DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenize daha fazla backlink almanın 5 yolu

E-ticaret sitenize daha fazla backlink almanın 5 yolu

​Daha önceki bir yazımızda size backlink’in ne olduğundan ve e-ticaret siteniz için neden önemli olduğundan bahsetmiştik. En temel tanımı ile backlink, sitenize diğer sitelerden gelen bağlantılara verilen isimdir ve arama motoru optimizasyonu açısından önemi büyüktür. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi backlink nedir başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

E-ticaret işinizi sürdürmek ve büyütmek için son derece kritik olan arama motoru optimizasyonu konusunda elinizi güçlendirmek için backlink’e ihtiyacınız var, fakat bunu nasıl yapacaksınız?

İşte önemli anahtar kelime aramalarında sitenizin üst sıralarda yer alması için Google’ın cezalandırmayacağı yöntemlerle, kaliteli backlink’ler elde etmenizi sağlayacak 5 yöntem…

Eğitici içerikler üretin

Başka insanların sizin sitenize bağlantı vermelerinin nedeni sitenizdeki içeriği bahsetmeye veya paylaşmaya değer bulmalarıdır. Bu açıdan ziyaretçilerinizin bir şeyler öğrenmesini sağlayan, onlar için e-ticaret sitenizin içeriğine paralel konularda eğitici olacak içerikler en etkilileri olacaktır. Müşterilerinizin ürünleriniz ile ilgili merak edebilecek konulara yer vermenin yanı sıra, örneğin bahçe ürünleri satıyorsanız bahçecilik ile ilgili ürün bağımsız eğitici içerikler yayınlamak çok işinize yarayabilir.

Yarışma düzenleyin

İnsanların bir web sitesi hakkında konuşmalarını istiyorsanız bunun en iyi yöntemlerinden biri de ödüllü bir yarışma düzenlemektir. Düzenlenen yarışma hakkındaki yazılar sizin için bir backlink kaynağı olabileceği gibi eğer yarışmayı doğru kurgularsanız katılımcıların ödülü kazanabilmek için sitelerinde yarışmadan bahsetmelerini (ve doğal olarak bağlantı vermelerini) de sağlayabilirsiniz.

Bağlantılar kurun

Bağlantı almanın en iyi yollarından biri de sizin kurumsal network’ünüzü yani bağlantı ağınızı geliştirmenizden geçer. Etkinliklere, konunuz ile ilgili davetlere katılın burada insanlarla ve özellikle de basın ve blog yazarları ile tanışın. Bu yöntemin zaman içerisinde çok sayıda backlink elde etmenizi sağladığını kendiniz de göreceksiniz.

Ürünlerinizin incelenmesini sağlayın

Bireysel blog yazarları veya alanınızdaki basın mensuplarının ürünlerinizi denemeleri ve ürünleriniz ile ilgili yazılar yazmalarını teşvik edin. Bunun için bazen basit bir rica, bazen test edilecek ürünün hediye edilmesi, bazense o yazı için sponsor olmak gerekebilir. Fakat çoğu zaman elde edeceğiniz faydanın, yapacağınız harcamadan daha değerli olacağına emin olabilirsiniz.

Önemli yayınlara konuk yazar olun

Sizin alanınızla ilgili önemli yazıların genellikle yüksek bağlantı değerleri vardır. Bu yayınlarda yer alabilecek kaliteli içerikler üreterek, bu içeriklerin yayınlanmasını sağlayabilirseniz hem markanıza değer katar, hem de sitenize kaliteli backlink sağlayabilirsiniz.

Ekstra ipucu: Rakiplerin backlink’lerinin izini sürün

Özellikle alanınız fazla spesifikse veya yukarıdaki yöntemleri uygulamak her zaman mümkün olmuyorsa yeni yöntemler bulmak için rakiplerinizin ne yaptığına göz atmak iyi bir fikir olabilir. Rakiplerinizin hangi sitelerden, hangi yöntemler ile backlink elde ettiğini görebilmek için örneğin ücretsiz OpenSiteExplorer aracını kullanabilirsiniz.


Kaliteli ve çok sayıda backlink elde etmenin arama sonuçlarında sitenizin daha üst sıralarda yer almasına büyük etkisi olacaktır. Fakat aramalardan gelen trafiği satışa dönüştürebilmek için birinci sınıf bir e-ticaret alt yapısına ihtiyacınız olacak. IdeaSoft bu konuda hem altyapısı, hem de benzersiz müşteri hizmetleri ile her zaman yanınızda. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınız için başvurun ve e-ticarette kazanmaya bugünden başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuDijital pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!