DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizi sosyal medya markasına dönüştürecek 5 öneri

E-ticaret sitenizi sosyal medya markasına dönüştürecek 5 öneri

Günümüz internet kullanıcıları zamanlarının çoğunu sosyal medya platformlarında geçiriyor. Bu da, e-ticaret sitelerinin pazarlama çalışmaları için bu mecralara yönelmesine neden oluyor. E-ticaret siteleri hangi ürün ya da hizmeti pazarlıyor olursa olsun sosyal ağlarda, hedeflediği kitleye kolayca ulaşabiliyor.

E-ticaret sitenizin herhangi bir sosyal medya platformunda yer almasının en önemli amacı sosyal medyadaki takipçilerinizin, markanıza duyduğu güveni artırmak ve etkileşim oluşturmalarını sağlamak. Bu anlamda, e-ticaret sitenizin Facebook sayfasındaki binlerce takipçisi, onlarla etkileşim kuramadığınız sürece, markanız için bir anlam taşımıyor. Çünkü bu durum, etkileşim kuramadığınız takipçilerinizle markanız arasında herhangi bir bağ oluşturamamanıza ve sosyal ağlarda fark edilmemenize neden oluyor.

Peki bir “sosyal medya markası” oluşturmanın ve e-ticaret sitenizin sosyal ağlar yoluyla güven ve marka sadakati elde etmesinin yolları nelerdir?

1. Marka kişiliği oluşturmak

Sosyal medyada takipçilerinizle, e-ticaret siteniz arasında bir bağ kurabilmeniz için e-ticaret şirketinizin sosyal medya sayfalarında ürünlerinize ilişkin görseller dışında farklı paylaşımlar yapmanız gerekiyor. Bu anlamda sektöre ilişkin gelişmeler, firma içinden bilgiler ve eğlenceli gündeme ve markanıza uygun paylaşımlar yapmak faydalı olabilir. Böylece takipçilerinizin algısında markanıza ilişkin bir kişilik oluşmasını sağlayabilirsiniz. Paylaşımlarınızda belirli kişilerden söz ederken; onlara dair görseller eklemeniz, takipçilerinizin etkileşim konusunda kendilerini daha rahat hissetmelerini ve markanızı daha insancıl olarak algılamalarını sağlayabilir. Bunun için sosyal medya platformlarında; çalışanlarınızın görsellerine yer vermenizi, etkinlik fotoğraflarınıza “hashtag” eklemenizi ve özel ofis etkinlikleri oluşturmanız faydalı olabilir.

2. Faydalı ve kaliteli içerik sunmak

E-ticaret siteniz sosyal medya optimizasyonu çalışmaları sırasında dikkat etmeniz gereken en temel noktalardan biri de takipçilerinizle etkileşim kurmanızı sağlayacak faydalı ve kaliteli içerikler oluşturmak.

İçerik konusunun öneminin farkında olan birçok önemli marka ve şirket, artık geleneksel medya yerine dijital pazarlama araçlarından yararlanmayı tercih ediyor; etkili blog yazarlarının, muhabir ve gazetecilerin hemen hemen hepsi sosyal medyayı kullanıyor. Bu nedenle sosyal medya platformları için gerçekleştirdiğiniz içeriklerin kalitesi ve takipçilerinize fayda sağlaması ya da onların dikkatini çekmesi önem taşıyor. Bu anlamda e-ticaret sitenizle ilgili tweet’lere yorum yapmanız, takipçilerinizi bir gönderinizde etiketlemeniz ve takipçilerinizin sorularını yanıtlamanız da sosyal ağlarda e-ticaret sitenizin iyi bir marka olarak algılanmasına katkı sağlayabilir.

3. Marka sadakatini güven üzerine kurmak

E-ticaret sitenizle ile ilgili sosyal ağlarda yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri; takipçilerinizi ürünlerinizle ilgili mesaj bombardımanına yani spam’e maruz bırakmak. Çünkü güven, sosyal medyadaki en önemli değerlerden biri. Eğer sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak istiyorsanız öncelikle takipçilerinizin size güven duymasını sağlamanız gerekiyor. Bu anlamda sosyal medya platformlarında gerçekleştirdiğiniz paylaşımların doğru, güvenilir, kaliteli bir marka algısı yaratan içeriklere sahip olması son derece önemli.

4. Ortak bir sosyal medya dili belirlemek

Yer aldığınız sosyal medya platformlarının tamamında, e-ticaret sitenizin aynı değerleri benimsemesi ve yansıtması; takipçilerinizin sitenize dair vermek istediğiniz mesajı algılamasını kolaylaştırabilir. Yani, benzersiz bir marka kişiliğini oluşturmak için; sayfanızın bulunduğu tüm platformlarda aynı tür mesajları, tasvirleri, jargon ve tonu kullanmanızda yarar var.

5. Kriz yönetim planı oluşturmak

Günümüzde, sosyal medya markalaşma stratejinizin bir parçası olarak; kriz yönetim planınızın olması önem taşıyor. E-ticaret şirketinizin itibarını sarsabilecek beklenmedik herhangi bir krizle karşılaşmanız halinde, doğru bir sosyal medya stratejisi ve yönetimi, şirketinizin itibarını koruma konusunda kurtarıcı olabilir.

Paylaştığımız bu ipuçlarından yola çıkarak, siz de bir sosyal medya markası oluşturabilir ve e-ticaret gelirlerinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft; satışlarınızı artıracak, ihtiyacınız olan her konuda size özel çözümler sunuyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!