DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin SEO çalışmalarını destekleyecek link inşası taktikleri

E-ticaret sitenizin SEO çalışmalarını destekleyecek link inşası taktikleri

Başarılı bir e-ticaret sitesi olabilmek için arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almanız önem taşıyor. Çünkü müşterilerinizin ve hedef kitlenizin, marka ve ürünlerinize doğrudan ulaşabilmesini sağlamanın yolu buradan geçiyor. Bu anlamda arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarınızı ayrıntılı şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Site üzerinde gerçekleştireceğiniz optimizasyon işlemleri, farklı siteler ile bağlantı alışverişi içerisinde olmadığınız sürece, arama sonuçlarında ilk sıralarda listelenmek için kendi başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle SEO çalışmalarınızın önemli bir kısmını da link inşası oluşturuyor.

Peki link inşası nedir ve ne işe yarar?

Site içi ve dışı link inşası

Link inşası, site içi ve site dışı (backlink) olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Site içi link inşası, öne çıkarmak istediğiniz e-ticaret sayfanıza, site içerisindeki diğer sayfalarınızdan bağlantı vermeniz yoluyla gerçekleşir. Site dışı link inşası ise, e-ticaret sitenize diğer web sitelerinden link almanız anlamına gelir.

Peki, 2015’te de dijital pazarlama alanında önemini korumaya devam edecek olan link inşası, neden bu kadar önemli?

Arama motorları e-ticaret sitesi sayfanızın sıralamasını belirlerken pek çok farklı kriteri göz önüne alıyor. Dışardan aldığınız link sayısı ise bu anlamda en önemli kriterlerden biri. Bu bağlantılar sayede, e-ticaret sayfanızın içeriği faydalı olarak değerlendirilerek, sitenizin üst sıralarda yer alması sağlanıyor.

Sonuç olarak, 2015 için de link inşası konusunda stratejilerinizi belirlemeniz, sektörünüzde ilerlemek adına önemli bir adım olacak. Gelin, 2015 için link inşasında sizi başarıya taşıyacak 9 ipucuna bir göz atalım…

9 önemli backlink önerisi

1. Dışardan alacağınız linklerin sayfanızın içeriği ile ilgili olmasına ve kalite puanı yüksek sitelerden alınmasına önem verin.

2. Popüler sitelerden alınan linkler ile sıralaması daha düşük sitelerden alınan linkler arasında büyük fark oluşur. Popüler siteden sağlayacağınız trafik sayesinde ziyaretçi dönüşüm oranınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

3. Link alabileceğiniz içerikleri seçerken, e-ticaret sitenizin ziyaretçilerinin içeriğinizi beğenmesine, içeriğin yararlı ve paylaşılabilir olmasına dikkat etmenizde fayda var.

4. Sattığınız ürünü kendiniz üretmiyorsanız, tedarikçi firmanın kendi sitesinde, online mağazanızın bağlantısının yer alması sitenizin trafiğini artırmada etkili olabilir.

5. Ürününüz ile ilgili uzman bir kişiden ürün ile alakalı görüşlerini belirttiği bir yazı yazarak, blog’unda bu yazıya yer vermesini isteyebilirsiniz. Böylece o blog’u takip eden kişilerden sitenize yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

6. İlgili forumlara kayıt olarak ürününüzü tavsiye edebilir, konu ile alakalı olarak soruları cevaplayabilir ve sitenize link verebilirsiniz.

7. Bir blog sayfası oluşturup, ürünler ve sektörünüz hakkında yazılar yazabilir, e-ticaret sitenize bu blog’dan link verebilirsiniz.

8. Rakiplerinize link veren siteleri tespit edip, o sitelerin sizin sitenize de link vermesini sağlayabilirsiniz.

9. Ürününüz ya da verdiğiniz hizmet ile alakalı içeriğe sahip bir blogger ile görüşerek, sizinle konu ile ilgili bir röportaj yapmasını ve sitenizin bağlantısına bu içerikte yer vermesini isteyebilirsiniz.

Siz de IdeaSoft ile satışlarınızı artıracak çözümlere ulaşabilir, link inşası ve daha pek çok konuda e-ticaret hayatınızda başarıyı yakalayacak ipuçları elde edebilirsiniz. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuDijital pazarlamaSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!