DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin Instagram takipçilerini artırmanın yolları

E-ticaret sitenizin Instagram takipçilerini artırmanın yolları

Günümüzde Instagram, e-ticaret markaları için en iyi pazarlama kanallarından biri haline geldi. Bu konuda yapılan son araştırmalar da Instagram’da markaların, diğer sosyal platformlardan yüzde 25 daha fazla etkileşim elde ettiklerini gösteriyor.

Instagram’ın ‘görselliğin gücünü’ arkasına alması, bu nedenle de diğer sosyal paylaşım sitelerinden daha yüksek etkileşim fırsatı sunması onu; e-ticaret sitenizi ve ürünlerinizi sergilemeniz açısından muazzam bir seçeneğe dönüştürüyor. Diğer taraftan, Instagram’da; her ne kadar takipçi edinmek çok zor olmasa da online satış yapacağınız “gerçek takipçiler”inize ulaşmakta güçlük çekebilirsiniz.

Biz de bu soruna çözüm bulabilmeniz açısından, sizlere Instagram’da e-ticaret sitenizin takipçilerinden yararlanmanın, yüksek sayıda takipçisi olan hesaplar ile etkileşim kurarak kısa sürede takipçi sayısını yükseltmenin ve marka bilinirliğini artırmanın önemli ipuçlarını sunuyoruz…

Hedef kitlenizi doğru tanımlayarak işe başlayın

Instagram’da öncelikle, e-ticaret sitenizin hedef pazarının gerçekten kimlerden oluştuğunu bilmeniz gerekiyor. Fakat potansiyel müşterilerinizin tam olarak kim olduklarını, yaşam standartlarını, ne tür fotoğraflar paylaştıklarını, takip ettikleri kişileri ve kullandıkları hashtag’leri öğrenmeniz biraz vakit alabilir. Bu nedenle, e-ticaret sitenizin ürünlerini satın alamayacak ya da almak istemeyen kişilerle Instagram’da vakit harcamaktan kaçınmanızda yarar var.

Rakiplerinizden nasıl yararlanabilirsiniz?

E-ticaret sitenizin Instagram’daki rakipleri, bu platformda gerçekleştirilecek bir sürü zor işi sizden önce zaten halletmiş olduğu için, size yalnızca onun avantajlarını kullanmak kalıyor. Bu konuda, sitenizin potansiyel müşterilerini bulup, onların ilgisini çekerek çok sayıda takipçiye ulaşabilmek için en yakın rakiplerinizin Instagram takipçilerinden yararlanabilirsiniz.

Rakiplerinizin Instagram hesaplarını takip eden kullanıcılar aynı zamanda sizin için potansiyel birer müşteri olabilir. Onların beklentilerini ve ilgi alanlarını inceleyerek onları cezbedecek paylaşımlar oluşturmak iyi bir başlangıç noktası olabilir. Ayrıca bu kullanıcılara ulaşacak doğru hashtag’leri rakiplerinizin Instagram kullanımından inceleyerek benzer hashtag’leri kullanmayı denemek de iyi bir fikir olabilir.

Rakiplerinizi nasıl bulabilirsiniz?

Genel olarak, e-ticaret sitenizin yakın rakiplerinin büyük bir çoğunluğunun kim oldukları konusunda zaten bir fikriniz vardır. Fakat ilgili anahtar kelime ve hashtag’leri arayarak, konuyla ilgili diğer popüler hesapları keşfetmek için, Websta gibi internette bulabileceğiniz çeşitli web uygulamalarından birini kullanabilirsiniz.

Rakiplerinizin takipçilerinden en etkili şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?

E-ticaret sitenizin rakiplerinin Instagram takipçilerinden yararlanmak için, onlarla etkileşim sağlamanız son derece önemli. Instagram’da potansiyel müşterileriniz aracılığıyla etkileşim oranınızı artırmanızın ise birkaç yolu var. Bunlar:

– Bir fotoğrafı beğenme

– Bir fotoğrafa yorum yapma

– Bir kullanıcıyı takip etme

– Bir kullanıcıya doğrudan mesaj gönderme

Takipçi kazanmak için en sık kullanılan yöntem

Instagram’da, kısa zamanda çok sayıda takipçiye ulaşmak isteyen markaların en sık kullandıkları yöntem ise rakiplerinin takipçilerini izlemeye başlamak. Örneğin rakiplerin takipçilerinden yüz tanesini izliyorlar. Bir süre sonra, rakiplerin farklı takipçilerini de izlemeye başlayıp onlarla etkileşime geçiyorlar. Bu sayede takipçiye kendi markalarını gösterip, dikkatlerini çekmeye çalışıyorlar. Bu sık kullanılan yöntemin zorluğu ise çaba ve zaman gerektiriyor olması.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de kısa sürede e-ticaret sitenizin Instagram’daki takipçilerini ve dönüşüm oranını artırabilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve karlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!