DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin satışlarını artıracak 3 sihirli sözcük

E-ticaret sitenizin satışlarını artıracak 3 sihirli sözcük

<​Satış süreci aslında en temel hali ile bir iletişim sürecidir. İletişim ise içerisinde mantıklı değerlendirmelerin yanı sıra duygusal motivasyonları da içerir. Bu yüzden aynı geleneksel alışverişte olduğu gibi e-ticarette de müşteri ile iletişiminiz ve kullanmayı tercih ettiğiniz ifadeler büyük önem taşır.

 

Satış ve pazarlama profesyonellerinin çok iyi bildiği gibi doğru kelimeleri kullanarak müşterilerin sadece mantıklarına değil, duygularına da hitap edebilmenin satışları artırmaya çok ciddi oranda etkisi vardır.

 

E-ticaret sitenizdeki metinleri hazırlarken kullandığınız kelimeleri psikolojik etkilerini hesaba katmadan seçmek sizi bir yere kadar götürür ama en iyi sonuçları almak için etkisi daha yüksek olan kelimeleri bilerek, yerinde kullanmanız satışlarınızda gözle görünür artış sağlayabilir.

 

İşte e-ticaret sitesinin satışlarını artıracak 3 sihirli sözcük ve kullanım örnekleri…

 

Bedava

Amacı kar etmek olan bir işletme için bir şeyleri bedava sunuyor olmak çok mantıklı gibi gelmese de, “bedava”nın sadece  bir ekonomik değer değil, çok kuvvetli duygusal bir tetikleyici olduğunu unutmamak gerekir. Psikolojik olarak hepimiz bedava kelimesini severiz çünkü bu kelime duygusal seviyede bizim kara geçtiğimizi hissettirir. Bu yüzden de bedava’ya ulaşabilmek için para ödemekten bile çekinmeyiz.

 

İşte e-ticaret altyapısı olarak IdeaSoft’u tercih etmiş olan TekstilEv.com’un ana sayfasından güzel bir örnek…

 

Yeni

“Yeni” kelimesini duymayı herkes sever, çünkü bu ifade içerisinde heyecan duygusunu barındırır. Heyecan ise satın alma konusunda çok önemli bir motivasyondur. Tüketicilerin büyük kısmı riske girmeyi sevmez, daha önceden denedikleri ve onları tatmin etmiş olan ürünleri satın alma ve kullanmaya devam etmeye meyillidirler. Bu döngüyü ancak “yeni” ifadesi bozabilir. Bir şeyin yeni olmasının müşteride uyandırdığı merak ve heyecan satın almanın gerçekleşmesini sağlayabilir.

 

Örnek olarak IdeaSoft alt yapısını kullanan MatrakShop.com’un ana sayfasında yeni ürünleri nasıl sergilediğini aşağıda görebilirsiniz.

 

Garanti

Müşterinin güven hissini güçlendirmek istediğinizde kullanmanız gereken kelime “garanti”dir. Tüm insanların en büyük korkularından biri bir şeyleri kaybetmektir. Sitenizden fiziksel olarak temas etmedikleri bir ürünü alırken kafalarından geçebilecek çeşitli endişeleri ortadan kaldırmak için onlara sunduğunuz garantiye vurgu yapmanız çok etkili olacaktır.

 

Ürünlerini IdeaSoft alt yapısı ile sunan Bykombi.com’un ana sayfasının en üst kısmında sunduğu garantiyi göstermesi bu anlamda oldukça başarılı bir örnek.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!