DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin 2016’ya kârlı bir başlangıç yapmasını sağlayacak kişiselleştirme önerileri

E-ticaret sitenizin 2016’ya kârlı bir başlangıç yapmasını sağlayacak kişiselleştirme önerileri

2015 yılının sonlarına yaklaştığımız bugünlerde tüm firmalar gibi e-ticaret siteleri de yeni yıl hazırlıklarına başladı. Hem yılı daha kârlı kapatmak hem de yeni yıla başarılı bir başlangıç yapmak isteyen e-ticaret siteleri özellikle kişiselleştirme çalışmalarına önem veriyor.

Son yıllarda e-ticaret sitelerinin satışları artırmak ve müşteri sadakati sağlamak için kullanıcılara kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sundukları göze çarpıyor. Kullanıcıların kendilerini özel hissetmelerini sağlayan bu çalışmaların satışları artırdığını bilen e-ticaret siteleri her kullanıcıya özel mesajlar ve teklifler sunarak müşterilerin satın almaya teşvik ediyor.

Peki, yılbaşı nedeniyle yoğun bir satış dönemine giren e-ticaret siteleri bu dönemde ne tür kişiselleştirme çalışmaları gerçekleştirebilir? İşte yeni yılda e-ticaret sitenize pek çok avantaj sağlayabilecek bazı kişiselleştirme önerileri…

Yılbaşı trafiğiyle e-posta pazarlamasına destek

E-posta pazarlaması e-ticaret sitelerinin kişiselleştirme çalışmaları için önemli bir araç. Çünkü e-posta adresi ve kişisel bilgilerine ulaştığınız kullanıcılara özel hazırlayacağınız e-posta içerikleri satışlarınızın artmasını sağlayabilir. Özellikle yılbaşı dönemini e-posta pazarlaması konusunda iyi değerlendirmenizde fayda var.

Eğer e-ticaret siteniz yılbaşı hediyesi olmaya uygun ürünlerle doluysa, bu dönemde yoğun olarak trafik alıyor olabilir. Bu trafiği sadece dönemlik bir satış artışı olarak düşünmek yerine uzun dönemli bir müşteri iletişimine dönüştürebilirsiniz.

Yılbaşı döneminde sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenizde yer alan pop-up form yardımıyla e-posta ve kişisel bilgilerini almanız 2016 yılında gerçekleştireceğiniz e-posta pazarlaması kampanyalarını kişiselleştirmeniz için işinize yarayabilir. Ayrıca formu dolduran kullanıcılara yılbaşı alışverişlerinde indirim kuponu hediye etmeniz, satışlarınızın artması için de önemli bir çalışma olabilir.

E-ticaret işiniz için e-posta pazarlamasına ihtiyacınız varsa Sendloop entegrasyonu ile ücretsiz 1000 gönderim hakkınızı hemen elde edebilirsiniz.

Satın alınan ürünleri takip edin

Bilgilerini aldığınız kullanıcılara göndereceğiniz e-postaların içeriğini kişiselleştirmek için daha önce satın alınan ürünleri incelemeniz son derece önemli. Eğer yukarıdaki örnekteki gibi e-posta formunu doldurarak yılbaşı indirim kampanyanızdan yararlanan kullanıcılar varsa, onların satın aldıkları ürünleri inceleyebilir, gönderdiğiniz e-postaların içeriğinde tamamlayıcı ya da benzer ürünlere yönelik indirimlerinizden bahsedebilirsiniz.

Retargeting çalışmaları

Kişiselleştirme çalışmaları sadece var olan müşterinize yönelik olmayabilir. Özellikle sitenizle tanışmış ancak henüz müşteriniz olmayan kullanıcıları kişiselleştirme çalışmalarıyla etkilemeniz satışlarınızı artırmak için son derece önemli.

Bu anlamda retargeting reklamları faydalı bir yatırım olabilir. Sosyal medya platformlarında ya da diğer online mecralarda sitenizi ziyaret ederek ürünlerinizi incelemiş olan kullanıcılara kendinizi, incelemiş oldukları ürünlerle hatırlatmanız onları kolayca müşteriye dönüştürmek için etkili olabilir.

Müşterinize özel web sitesi

Kişiselleştirme çalışmanızın önemli bir parçası da site tasarımınız olabilir. Sitenize üyelik oluşturan kullanıcılara özel banner’lar oluşturmak ve onların ilgilerini çekeceğini düşündüğünüz ürünlere bu banner’larda yer vermek işe yarayabilir. Aynı şekilde dinamik açılır pencereleri, indirim kuponlarını veya kampanya banner’larını da bu şekilde kişiselleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu ipuçlarından faydalanarak gerçekleştireceğiniz kişiselleştirme çalışmaları yılbaşı döneminde olduğu gibi 2016’da da işinize yarayabilir. Eğer işinizi e-ticarete taşımak ya da daha başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız IdeaSoft e-ticaret paketleriyle her zaman yanınızda olmaya hazır. Gelin siz de hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!