DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin çağrı merkezinde kullanabileceğiniz en iyi bekleme müzikleri

E-ticaret sitenizin çağrı merkezinde kullanabileceğiniz en iyi bekleme müzikleri

E-ticaret sitesi nasıl açılır artık bildiğimize göre, sıra geldi e-ticaret sitenizin nasıl yönetilmesi gerektiğine. Online mağazanızı yayına aldıktan sonra, gerekli pazarlama araçlarını kullanarak sitenizin reklamını yapmanız gerekiyor. Pazarlama süreci başarılı bir şekilde ilerlerken, sitenize ziyaretçilerin geldiğini göreceksiniz. Gerek sitenizin başarılı tasarımı ve altyapısı, gerekse de ürünlerinizin kaliteli olması sebebiyle satış rakamlarınız da artmaya başlayacaktır. Ancak tüm bunlar olurken, unutmamanız gereken bir diğer önemli husus da müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Müşteri memnuniyeti için elbette ki sorunsuz ürün satmak ve bunları sorunsuz bir şekilde ulaştırmak gerekiyor. Ancak kimi zaman ürün teslimatından belli bir süre sonra da müşterilerden çeşitli talepler ya da şikayetler gelebilir. Bu durumun çözülebilmesi için de satış sonrası destek ekibi ya da çağrı merkezi hizmeti verebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Bekleme Müziklerinin Önemi

Çağrı merkezleri, müşterilerin şikayetlerini dinlemek, onlara çözüm önerileri sunmak ve sorulan her soruyu yanıtlayarak bilgilendirmektir. Dolayısıyla tüm bu söylediklerimiz, müşterilere yardımcı olmak, onları memnun etmek için yapılmaktadır. Bir kurumun, müşterilerine iyi bir çağrı merkezi deneyimi sunabilmesi için, onları mümkün olduğunca az bekletmek ve kısa sürede taleplerine cevap verebilmelidir. Ancak kimi zaman aşırı yoğunluktan dolayı, müşterileri telefonda bekletmek gerekebilir. Bu noktada devreye bekleme müzikleri giriyor.

Çağrı merkezini arayan bir müşteri, kendisine yardımcı olacak görevliyi beklerken, sıkılmaması için müzik dinleyebilir. Peki müşteriye dinletilen müzikler nasıl olmalıdır? Bekleme müzikleri müşteriler üzerinde nasıl bir etki yaratır? Dinlettiğiniz müzik, firmanızın ruhunu yansıtabiliyor mu? Tüm bu soruların cevabını vermek için saydığımız maddeleri tek tek incelemek gerekiyor. Yine de sizlere yardımcı olabilmek için Türkiye’de çağrı merkezleri tarafından dinletilen en popüler şarkıları bir araya getirdik.

1. Enrico Macias – Solenzara

2. Enya – Only Time

3. Celine Dion – My Heart Will Go On

4. Whitney Houston – I Will Always Love You

5. Karla Bonoff – All My Life

6. Emilia – Big Big World

7. Loreena McKennitt – Tango to Evora

8. Bora Ayanoğlu – Yunus

9. Mozart – Türk Marşı

10. Tuluyhan Uğurlu – İstanbul Kanatlarımın Altında

11. One Republic – Good Life

12. Sultaniyegah Sirto

13. Dean Martin – Sway

14. Tormenta de Fuego

15. Vivaldi – Spring

16. Joaquín Rodrigo – Aranjues

Yukarıda yer alan parçalar dışında, özellikle flamenko ve klasik müzik kategorisindeki pek çok şarkıyı çağrı merkezinizin bekleme müziği olarak kullanabilirsiniz.

IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleriyle, müşterilerinizin sitenizdeki davranışlarını ölçebilir, size özel çözümler yaratabilirsiniz. Gelin siz de e-ticarete sağlam bir temelle başlamak, kolaylıkla satış yapabilmek ve başarıya ulaşmak için hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!