E-ticaret sitenizin iletişim sayfasını tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler

E-ticaret sitelerindeki önemli sayfalardan biri de iletişim sayfasıdır. Bu sayfa içeriğinin iyi bir şekilde hazırlanması gerekir. Site ziyaretçilerinin sizinle irtibata geçmelerini kolaylaştırmak, bu sayfalar da vereceğiniz bilgilerin güncelliğine ve doğruluğuna bağlıdır.

İletişim sayfasını sadece telefon ve e-posta adresi olarak düşünmemek gerekiyor. Farklı şekillerde de bu sayfaları düzenleyerek, ziyaretçilere ek bilgiler sunabilir ve hem kullanıcıları bilgilendirirken, hem de iletişim kanallarınızı sergileyebilirsiniz.

İletişim sayfasının olmazsa olmazları

Kalem kalem ele aldığımızda bazı unsurlar iletişim sayfalarının olmazsa olmazlarıdır.

 • Telefon numarası
 • E-posta adresi
 • Şirket ünvanı
 • Şirket açık adresi ya da iade adresi
 • Sosyal medya hesapları
 • İletişim formu
 • Çalışma saatleriniz (Çağrı merkezi için özellikle bu bilgilendirmeyi yapabilirsiniz.)

Bu bilgilerin iletişim sayfalarınızda yer alması oldukça önemlidir. Site ziyaretçileriniz ya da müşterileriniz gereken durumlarda hızlı bir şekilde sizinle iletişime geçebilmeliler. Peki, tasarım ve diğer detaylar olarak neler yapabilirsiniz?

Basit ve açıklayıcı olun

Bu sayfanın amacı kullanıcılara hızlı bir şekilde bilgi vermek olduğu için sade ve basit bir tasarım kullanmak oldukça idealdir. Sayfayı ziyaret edenler bu iletişim kanallarının herbirini rahatlıkla görebilmeliler.

Açık ve anlaşılır bir dille de müşterilerinizin sizinle nasıl iletişime geçebileceklerini belirtmelisiniz. Çağrı ve destek merkezinizin çalışma saatlerini vurgulayarak, müşterilerinizin size ne zaman ulaşabileceklerini belirtmelisiniz.

Sayfa üzerinde marka kimliğinizi yansıtın

Sayfa üzerinde kullandığınız metinlerde şirket kimliğinizi de yansıtabilirsiniz. Kurumsal bir dil kullanabilir ya da hedef kitlenize hitap edecek daha samimi bir dil de kullanabilirsiniz. Böylelikle markanızın duruşunu da bir şekilde sergilemiş olursunuz.

Sık sorulan soruları ve yanıtları paylaşın

İletişim sayfalarını detaylandırmak ve kullanıcıları bilgilendirmek için çağrı merkezinize ya da diğer kanallara gelen ve sık sorulan soruların yanıtlarını paylaşabilirsiniz. Böylelike iletişim sayfası üzerinde kullanıcıları bilgilendirebilir ve onların sorunlarını daha hızlı çözebilirsiniz. Bu hem iki tarafın zamandan tasarruf etmesini sağlar hem de müşteri destek biriminizin üzerindeki yükü hafifletir.

Kullanıcılar SSS sayfalarına gitmektense çoğunlukla firmalara ulaşmaya çalışırlar. Bu sebeple de SSS bilgilerinin bir kısmını burada paylaşmak, kullanıcılar için faydalı olabilir.

İletişim formalarınızı sadeleştirin

İletişim formunu kullanmak isteyen kişilerin de kullanıcı deneyimini geliştirmeniz ve onların işini kolaylaştırmanız önemlidir. Form alanlarını kısaltmak ve sadeleştirmek bu yöndeki ilk adım olacaktır. Kullanıcılardan çok fazla bilgi istemek ve çok fazla alan sunmak, formların kullanışlığını azaltacaktır. İletişim formlarında:

 • Ad Soyad
 • Telefon numarası
 • E-posta adresi
 • Konu başlığı
 • Mesaj bölümü

Şeklinde bir yapı kullanabilir ve mümkün olan en az adımda formun tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Güven verin

İletişim bilgilerinizin bir kısmını saklamak ya da bu bilgileri zor ulaşılılabilir yapmak, markaya olan güveni azaltacaktır. İletişim bilgilerinin gizli olması, müşteri ilişkilerinden kaçınıldığını göstereceği gibi markanın güvenilmez olduğu hissiyatını da uyandırabilir. Bu sebeple de müşterilerinizin size güvenmelerini sağlayacak ifadeler kullanabilir ve iletişime açık olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)