticaret sistemleri genel olarak üç ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar, ücretsiz e-ticaret paketleri, ücretli e-ticaret paketleri ve kişiye özel e-ticaret paketleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Profesyonel E-Ticaret Paketleri

Profesyonel e-ticaret paketleri genellikle profesyonel web yazılım firmaları tarafından geliştirilen ve belli bir ücret karşılığında kullanılabilen uygulamalardır. Kimi firma, geliştirmiş olduğu bu paketleri aylık ya da yıllık ücretler halinde kiralamanıza imkan tanıyorken, kimisi ise yazılımı tamamen satın almanıza imkan tanımaktadır. Kiralanan e-ticaret paketleri, çoğunlukla yazılımı geliştirmiş olan firma tarafından, uygun gördükleri sunucularda barındırılmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir hosting hizmeti almak zorunda kalmazsınız.

Satın alınan modellerde ise, bir kere lisans ücreti ödedikten sonra bir daha herhangi bir ek ücret ödemenize gerek kalmaz. Ancak yazılım ilk olarak sizin tercih ettiğiniz ve ek bir ücrete sahip olduğunuz hosting’e aktarılıp, kurulum yapıldıktan sonra teknik destek verilmeyebilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, uygulamayı satın aldığınız firmanın bu desteği nasıl verdiği, karşılığında ek bir ücret isteyip istemediğini kontrol etmektir.

Ücretli e-ticaret paketlerinde güncellemeler kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak verilebileceği gibi, major ya da minor güncelleme olması farketmeksizin ek ücretler de talep edilebilmektedir. Bu durumda, geliştirici firmanın size hangi imkanları sunduğunu detaylı bir şekilde incelemenizde fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda firmanın, size sunduğu imkanları yetersiz bulabilir, gereksiz yere masraf yapabilirsiniz.

Avantajları:

 • Teknik bilgi gerektirmez
 • Güncellemeler firma tarafından yapılır
 • Güvenlik ve hosting çözümlerinden firma sorumludur
 • Teknik destek profesyoneldir ve çoğunlukla sınırsızdır
 • Gelişmiş entegrasyon çözümleri sunulmaktadır
 • İstek doğrultusunda profesyonel tasarım oluşturulur

Dezavantajları:

 • Belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir

Ücretsiz E-Ticaret Paketleri

Ücretsiz e-ticaret paketleri özellikle açık kaynak dünyasının sunduğu imkanlar sayesinde sayıca her geçen gün artış gösteriyor. Açık kaynak e-ticaret paketleri, kodları herkes tarafından görülebilen ve hatta geliştirme aşamasına dahil olunabilen yazılımlardır. Dolayısıyla da bu e-ticaret paketleri belirli sıklıkta güncellenmekte, gelişmektedir.

Açık kaynak dışında, yarı açık ve kapalı olarak iki farklı grupta daha ücretsiz e-ticaret paketleri bulunmaktadır. Yarı açık e-ticaret paketlerinde yine belirli bir kod dışarı sunulur, ana hatlarıyla yazılım tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ancak çeşitli plug-in ya da add-on denilen eklentilerin, ekstra özelliklerin kullanılabilmesi için belirli ücretler ödenmektedir. Bazı modellerde ise, ücretsiz eklenti desteği sunulmakta, hatta üçüncü kişilerin bu eklentileri yazmasına izin verilmektedir.

Kapalı ücretsiz e-ticaret paketleri de isminden de anlaşılacağı gibi kodları dışarı açık olmayan, ancak kullanımı ücretsiz olan yazılımlardır. Kapalı ücretsiz e-ticaret paketleri de genellikle bir şirket tarafından geliştirilmiş, temel özellikleri ücretsiz olarak sunulan, ancak özel eklentilerin kullanılabilmesi için belirli bir ücret ödenmesi gereken uygulamalardır.

İnternette yapacağınız ufak bir araştırmayla karşınıza çıkan en popüler ücretsiz e-ticaret paketlerinin büyük bir çoğunluğu açık kaynak çalışma modeline sahiptir. Açık kaynak olduğu için, geniş topluluklara sahip olan bu yazılımlar ile ilgili pek çok forum sitesi ve yardım dokümanları bulunmaktadır. Ancak her ne olursa olsun, tüm sistemle tamamen kendinizin ilgilenmesi gerekmektedir ki bu durum pek çok kullanıcı için bir süre sonra içinden çıkılamaz bir hal alabilir.

Avantajları:

 • Tamamen ücretsiz
 • Ücretli/ücretsiz tema seçenekleri
 • Sık güncelleme

 • Yüksek güvenlik

Dezavantajları:

 • Teknik maliyet
 • Kısıtlı destek
 • Teknik bilgi zorunluluğu

Özel E-ticaret Çözümleri

Profesyonel bir firma ile anlaşarak, istenilen özellikler dahilinde, tamamen kendi ihtiyaçlarınıza göre hazırlatabileceğiniz e-ticaret uygulamalarıdır. Tasarım ve kodlama süreci, sizin isteklerinize göre değişim göstermekle birlikte, genellikle uzun bir zaman almaktadır. Böyle bir çözümün oluşması ve oluştuktan sonraki aşamalarda yeni özellikler ekletebilir, tamamen kendi iş modelinize göre farklı bir yapıda e-ticaret sitesi hazırlatabilirsiniz.

Avantajları:

 • Oldukça esnektirler
 • Üçüncü parti yazılımlara tam entegrasyon
 • Güvenlidir

Dezavantajları:

 • Yüksek maliyet gerektirir
 • Hazırlanması süreci uzun zaman alır

Buraya kadar anlatılanlar, genel itibariyle piyasada bulunan e-ticaret paketlerinin genel özelliklerini içermektedir. Avantajlar ve dezavantajlar bölümlerinde yazılanlar, firmaların sunduğu çözümler arasında farklılıklar göstermektedir.

Profesyonel anlamda e-ticarete atılmak istiyor, ürünlerinizi online dünyada satmak istiyorsanız, görüldüğü üzere karşınıza onlarca farklı seçenek çıkıyor. Ancak e-ticaret pazarında ayakta kalabilmek için, pazarlama ve satışlara odaklanmak şart. Bunun içinse, e-ticaret sitenizin altyapısının güçlü olması gerekli. Bir diğer açıdan bakıldığında da, teknik mevzulardan uzaklaşmak, hosting ve güvenlik gibi hususları profesyonel bir yazılım firmasına bırakmak daha mantıklı. Bu yüzden, uzun vadeli bir e-ticaret tecrübenizin olmasını istiyorsanız, gerekli ücretleri hesaba katmalı, profesyonel bir firma ile çalışarak tam destek almalı, iyi bir e-ticaret çözümü kullanmalısınız.

Eğer siz de teknik mevzularla uğraşmak istemiyor, hızlı bir barındırma ve gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip bir e-ticaret paketi arıyorsanız, IdeaSoft’un Akıllı E-ticaret Paketleri’ni deneyebilirsiniz. Başarılı SEO desteği sayesinde, online mağazanızı arama motorlarında üst sıralara taşıyabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Senem Savcu
2 Mart 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların kullanışsız olduğunu düşünür. Ancak gerçekte ücretsiz sunulan bu imkanların avantajları ya da dezavantajları seçilen firmalara göre değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir platform seçerseniz, ücretsiz sistemler de sorunsuz bir…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç yapmanız sağlanır. Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları göz önünde bulundurulduğunda süreç oldukça kolaydır. İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi…(Continue Reading)

Senem Savcu
16 Şubat 2023

Online alışveriş tüketicilere fiziksel bir mağazaya kadar ürünleri görme ve satın alma imkanı sunar. Kişiler nerede olursa olsun, bu sistemlerden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda bu dünyaya adım atmak istiyorsanız en iyi ücretsiz e-ticaret sitesi açmak mümkündür. Bu kapsamda mevcut olan çok sayıda firma vardır. Hem yerli hem de yabancı seçenekler oldukça fazladır. Ancak bir e-ticaret…(Continue Reading)

Senem Savcu
11 Şubat 2023

E ticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusu, markasını dijitale taşımak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma her geçen gün artan bir trenddir. Zira insanlar acil olmayan ihtiyaçlarını internetten sipariş vermeyi her zaman pratik ve rahat bulur. Bu bakımdan bu sektörde mevcut olan çok sayıda firma vardır. E-ticarete başlamak başlangıçta zor gibi dursa da takip…(Continue Reading)

Senem Savcu
9 Şubat 2023

E-ticaret dünyası her geçen gün gelişen bir dünyadır. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapıp, ürünün adresine kadar gelmesini her zaman avantajlı olarak görür. Eğer bir şeye acil gereksinim duyulmuyorsa, çoğu kişi internetten bakmayı tercih eder. Bu dünya oldukça canlı olduğu için pek çok girişimci veya küçük ve orta boyutlu işletme buraya adım atmak ister. Dijitalleşme sürecini…(Continue Reading)