DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizi açmadan önce bilmeniz ve yapmanız gerekenler

E-ticaret sitenizi açmadan önce bilmeniz ve yapmanız gerekenler

Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurmak, iş planı oluşturmak ve işinizi hayata geçirmek heyecan verici olsa da iş e-ticaret sitenizi yayınlama kısmına geldiğinde, son adımınızı atmadan önce bilmeniz ve yapmanız gereken bir takım unsurlar bulunuyor.

Web sitenizin her şeyiyle hazır olmasının yanı sıra sizin de marka olarak hazır olmanız gereken bazı durumlar bulunuyor. Bu sebeple de sitenizin açılışını yapmadan önce bir takım konulara dikkat etmelisiniz.

Depo ve stok kontrollerinizi yapın

Depo ve stok kontrolleri açılış öncesi oldukça önemlidir. Sitenizin açılışını yaptığınızda, gelecek olan talepleri karşılayabilmeniz ve sitenizdeki tüm ürünlerin elinizin altında stokta olması önemlidir. Açılış esnasında ürün tedariği yapmamanız olumsuz bir marka imajı çizmenize neden olacaktır.

Tedarikçilerinizle olan iletişiminizi sağlıklı tutun

Kendi ürünlerinizi üretmiyorsanız, tedarikçilerinizle olan iletişimin de sağlam ve sağlıklı olması gerekir. Açılış sonrasında yine bu firmalarla çalışacağınız için aranızdaki ilişkileri iyi tutmanız gerekir. Aksi takdirde ürün tedarik edememeniz, satış yapamamanıza neden olacaktır.

Sosyal medya hesaplarınızı oluşturun

Sosyal medya hesaplarınızı site açılışı öncesinde almanız oldukça önemlidir. Hatta ilk isim seçim esnasında, bu isimlerin sosyal mecralardaki mevcudiyetini kontrol etmeniz de önemlidir. Sizinle aynı ismi taşıyan farklı hesapların olması, kafa karışıklığına neden olacağı için sosyal medyadaki hesap isim seçimlerine öncelik vermelisiniz. Aktif olarak kullanmayacağınız sosyal ağlar olsa da, marka isminin alınmaması ve kafa karışıklığı yaratılmaması için, farklı sosyal ağlardaki hesap isimlerini de almanız faydalıdır.

Açılışla ilgili bir varış sayfası hazırlayın

Açılış öncesi merak uyandırmak ve markanızın reklamlarına yavaş yavaş başlamak için, e-ticaret siteniz üzerinde açılışı duyurmak amaçlı bir varış sayfası hazırlayabilirsiniz. Böylelikle açılışa kısa süre kala reklamlara başlayarak, tüketicilerde bir merak unsuru yaratabilirsiniz.

Ürün fotoğraflarınızı kaliteli bir şekilde hazırlayın

Görsellik günümüzde bir hayli önemli olduğu için ürünlerinizin ilgi çekiciliğini artırmak için ürün fotoğraflarınızı kaliteli bir şekilde hazırlamanız da oldukça önemlidir. Kendi ürün fotoğraflarınızı çekmek ve e-ticaret siteniz üzerinde bu fotoğrafları sergilemek, ürünlerinize olan ilginin de artmasını sağlayacaktır.

Google Analytics kurulumunu yapın

Sitenize gelen trafiği takip etmeniz de birçok açıdan önemlidir. Açılış öncesinde web sitenizin Google Analytics hesabını kurmanız bu açıdan önemlidir. Reklamlarınızdan gelen trafiği, anlık ziyaretçileri, sitede geçirilen süreyi ve hangi sayfaların daha çok ziyaret aldığı gibi birçok farklı bilgiyi bu araç üzerinden takip edebilirsiniz.

NOT: Google Analytics’in takip kodunu web sitenize kurduktan sonra 24 ile 48 saatlik bir aktivasyon süreci gerektiğini unutmamalısınız. Bu sebeple de Analytics hesabınızın aktif bir şekilde çalışması için açılıştan en az 3-4 gün önce bunun kurulumunu yaparak, çalıştığından emin olmalısınız.

Site içerisindeki tüm linklerin çalışırlığından emin olun

Siteniz üzerindeki tüm yönlendirme linklerini de kontrol etmelisiniz. Farklı kategorilere ve ürünlere ya da sayfalara yapılan link yönlendirmelerinde herhangi bir sıkıntı olmaması önemlidir. Yanlış yapılan yönlendirmeler ya da eksik yazılan linkler, kullanıcıları 404 veya hata sayfalarına yönlendirebilir. Bu da kullanılabilirliği kötü yönde etkileyecektir.

Site açılma hızını test edin

Sitenizin hızlı bir şekilde açılması da bir hayli önemlidir. Yavaş açılan siteler kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği için çok fazla tercih edilmemelidir. Sayfa açılma hızlarınızı test ederek, site performansınızı gözden geçirmelisiniz. Web site hız testini yapabileceğiniz 5 ücretsiz araç isimli rehberimizden site hız testlerini yapabileceğiniz araçlara ulaşabilirsiniz.

Ödeme sistemlerinizi kontrol edin

Site üzerindeki farklı ödeme yöntemlerini de test edebilirsiniz. Özellikle kredi kartı ya da ön ödemeli kart gibi internet ortamından yapılacak olan ödeme işlemlerinin doğru ve stabil bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Açılış öncesinde test siparişleri oluşturarak, ödeme sistemlerinizin kontrollerini yapabilirsiniz.

Herşeyi test edin

Açılış öncesinde site üzerindeki tüm detayların düzgün çalıştığından emin olmanız gerekir. Bunun yanı sıra yazım hataları, hatalı görsel kullanımları, eksik sayfalar gibi detayların da kontrollerinin yapılması gerekir. Bu sebeple de açılış öncesinde, siteniz üzerindeki tüm sayfaları tek tek ele alarak incelemeli ve son kontrollerinizi yaparak, testlerinizi yapmalısınız.

Eğer siz de kendi e-ticaret sitenizi açmayı düşünüyorsanız, İdeasoft e-ticaret paketlerini inceleyerek ihtiyacınıza uygun bir çözüm bulabilir ve 1 günde kendi online mağazanızı açabilirsiniz. Dilerseniz 15 günlük demo talebi oluşturarak, hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!