DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin güvenilirliğini artırmanın 4 yolu

E-ticaret sitenizin güvenilirliğini artırmanın 4 yolu

Fiziksel mağazalardan alışveriş yapan müşteriler, satın aldıkları ürünler konusunda herhangi bir sorun yaşadıklarında nasıl bir çözüm yolu izleyeceklerini de biliyor. Ancak online alışveriş söz konusu olduğunda müşteriler, çözüme ulaşmak için daha zor bir süreci göze almaları gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden bazı müşteriler; problem yaşadıkları durumlarda karşılarında bir sorumlu bulamayacaklarını düşündükleri ve online mağazalara güven duymadıkları için, online alışveriş yapmaktan da tamamen vazgeçebiliyor.

Tüm teknolojik gelişmelere rağmen online alışverişi riskli bulan ciddi sayıda bir kullanıcı kitlesi var. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizle aranızdaki ilişkinin güvene dayalı olması; e-ticaret sitenizdeki satışlarınızı artırabilmeniz açısından çok önemli. Bunun için de, e-ticaret sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin sitenizle ilgili olumlu bir genel izlenim edinmelerini sağlamanız ve onları sitenizin güvenliği konusunda ikna etmeniz gerekiyor.

Peki e-ticaret sitenizin güvenilirliğini nasıl artırabilirsiniz?

1. Profesyonel bir görünüm

E-ticaret sitenizin profesyonel bir görünüme sahip olması, potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmanızın iyi bir yolu olabilir. Çünkü iyi tasarlanmış bir site, potansiyel müşterileriniz için etkileyici olduğu kadar; onlarla aranızda güven kurmanızı ve onları satın almaya ikna etmenizi de kolaylaştırabilir. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin sitenizden alışveriş yapmalarını sağlamak için; sayfalarınızın dengeli bir biçimde tasarlanmış olması ve sitenizdeki reklam, banner gibi metaryallerin yoğunluğu konusunda dikkatli olmanızda yarar var.

2. Sosyal ağlarda etkileşim

E-ticaret sitenizin güvenilirliğini artırmanızın bir başka yolu da, sosyal medya platformlarında sitenizin etkin bir biçimde yer almasını sağlamanız olabilir. E-ticaret sitenizin sosyal ağlarda yer alması; aynı zamanda, yasal bir iş yaptığınızı, kendinizi her mecrada yer alarak tanıtmaktan kaçmadığınızı göstermek için çok önemli. Bu nedenle; Facebook, Twitter, Instagram gibi amacınıza uygun sosyal medya platformlarında aktif biçimde yer alarak, potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmanızda yarar var. Potansiyel müşterilerinizle sosyal ağlardaki etkileşiminiz sayesinde, onların sitenize dair olumlu bir algı geliştirmeleri ve güven duymaları kolaylaşabilir.

3. İletişim bilgileri

Telefon ve adres bilgileriniz, potansiyel müşterilerinizin e-ticaret sitenize güven duymasını kolaylaştırdığı için, sitenizde iletişim bilgilerinizin, görünür bir biçimde yer alması gerekiyor. Aksi halde; potansiyel müşterileriniz, iletişim bilgilerinizi vermek istemediğinizi düşünebilir. Bu düşünce de, onların size güven duymalarına ve sitenizden alışveriş yapmalarına engel olabilir. Ayrıca; yeni kurulan bir dijital mağazanız dahi olsa, gerçek bir müşteri hizmetleri departmanı oluşturmanız da son derece önemli. Bu anlamda; sadece hafta içi ve belirli saatlerde size ulaşabileceklerini belirtmek durumunda kalsanız bile, sitenizde telefon numaranıza yer vermeniz çok taşıyor.

4. Değerlendirmeler ve yorumlar

Genellikle potansiyel müşteriler; internetten ürün satın almaya karar vermeden önce ürünle ilgili kullanıcı yorumlarını ve onu satın alacakları site hakkında yapılan değerlendirmeleri okur. Bu anlamda; e-ticaret siteniz hakkında çeşitli mecralarda yapılan değerlendirmeler ve müşteri yorumları da, potansiyel müşterilerinizin sitenize olan bakış açısını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir.

E-ticaret sitenizde ürün ya da hizmetleriniz hakkında yapılan olumsuz yorumlara yer vermemeniz, son derece yanlış bir karar olabilir. Bu noktada, olumsuz yorumlara sebep olan şikayetleri çözüme kavuşturarak, itibarınızı doğru bir biçimde yönetmeye odaklanmanızda yarar var. Çünkü bu olumsuz yorumların sahipleri, e-ticaret sitenizde olmasa bile farklı platformlarda siteniz hakkında yorum yapabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak siz de e-ticaret sitenizin güvenilirliğini ve dolayısıyla satışlarını artırabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!