DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin kategori sayfalarını renklendirecek 5 öneri

E-ticaret sitenizin kategori sayfalarını renklendirecek 5 öneri

Kategori sayfaları belki de bir e-ticaret sitesi oluşturulurken en az özen gösterilen bu nedenle de genellikle en renksiz olan alan. Diğer taraftan, kategori sayfalarının, site ziyaretçilerini ürün sayfalarına yöneltme gibi, aslında çok önemli bir işlevi var.

Peki sizin için, e-ticaret sitenizin kategori sayfaları ne kadar önemli? Sitenizi yenilirken ya da herhangi bir çalışma yaparken kategori sayfaları hep en son mu aklınıza geliyor? Onların sıkıcı ve renksiz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa, e-ticaret sitenizin hizmet sunmaya başladığı günden bugüne sitenizin kategori sayfalarını hiç değiştirmediniz mi?

IdeaSoft olarak sizlere, kategori sayfalarınızı daha orijinal ve ilginç bir hale dönüştürerek, renklendirecek 5 farklı öneri hazırladık…

1. Call to action (CTA) kullanımı

Genellikle e-ticaret sitenizin ya da sitenize ait blog’unuzda yer alan içeriklerde kullandığınız call to action’lar (CTA) kategori sayfalarınız için de uygun olabilir. CTA’lar sitenizin ziyaretçilerini harekete geçirerek onları bir kategori sayfasından ürün sayfalarına yönlendirebilir. Bu nedenle, kategori sayfalarındaki görsellerin bir köşesine “beni görüntüle” şeklinde bir CTA iliştirerek; rakiplerinizden farklılaşabilir ve kategori sayfalarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

2. Ek ürün bilgisi

Kategori sayfalarında daha fazla bilgiye yer verme, kategori ve ürün sayfaları arasındaki gezinen ziyaretçilerin bilgiye boğulmasına neden olabilir. Bu nedenle kategori sayfalarında daha fazla bilgi vererek, ziyaretçilerin hangi ürünleri görüntülemesi gerektiğine kategori sayfalarında karar vermesini sağlayabilirsiniz.

Böylece ziyaretçiler de, kategori sayfalarındaki bilgileri gözden geçirerek ürünleri kontrol edip etmeyeceklerine kolayca kendileri karar verebilirler. Bazı e-ticaret sitelerinin kategori sayfalarında; mouse imlecinin bir ürün üzerine yaklaştırılmasıyla, ürünle ilgili önemli bilgilerin görünmesini sağlayan çalışmaları bu uygulamaya örnek verilebilir.

3. Değerlendirmeler

E-ticaret sitelerinin bilinirliğinin artması konusunda müşteri değerlendirmelerinin ve yorumlarının etkisi son derece büyük. Bu nedenle, bazı ticaret siteleri kategori sayfalarında, ürün/marka ‘değerlendirme yıldızlarına’ yer vermeyi tercih ederek, farklılaşma yoluna gidiyor. Fakat eğer e-ticaret siteniz için böyle bir yolu tercih edecekseniz, sahte değerlendirmelere yer vermekten kaçınmanızda büyük yarar var. Bu durumda iyi değerlendirme derecesi almış ürünleriniz için bu tarz bir uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

4. Kaliteli içerik oluşturma

Kaliteli içerik üretme e-ticaret sitelerinin odaklandığı noktalar arasında yer almaya başladı. Artık birçok e-ticaret sitesi sahibi, siteleri için çok kaliteli editöryal içerik üretiyor. Bunların arasında, ürettikleri içeriğe kategori sayfalarında bağlantı verenler de var. Bu uygulama dönüşüm oranını artırmak için etkileyici bir yöntem olabilir.

5. İstek listesiyle siparişi sonraya saklama

Ürün sayfalarında potansiyel müşterilere “istek listesi” (wishlist) seçeneğinin verilmesinin, alışveriş sepetini terk etme oranlarını da güçlü bir biçimde düşürdüğü biliniyor. Bu nedenle, birçok e-ticaret sitesinin ürün sayfalarında bu öğe kullanılmaya başlandı. Bu liste yardımıyla ziyaretçiler o anda satın almadıkları ancak ileride satın almayı düşündükleri ürünleri belirleyebiliyorlar.

Bazı e-ticaret siteleri ise istek listesi uygulamasını kategori sayfalarına taşıyarak, bu konuda farklı bir uygulama gerçekleştiriyor. Siz de e-ticaret sitenizin kategori sayfasında bu gibi yeni uygulamaya yer vererek, sayfanızı farklılaştırıp ön plana çıkarabilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak siz de e-ticaret sitenizin kategori sayfalarını renklendirerek, rakiplerinizin arasından öne çıkabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!