DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitesi kurarken kaçınmanız gereken 4 hata

E-ticaret sitesi kurarken kaçınmanız gereken 4 hata

E-ticaret, ekonomik kriz zamanlarında bile büyümesini sürdüren nadir sektörlerden biri. Sektörün sahip olduğu bu kârlılık, sadece fiziksel mağaza sahiplerini değil, bu alanda yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilerin de ilgisini çekiyor. E-ticarete ilk kez adım atan girişimcilerin, doğru stratejilerle hareket etmesi ise bu mecrada uzun vadeli bir başarı elde etmelerini sağlıyor.

Bu anlamda online iş kurmak, özellikle ilk seferinde zor olabilir. Ancak, ilk kez olduğu için de mutlaka hata yapacağınızı düşünmemelisiniz. Yapılan hatalar e-ticaret girişiminizin karlılığını düşüreceği gibi gereksiz zaman kaybı yaşamanıza da sebep olabilir. Bu nedenle daha önce karşılaşılmış ve sıklıkla tekrarlanmış hatalardan ders çıkartmak size avantaj sağlayabilir.

IdeaSoft olarak, e-ticarete yeni adım atanlar için, sektörde en sık yapılan hatalardan birkaçını inceledik ve bunları önlemek için neler yapılabileceğine dair öneriler hazırladık…

1. Çok fazla farklı konuya odaklanmak

E-ticaret kendi başına zor ve karmaşık bir alan olarak görünebilir. Ancak yaptığınız bazı hatalar da, e-ticaretin size daha zorlu bir sektör olarak görünmesine neden olabilir. Bu hatalardan biri de çok fazla farklı noktaya odaklanarak, ayrıntılarda kaybolmak.

Bir defada birden fazla operasyon yapan bir beyin cerrahı düşünün. Tahmin edeceğiniz gibi bu bir felaket olurdu. Aynı şey bir iş kurarken de geçerli. Çoğu zaman girişimciler, başladıkları işi bitirmek yerine ayrıntılarda fazlaca dağılıyorlar. Bu da girişim için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu yüzden, e-ticaret sitenizi oluştururken, mümkün olduğunca ana planınıza sadık kalmanızda ve çok önemli olmayan konulara fazla vakit harcamamanızda yarar var.

2. Genel SEO stratejisi üzerine çalışma yapmamak

Muhtemelen yeni online mağazalar arasında görülen en yaygın sorunların arasında, site için herhangi bir SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmasının yapılmaması ya da bu konuda eksikliklerin olması yer alıyor. Bu anlamda SEO, çok zor olmasa da üzerinde belli bir miktar zaman harcanması gereken bir konu. Siteniz için gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmalarının başarılı olup olmadığını görmek biraz zaman alabilir.

Bu konu hakkında düşündüğünüzde, eğer uzun vadede sitenize fayda sağlayacağını düşündüğünüz 10 anahtar kelimeyi hemen sayamıyorsanız sizin de bir SEO çalışması yapmanızın zamanı gelmiş olabilir.

3. “Siteyi kurunca müşteri gelir” bakış açısı

Online e-ticaret sitesi kurmak, enerji ve çaba gerektirir ancak sitenizi kurduktan sonra da tanıtımı için enerji ve çaba harcamaya devam etmelisiniz. İnternetle ilgili istatistiksel bilgilerin bulunduğu “Internet Live Stats” verilerine göre, internette şu anda yaklaşık 1.202.012.086 adet web sitesi ve “WorldWideWebSize”a göre 4.650.000.000 adet sayfa bulunuyor. Bu konuda düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Siz mağazanızı oluşturduğunuzda, web sitesi sayısı 1.202.012.087 olacak. Çünkü bu sayı her dakika artırıyor. Bu kadar site içinde, kullanıcıların hiçbir şey yapmadığınız halde, alışveriş yapmak için sizin sitenizi tercih etmesini bekleyemezsiniz. Bu nedenle sitenizi tanıtacak, kullanıcıları mağazanızdan alışveriş yapmaya teşvik edecek pazarlama araçlarını kullanmanızda yapmanızda fayda var.

4. Düzgün hazırlanmamış “Hakkımızda” ve “İletişim” sayfası

E-ticaret sitesi sahiplerinin “Hakkımızda” sayfasının satış potansiyeline etkisini küçümsemesi de sık yapılan hatalardan biri. Analitik bir gözlem yaptığınızda sitenizin “Hakkımızda” sayfasının en çok ziyaret edilen ilk üç sayfa arasında olduğunu görebilirsiniz. Bu durum, “Hakkımızda” ve “İletişim” sayfalarının ziyaretçiler için önemli olduğu anlamına gelir. Buna rağmen, birçok yeni e-ticaret sitesi sahibi, bu sayfalarla ilgili yeterli çalışma yapmadıkları için potansiyel müşterilerini de kaçırabiliyor.

İşte bu yanlışlar, özellikle yeni kurulan online ticaret sitelerinin sık yaptığı ve girişimin karlılığını düşüren sonuçlar arasında yer alıyor. IdeaSoft, bu gibi durumlarda size yol göstermek ve daha fazlası için her zaman yanınızda, size destek olmaya hazır. Eğer siz de online dünyada yerinizi almak istiyorsanız IdeaSoft’un, ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran akıllı e-ticaret paketleriyle, e-ticarete sağlam bir temelle adım atabilirsiniz. Gelin siz de hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!