DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin satış kaçırmasına neden olan 4 hata

E-ticaret sitenizin satış kaçırmasına neden olan 4 hata

E-ticaret sitelerinin hedef kitlelerine ulaşabilmeleri ve satışlarını artırabilmeleri için, tıpkı geleneksel ticarette olduğu gibi bazı dijital pazarlama stratejileri oluşturmaları gerekiyor. Fiziksel mağazalar bu anlamda; uygun bir konumda mağaza açmak, mağaza içi tasarım, çalışan seçimi gibi konulara odaklanırken, e-ticaret sitelerinin de site tasarımı, ürün seçimi, teslimat, site içeriği oluşturma gibi pek çok konuda çalışması gerekebilir.

Bu çalışmaların asıl nedeni satışları artırmakken, yapılan bazı hatalar tam aksine sitelerin satış ve müşteri kaçırmasına neden olabilir. Ürün sayfalarında, görsel seçiminde ya da sosyal ağlardaki paylaşımlarda yapılan bazı hatalar e-ticaret sitelerinin farkına varmadan olumsuz sonuçlar doğurabilir. Peki e-ticaret sitelerinin bu anlamda en sık yaptığı hatalar neler?

1.Kalitesiz ürün resimleri

Fiziksel mağazalarda müşteriler ürüne temas ederek satın alma kararını kolayca verebiliyor. Ancak bu e-ticaret siteleri için mümkün değil. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde satışa teşvik için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biri şüphesiz ürün görselleri. Ürün görsellerinin kaliteli ve çeşitli olması satışın gerçekleşme ihtimalini artırabilir. Bu nedenle e-ticarette ürün fotoğraflarının öneminin farkında olup; kalitesiz ve ürün hakkında yeterli görsel desteği sağlamayan fotoğraflar kullanmaktan kaçınmak gerekiyor.

2.Yetersiz ürün açıklamaları

E-ticaret sitelerinin temel amacı elbette satış yapmak. Ancak bu satışı gerçekleştirebilmek için kullanıcılara, ürün hakkında faydalı bilgiler vermek önem taşıyor. Ürünün kişiye sağlayacağı faydayı göz önünde bulundurarak hazırlanacak ürün içerikleri bu anlamda işinizi kolaylaştırabilir.

Birçok e-ticaret sitesi benzer ürünleri satmasına rağmen ürün açıklamalarında kısa ve temel bilgiler veren sitelerin diğerlerine göre daha az satış yaptığı görünüyor. Bu nedenle ürün açıklamalarında, ürüne ilişkin ayrıntılı ve faydalı bilgi vermek, potansiyel müşterilerinizi satın almaya yönlendirebilir. Bu anlamda ürün açıklamalarını yazmaya başlamadan önce, ürün özellikleri ve faydalarıyla ilgili bir liste oluşturmanız faydalı olabilir.

3.Sipariş, kargo ve teslimat bilgilerindeki eksiklikler

Yapılan araştırmalar birçok e-ticaret müşterisinin satın alma kararı verdikten sonra sitedeki ödeme kısmına geldiğinde bu karardan vazgeçtiğini ve siteden ayrıldığını gösteriyor. Bu durumun nedenleri arasında; müşteriye kargo ücreti, teslimat tarihi ve siparişle ilgili ayrıntıları ilk aşamada vermemek yer alıyor.

Ödeme kısmına kadar gelmiş olan bir müşteriyi elinizden kaçırmamak için kargo ücretine ilişkin bilgileri ürün sayfasında verebilir, eğer stoklarla ilgili bir sıkıntı söz konusuysa yine ürün sayfalarında bu konuda bilgilendirme yapabilirsiniz. Stok dışı ürünlere alternatif olarak farklı ürünleri potansiyel müşterilerinize sunabilirsiniz.

4.Tamamlayıcı ürünlerin önerilmemesi

Yukarıda saydığımız hatalardan hiçbirini yapmadınız ve müşterinizi satın almaya ikna ettiniz. Peki işiniz burada bitiyor mu? Elbette hayır. Kazanmış olduğunuz müşterinize farklı ürünler de sunabilirsiniz. Satın almış olduğu ürünler ilgili tamamlayıcı ürünleri ona önermeniz müşterinizin sitenizden daha fazla satın alma yapmasını sağlayabilir.

Birçok e-ticaret sitesi bu tarz önermeler yapmadığı için daha fazla ürün satın alabilecek olan müşterilerinizi değerlendiremeyerek potansiyel satış imkanını kaçırabiliyor.

E-ticaret işinizde satış kaybetmenize neden olacak bu hatalardan kaçınarak daha fazla kazanabilirsiniz. IdeaSoft bu konuda size en uygun, doğru altyapı ve çözümleriyle e-ticaret yapmanızı kolaylaştıracak fırsatlar sunuyor. Ana sayfasından ürün sayfalarına kadar tüm bölümleri ile eksiksiz ve satış sağlayacak bir e-ticaret sitesi için siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilir ve kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!