DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizi ilk yılında büyütmenize yardımcı olacak 5 ipucu

E-ticaret sitenizi ilk yılında büyütmenize yardımcı olacak 5 ipucu

İnternetin giderek hayatımızın her alanında daha işlevsel hale gelerek kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmesi ve özellikle ödeme sistemlerinin güvenilirliğini her geçen gün artırması, e-ticaret sektörünün de gelişmesini sağlıyor. Bu büyüme aynı zamanda, e-ticaret sektöründe yaşanan rekabeti de artırıyor.

E-ticaret hacminin her geçen yıl artması ve yakın gelecekte de bu artışın hızlanarak devam edeceği artık iş dünyasının şüphe duymadığı bir gerçek. Bu anlamda pek çok işletme işini online’a taşıyarak bu pastadan pay almaya çalışıyor. Online girişimde bulunmak isteyenler için de e-ticaret son derece karlı bir iş alanı. Peki e-ticaret sitenizin sektörde yaşanan rekabetten sıyrılarak ilk yılından itibaren büyümesini sağlamak için neler yapılabilir?

E-ticaret sitelerinin ilk senelerinde satışları artırmaya yönelik izleyebileceği birçok strateji var. İşte sitenizi ilk yılında büyümesini sağlayacak bazı ipuçları…

1. Mobile uyum sağlamak

Online alışverişi tercih eden müşteriler artık sadece masa başındaki bilgisayarlarının karşısında oturan kullanıcılar değil. Mobil cihaz kullanımının hiç olmadığı kadar yüksek olduğu günümüzde bu kullanıcılara ulaşmak için e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olması son derece önemli.

E-ticarete yeni başlayan girişimcilerin eğilimi genellikle önce e-ticaret sitesini kurmak sonra mobile yatırım yapmak yönünde oluyor. Ancak eğer sitenizin ilk günden itibaren kazanmaya başlamasını istiyorsanız mobil kullanıcılara ulaşmak için de yatırım yapmanız gerekiyor.

2. Abonelik sistemini kullanmak

E-ticaret sitelerinde abonelik sistemi oluşturmak artık yaygın kullanılan bir sistem. Hem müşteri sadakatini artırmak hem de site ziyaretçilerinin alışveriş alışkanlıklarını belirlemek için abonelik sisteminden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ürün tanıtımlarında hedef müşteriyi doğru belirlemek ve geniş bir e-posta listesi oluşturmak için de abonelik sistemini düşünebilirsiniz.

3. İçerik pazarlaması

İnternet kullanıcıları, alışveriş yapmak ya da ürün incelemek için ziyaret ettikleri sitelerdeki içerikleri takip edebiliyor. Sitenize gelen ziyaretçilerin ilgisini yüksek tutmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizin geniş kapsamlı tanıtımlarına ilişkin, bilgi verici içerikler oluşturmanız satışlarınızı artırmanızda yardımcı olabilir.

Tüketicilerin alışveriş yapmak için tercih ettiği sitelerdeki içeriklerin özgün olması da tercihlerini etkileyebiliyor. Özellikle özel içerikler oluşturabilmiş e-ticaret siteleri, sadece bu içerikler için o siteyi tercih eden tüketici oranlarını ciddi şekilde arttırıyor. E-ticaret sitenize özgü, başka yerde olmayan içerikler hazırlayarak sitenizin tercih edilirliğini arttırabilir, sadık bir tüketici grubu yaratabilirsiniz.

4. Niş ürünler sunmak

Artık pek çok ürüne internetteki farklı sitelerden ulaşmak mümkün olsa da bazı ürünler sadece belli e-ticaret sitelerine özgü olabiliyor. E-ticaret sitenize özel ve kullanıcıların başka hiçbir yerde bulamayacağı niş ürünlerle satışlarınızı ve kullanıcı sayısını artırabilirsiniz.

5. Aracıları ortadan kaldırmak

Günümüzde internet kullanımı sayesinde küçük işletmeler de potansiyel müşterilerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma imkânı yakalayabiliyor. Her geçen gün tedarikçi firmaların da bu küçük işletmeleri tercih etme oranı artış gösteriyor. Bu anlamda tedarikçilerinizle aranızdaki aracıları ne kadar aza indirirseniz tüketiciye sunduğunuz ürünlerin fiyatlarını da o kadar düşük tutmuş olursunuz. Böylece kısa sürede büyümek için fiyat-kalite ekseninde yakaladığınız uygunluğun avantajını kullanabilirsiniz.

E-ticaret sitenizin, ilk bir yılda büyümesine yardımcı olabilecek bu ipuçları satışlarınızın beklenmedik oranda artmasını sağlayabilir. Ayrıca IdeaSoft’un size sunduğu e-ticaret özelliklerini kullanarak kârlılığınızı en üst seviyelere çekebilirsiniz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!