DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin ziyaretlerini satışa dönüştürmenin 4 yolu

E-ticaret sitenizin ziyaretlerini satışa dönüştürmenin 4 yolu

E-ticaretinizde başarılı olmak için çeşitli şekillerde sitenize trafik sağlıyorsunuz. Reklamlar, SEO çalışmaları, e-posta kampanyaları, sosyal medya pazarlama gibi farklı yöntemler sayesinde gün içinde belki de yüzlerce potansiyel müşteri sitenizi ziyaret ediyor. Bu ziyaretlerin sonucunda belli bir dönüşüm oranına da ulaştınız. Peki bu potansiyel müşterilere daha çok satış yapmak ve daha yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmak da mümkün mü ve nasıl?

Birçok e-ticaret sitesi sahibi bu soruları sorarak, dönüşüm oranlarını artırmaya ve potansiyel ziyaretlerin daha büyük bir kısmını satışa dönüştürmeye çalışıyor. Türkiye’nin lider altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak biz de bu soruları sizin için sorduk ve sitenize gelen potansiyel müşterilerinizi yakalayabilmeniz için gözden kaçırmamanız gereken 4 önemli sonuca ulaştık…

1- Üyeliksiz alışveriş seçeneği

Belli bir dataya ulaşmak, güven sağlamak, trafiği sürdürülebilir kılmak gibi farklı amaçlarla sipariş alırken müşterilerinizin üye olmasını istiyor olabilirsiniz. Fakat günümüzde tüketicilerin, hayatlarının her alanında olduğu gibi online alışverişlerde de ihtiyaçlarına çok daha pratik ve hızlı bir şekilde ulaşmayı tercih ettiklerini unutmamanızda fayda var. Sitenize bir şekilde ulaşan potansiyel müşteriniz, alışveriş aşamasına geldiğinde; ‘alışveriş için üye olunuz’ gibi bir dayatmayla karşılaştığında başladığı alışverişi hemen yarıda bırakabilir. Bunun yerine onlara ‘Avantajlı tekliflerimizden yararlanmak için üye ol’ ya da ‘Üye olmadan alışverişe devam et’ şeklinde alternatif seçenekler sunabilirsiniz. Böylece bu adımda kaçırdığınız sıkılgan müşterilerinizi de yakalayarak, dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

IdeaSoft Akıllı E-ticaret Paket kullanıcıları, sipariş yönetimi panelinin “üyeliksiz alışveriş” özelliği ile müşterilerinin üye olmadan da alışveriş yapabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bu panel ile Facebook ve Google hesapları ile hızlı üyelik ve üye gruplarına özel fiyatlandırma seçeneklerini de dönüşüm oranlarınızı artırmanızı sağlayacak önemli alternatifler olarak değerlendirebilirsiniz.

2- Kupon, Hediye çekleri, Parapuan

Tüketicilerin en sevdikleri ve onları alışveriş konusunda en çok motive eden pazarlama taktikleri; başarısını ve etkinliğini kanıtlamış indirimler, hediye çekleri ve parapuan sistemleri gibi avantajlı teklifler.

Geleneksel pazarlamada sıkça başvurulan bu yöntemler, bir zamanlar e-ticaret sitelerinin bazı kısıtlılıklarından dolayı kolay bir şekilde online pazarlamaya adapte edilemiyordu. Oysa günümüzdeki teknolojik gelişmeler, bu konularda e-ticaret sitesi sahiplerine geleneksel ticaretten bile daha fazla pazarlama alternatifleri sunmaya başladı.

Bu noktada e-ticaret sitenizin bu pazarlama araçlarını en etkin şekilde kullanabilmenizi sağlayacak güçlü bir altyapıya sahip olması çok önemli. Potansiyel müşterilerinize alışverişleri karşılığında sunacağınız özel indirimler, hediye çekleri gibi seçeneklerin yanı sıra parapuan sistemi de bu konuda oldukça işinize yarayabilir. Bu sistemde müşterileriniz belli aşamaları gerçekleştirdiğinde puan kazanarak, ilerideki alışverişlerinde bu puanları kullanabilirler.

3- Ödeme seçeneklerinin çeşitliliği

Hedef kitlenizin sitenize gelip de alışverişi tamamlamadan çıkmalarının bir diğer önemli sebebi de onlara sunduğunuz ödeme seçeneklerinin yetersizliği olabilir. Günümüzde online alışverişi tercih eden tüketicilerin birçoğu kredi kartları ile ödeme yaparken; güven sorunu yaşayan veya kredi kartı kullanmayan potansiyel bir müşteri kitlesinin olduğunu da unutmamanızda fayda var.

Bu konuyu da dönüşüm oranlarınız açısından bir sorun olmaktan çıkarmak için ödeme seçeneklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin kredi kartı ile ödemenin yanında daha geleneksel müşterileriniz için havale, eft, kapıda ödeme gibi sistemler sunabilir; yeni nesil müşterileriniz için ise paypal, mobil ödeme gibi daha pratik alternatifler önerebilirsiniz.

4- İptal ve iade garantisi

Müşterilerinizin ürünlerinizi online olarak sipariş ederken özellikle de her yerde bulunan, geleneksel bir mağazada görüp deneyebileceği bir şey de değilse kararsız kalması ve alışverişi yapmaktan vazgeçmesi büyük olasılık. Videolarla, ürün açıklamalarıyla her ne kadar bu sorunu bir ölçüde çözmek mümkün olsa da bir ilginin alışverişe dönüşmesini sağlamak için iptal ve iade seçeneği de sunmanız bu açıdan büyük bir avantaj. Zaten siz ürününüzden eminseniz; ürününüze ihtiyaç duyan, onunla ilgilenen bir tüketici almaya karar verdiyse onu geri göndermesi çok düşük bir ihtimal. Fakat sizin onlara bu imkanı sunmanız hem kararsız müşterilerinizi ikna etmenizi hem de genel olarak güven kazanmanızı sağlar.

Siz de açıkladığımız tüm bu teknikleri değerlendirerek, sitenize gelen potansiyel ziyaretleri satışa dönüştürebilir ve e-ticaret hayatınızda başarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft olarak e-ticaretinizin her aşamasında sizlere her türlü altyapı desteğini sağlıyoruz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, sunduğumuz avantajlardan yararlanarak daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!