DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin pazarlama gücünü artıracak sosyal medya ipuçları

E-ticaret sitenizin pazarlama gücünü artıracak sosyal medya ipuçları

Günümüzde, hemen her sektörün pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için önemli bir araç olan sosyal medya, özellikle e-ticaret sitelerinin aktif olarak yer aldığı bir mecra. E-ticaret sitenizin pazarlama stratejilerini belirlerken sosyal medyada uygulayabileceğiniz küçük ama etkili stratejiler, sitenizin bilinirliğini ve karlılığını artırma konusunda faydalı olabilir.

Bu anlamda kullanıcıların sosyal medya alışkanlıkları takip etmek, doğru bir pazarlama stratejisi oluşturmak için son derece önemli. Eğer siz de e-ticaret sitenizin pazarlama gücünü sosyal medyayı kullanarak artırmak istiyorsanız, e-ticaret hedef kitlenize uygun olan sosyal ağlardan haberdar olmanız ve sosyal medya kampanyalarını kullanıcı alışkanlıklarına göre düzenlemenize gerekiyor.

Peki sosyal ağlardaki pazarlama gücünü artırmak için başka neler yapabilirsiniz?

Sadece organik stratejilere odaklanmamak

E-ticaret sitenizin pazarlama gücünü artırmak için; iyi tasarlanmış bir site, doğru yapılmış bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması ve geleneksel medya faaliyetleri her zaman yeterli olmayabilir. Sosyal medya platformlarındaki reklamlarınız ya da Google Adwords gibi araçlar için ayıracağınız bir bütçe ile pazarlama gücünüzü üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

E-posta listesi oluşturmak

E-ticaret sitenize daha çok kişinin üye olmasını sağlayarak e-posta listenizi geliştirmeniz de uygulayabileceğiniz çalışmalar arasında yer alıyor. Sosyal medya sitelerinden e-ticaret sitenize doğrudan üyelik bağlantısı kurmak, kullanıcılar için üye olmayı kolaylaştıracağı için üye sayınızın da hızlı bir şekilde artmasına yardımcı olabilir. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu e-posta hesaplarını günlük olarak kontrol ettiklerini düşünürseniz düşük maliyetli bir dijital pazarlama yöntemi olan e-posta pazarlamasıyla yüksek dönüşüm oranı elde edebilirsiniz.

A/B testleri

İkili karşılaştırma testi de denilen A/B testleri sayesinde müşterilerin sosyal medya kampanyalarına erişimini sağlamanız ve ilgi alanlarını belirleyerek bunlara yönelik e-posta gönderimlerinde bulunmanız, doğru bir yaklaşım olabilir. Müşteri tercihlerini belirlemek pazarlama stratejisi oluştururken elinizde daha sağlıklı veriler olmasını sağlar.

Doğru saatlerde paylaşım yapmak

Hangi sosyal medya platformunun, hangi saatlerde yoğunlukla kullandığını bilmek paylaşımlarınızı etkili saatlerde yapmanıza olanak tanıyabilir. Elbette bu saatler; bölge, yaş, cinsiyete gibi faktörlere göre farklılık gösterebilir. Bu anlamda öncelikle hedef kitlenizin sosyal medya hareketlerini araştırmanız ve bu bilgilere göre paylaşım yapmanız faydalı olabilir.

Doğru mesajı doğru platformda paylaşmak

Her sosyal medya platformu farklı bir amaca ve farklı bir kitleye yönelik kampanya çalışması yapmanıza olanak sağlar. Örneğin Twitter kullanıcıları fotoğraflı gönderileri tercih ederken Google+ kullanıcıları marka sadakati daha yüksek olan kişiler olarak bilinir. Bunlar gibi ayrıntıları bilmek daha doğru bir sosyal medya pazarlaması yapmanıza yardımcı olur. Siz de hedef kitlenizin yoğun olarak tercih ettiği sosyal ağlarda öncelik vererek ve bu ağların özelliklerine uygun mesajlar oluşturarak sosyal medya pazarlamanızı etkinleştirebilirsiniz.

Siz de paylaştığımız ipuçlarını göz önünde bulundurarak, doğru bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Ancak sosyal medya yönetiminde bunların dışında daha birçok değişken pazarlama açısından etkili olabilir. E-ticaret sitenizle ilgili her türlü yardımı IdeaSoft size sağlayabilir. Hemen şimdi ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft yardımıyla e-ticaret sitenizin kârlılığını artırmaya başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİpuçlarısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!