DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin tercih edilmemesinin 3 önemli nedeni

E-ticaret sitenizin tercih edilmemesinin 3 önemli nedeni

E-ticaret sitenizin, potansiyel müşterileriniz tarafından tercih edilmesinde onları iyi tanımanızın; hedef kitlenizin düşünce ve yaşam biçimlerini doğru tanımlayabilmenizin büyük önemi var. Bu anlamda, öncelikle potansiyel müşterilerinizin kim olduklarını, sorunlarının ne olduğunu ve bu sorunu çözmek için onlara nasıl bir yol önerdiğinizi netleştirmeniz gerekiyor.

Diğer taraftan, e-ticaret sitenizdeki satışlarınızı artırmanız için, bunlar da tek başına yeterli olamayabilir. Örneğin, e-ticaret sitenize hedeflediğiniz oranda trafik sağladığınızı fakat satışlarınızın artmadığını düşünelim. Bu durumda, bir dönüşüm sorunuyla karşı karşıya olduğunuz açık. Peki bu sorunun temelinde hangi nedenler yatıyor olabilir?

İşte, e-ticaret sitenizin potansiyel müşterileriniz tarafından tercih edilmemesinin üç nedeni ve bu konudaki önerilerimiz…

1. Sorunlu görsel tasarım

E-ticaret sitelerinin görsel tasarımı konusunda yapılan “göz izleme” araştırmalarına göre; siteleri ziyaret eden potansiyel müşteriler, öncelikle siteye göz atıyor ve ardından ilgilerini çeken bölümleri okumaya başlıyor. Bu nedenle, e-ticaret sitenizin görsel tasarımına ve sitenizdeki tüm görsellere gereken önemi göstermeniz gerekiyor. Bu anlamda; tasarımınızın sitenizde gezinmeyi kolaylaştırmasına, daha fazla tercih edilen ürünlerinizin ve onların satışlarının vurgulanmasına özen göstermenizde de yarar var.

Qubit’in araştırmasına göre, potansiyel müşteriler bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan önce ürünün; ürüne dair herhangi bir soru işareti bırakmayacak biçimde, kaliteli ve birden fazla fotoğrafını görmeyi bekliyor. Bu anlamda, potansiyel müşterilerinizin kafalarındaki tüm sorulara yanıt verebilecek kaliteli bir video içeriği paylaşmanız faydalı bir çözüm yolu olabilir.

2. Problem çözme konusundaki başarısızlık

Müşteriler genellikle sitelere değil; insanlara güvenir. Bu nedenle, e-ticaret sitenizde insan faktörünü ihmal etmeniz, potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize neden olabilir.

Bu anlamda, e-ticaret sitenizde müşterilerinizin; yaşadıkları herhangi bir sorun karşısında her zaman yardımcı olabilecek, sorun çözen muhataplarının olması gerekiyor. Dijital pazarlamada kişiselleştirmenin, ön plana çıkmak için çok önemli olduğu günümüzde müşteriler, karşısında problem çözme konusunda başarısız ve ilgisiz bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak istemeyebilir.

Bu anlamda yardımsever bir yaklaşım içerisinde, potansiyel müşterilerinizin duygularını hissedebilecek, onların sorunlarını içtenlikle çözebilecek yaklaşımlar içerisinde olmanız, e-ticaret sitenizin marka değerini artırabilir.

3. Altyapı eksiklikleri

İnternetten alışveriş yapan kullanıcılar için, hız çok önemli bir değişken. Büyük oranda zamandan kazanmak için online alışverişi tercih eden bir müşteri, yavaş açılan sayfalar ve altyapı sorunları nedeniyle bir daha o ticaret sitesine girmemeye karar verebilir.

Bu nedenle, e-ticaret sitenizde; örneğin sayfalar arası yüklenme hızının yavaş olması veya sayfaların donması gibi sorunlar yaşanıyorsa, hemen güvenilir ve profesyonel bir destek alarak, bu konuda ihtiyaç duyduğunuz teknik ve altyapı hizmetini sorunsuz şekilde hale getirmenizde fayda var.

E-ticaret sitenizin potansiyel müşterileriniz tarafından tercih edilmemesi konusunda paylaştığımız nedenleri ve önerdiğimiz çözüm ipuçlarını göz önünde bulundurarak; siz de sitenizin ziyaretçilerini, müşteriye dönüştürebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!