DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin blog’una takipçi kazandıracak 5 mizahi yaklaşım

E-ticaret sitenizin blog’una takipçi kazandıracak 5 mizahi yaklaşım

Bir e-ticaret sitesi sahibi olarak belirgin bir mizah yeteneğinizin olmadığına inanıyor ve komik olmak zorunda hissetmiyor olabilirsiniz. Bu anlamda blog’unuzun takipçilerinin de sadece kaliteli bilgilerin peşinde olduklarını düşünmeniz de son derece doğal.

Gerçekten de e-ticaret sitelerinde yer alan blog’lar, hedef kitlenizi iyi tanıyarak onlara yararlı bilgiler sunduğunuz ve onların hedeflerini, hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan başvuru kaynakları. Fakat blog’unuzun, okuyucuları bilgilendirmekten daha fazlasını yaparak onları eğlendirebilmesi de son derece önemli. Eğer e-ticaret sitenize ait olan blog’unuzda yer alan içeriklerde mizahi yaklaşımlardan yararlanmanın gereksiz olduğunun düşünüyorsanız bu; ‘büyük resmin’ önemli bir parçasını gözden kaçırdığınız anlamına gelebilir. Çünkü mizah, birçok işi daha eğlenceli bir hale dönüştürerek etkinliğini artırma konusunda; belki tek olmasa da, en etkili yollardan biri.

Peki e-ticaret sitenizde yer alan blog yazılarınızda daha fazla takipçi kazanmak için, hangi mizahi yaklaşımlardan yararlanabilirsiniz?

1. Alıntılama

Eğer mizah konusunda yetenekli olmadığınızı düşünüyorsanız, blog’unuzdaki yazılarda, e-ticaret sektörü ile ilgili çeşitli platformlarda yayınlanmış paylaşımlardan esinlenebilirsiniz. Bu anlamda, sosyal medyada; e-ticaret sektöründen veya sektör dışından, mizah duygusu güçlü, orijinal ve komik olan kullanıcıları izlemeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca, önemli mizah blog’larını ve e-ticaret sektörüyle ile ilgili mizahi yazıları okumanızda da büyük yarar var. Çünkü beslendiğiniz bu tür kaynaklar, blog’unuzda kendi mizah tarzınızı oluşturmanızı kolaylaştırabileceği gibi size SEO açısından da büyük katkılar sağlar.

2. Gözlem

Toplu taşıma araçları, havaalanları vb. gibi kalabalık yerler; en komik olaylarla karşılaşabileceğiniz ve gözlemlerinizi yazıya dökmeniz açısından son derece bereketli olabilecek adresler olabilir. Gözleme dayalı mizah, benzer deneyimleri yaşadıkları için okuyucularla kolayca ilişki kurabilmeye de olanak sağlar.

Bu anlamda, siz de e-ticaret sektöründe yaşananlarla ilgili gözlerinizi açık tutup gözlem yapabilirsiniz. Böylece, okuyucularınızı gülümsetecek veya onların kahkaha atmalarına sebep olacak olaylara dikkat ederek blog okuyucularınızla paylaşabilirsiniz.

3. Benzetme

Bir durumu veya nesneyi, onunla alakasız başka şeyle kıyaslayarak anlatmaya ve ona benzetmeye yarayan sembolik karşılaştırmalar; benzetme, metafor veya mecaz olarak adlandırılır.

E-ticaret sitenizde yer alan blog içeriklerinizde bazı mecazi “karşılaştırmalar” yapmanız, okuyucularla kolayca ilişki kurmanıza ve onların bu durumu zihinlerinde canlandırmalarına olanak sağlar. Bu anlamda, içeriklerinizde benzetme içeren bir mizah kullanırken; çok fazla karmaşıklaştırmadan, yalın metaforları tercih etmeniz faydalı olabilir.

4. İğneleme

İğneleme, okuyucularınızı ya da bir durumu keskin bir alaycılıkla ele alma biçimi olarak tarif edilebilir. Bu anlamda, çok fazla bıçak sırtı bir konu olduğu için iğnelemenin; herkesin tercih edebileceği bir yaklaşım olmadığını vurgulamakta yarar var. Çünkü doğru yapıldığında son derece keyif verebilen iğneleyici mizah, yanlış yapıldığında ise her şeyi darmadağın ederek insanları üzebilir.

Yani iğneleyici mizah, doğru yapıldığında saldırganlığı sınırlandırabilirken; çoğu zaman da kutuplaşmaya neden olduğu için, bazen son derece sevimsiz ve rahatsız edici de olabilir. Ayrıca bu yöntem, e-ticaret sitenizin bazı blog okuyucuları tarafından anlaşılmazken; bazılarını ise çok güldürüp eğlendirebilir. Bu noktada, hedef kitlenizi gerçekten iyi tanımanızda veya onları iğnelemeden ve ince alaydan anlayan insanlar arasından seçerek yeniden tanımlamanızda büyük yarar var.

5.Abartma

Abartma; doğru olan bir şeyden bahsederken onu; biraz abartıp, zor tanınabilir hale dönüştürerek çarpıtma sanatı olarak tanımlanır.

Abartma sanatı kullanılarak anlatılanlar; absürt bir biçime dönüşmeye başladığı noktadan itibaren, akılda kalıcı ve komik olabilir. Abartma yalnızca bir gülümsemeye neden olmakla kalmaz; aynı zamanda e-ticaret ile ilgili tasvir ettiğiniz şeyi de daha fazla hatırlanabilir hale getirebilir. Böylece değerli bilgilerinizin, okuyucularınızın zihinlerinde daha fazla kalabilmesi sağlanabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de e-ticaret sitenizin blog’unda kendinize uygun mizahi yaklaşımları belirleyebilir ve blog’unuzun takipçi sayısını artırabilirsiniz. IdeaSoft, yalnız dijital pazarlama araçları konusunda değil; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaİçerik PazarlamasıPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!