DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Potansiyel müşterilerini nasıl belirlersiniz?

Potansiyel müşterilerini nasıl belirlersiniz?

Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanımlayabilirsiniz? Hedeflediğiniz kitlenin sınırlarını ne kadar net çizebilirseniz, onları doğru yerlerde yakalayarak, doğru stratejilerle etkilemeniz de o derece kolay olur. Yani, sattığınız ürünler ve verdiğiniz hizmetlerin hitap ettiği yaş grupları ya da cinsiyet gibi spesifik kümeleri ve bu kümelerin davranış şekillerini bilmek site dönüşüm oranlarınızı oldukça olumlu yönde etkileyebilir.

İş; pazarlama, arama motoru optimizasyonu ve web sitesi optimizasyonuna geldiğinde, online mağazanın hedef kitlesini belirlemek ilk adım olarak kabul edilebilir. Bu kitle, içeriklerin tasarımını, özelliklerin nasıl uygulanması gerektiğini ve metinlerin nasıl sunulacağını doğrudan etkileyen önemli bir gruptur.

İşte size potansiyel müşteri kitlenizi belirlerken yardımı dokunabilecek küçük ipuçları…

Hedef kitlenizin ortalama gelir durumunu araştırın

Belirlediğiniz hedef kitlenin gelir durumunu bilmek fiyat politikanızı belirlerken kullanacağınız kıstasların başında gelir. Bazı ürünlerde fiyatlar yüksek olabilir. Bu tarz ürünlerde başka mağazalarla rekabet içindeyseniz, ürünün değerini belirleyen farklı özelliklerini öne çıkarmanız faydalı olabilir.

Verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürün kimlere çözüm sunuyor?

Her ürün mutlaka birilerinin hayatında bir kolaylık sağlıyordur. Sattığınız ürünlerin ya da verdiğiniz hizmetlerin kimlerin hayatını nasıl kolaylaştırdığını araştırmanız hedef kitlenize ulaşımınızı kolaylaştırabilir. Hangi sorunlara çare olduğunuzu bilirseniz, e-ticaret sitenizi o sorunların yaşandığı alanlarda tanıtarak potansiyel müşterilerinizi rahatlıkla sitenize çekebilirsiniz.

Araştırma ve analize önem verin

Çoğu şirketin hedef kitleleriyle ilgili detaylar oldukça gizlidir. Ancak bazı şirketlerin vaka çalışmaları ve veri raporları mevcuttur. Bunlardan bazıları, hedef müşteri kitlelerinin psikografik ayrıntılarını belirterek, neyi neden satın aldıklarını ortaya koymaktadır. Siz de hedef kitleniz hakkında kendi satış verilerinizi ve raporlarınızı analiz ederek, stratejinizi etkileyebilecek değecede sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca rakip e-ticaret sitelerindeki müşteri yorumlarını da takip ederek, o siteyi hangi sebeplerle tercih ettikleriyle ilgili bilgi sahibi olmak da işinize yarayabilir.

Potansiyel müşterilerin çevrimiçi alışkanlıkları nelerdir?

Hedef kitlenin internet alışkanlıklarını bilmek onlara göre stratejiler oluşturmanızda çok önemli rol oynar. E-posta hesaplarını hangi sıklıkla kontrol ettikleri, daha çok hangi tarz siteleri tercih ettikleri, ilgi alanları gibi konularda mümkün olduğunca çok veri toplamaya çalışmanız bu açıdan faydalı olabilir.

Hedef kitlenizi kategorilendirin

E-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürün ve hizmetlerin potansiyel alıcılarıyla ilgili; erkek ya da kadın mı? Orta yaşlı, yaşlı ya da genç mi? Meslek grupları, hobiler gibi ayrı kümelerin, online alış veriş yöntemleri, dilleri ve iletişim tarzları nelerdir gibi sorulara vereceğiniz cevaplar sonucu oluşturacağınız kategoriler, satış stratejinizi oluştururken size oldukça önemli veriler sunabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Bütün bu veriler ışığında oluşturduğunuz hedef kitle profilinin davranışlarına ek olarak mevcut müşterileriniz arasında yapacağınız anket, e-posta ölçümleme gibi yöntemlerle oluşturacağınız veri tabanlarını kullanarak sitenizin dönüşüm oranlarını arttırabilirsiniz. Ayrıca her konuda size yardımcı IdeaSoft e-ticaret paketlerini kullanarak potansiyel müşteri kitlenize daha kolay bir şekilde de ulaşabilirsiniz. Şimdi, IdeaSoft e-ticaret ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kazancınızı kolayca üst seviyelere taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörümüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!