DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizde ne satacağınıza nasıl karar vermelisiniz?

E-ticaret sitenizde ne satacağınıza nasıl karar vermelisiniz?

Kendi işini kurmak isteyen ve online olarak satış yapmak isteyenlerin en çok zorlandıkları konulardan biri de internet siteleri üzerinden hangi ürünleri satacaklarını bulmak oluyor. Bu konuda bir fikriniz ya da kendi ürettiğiniz bir ürününüz yoksa dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor.

Eğer kendi ürünlerinizi üretmeyi planlıyorsanız ve halen ne üreteceğinize karar vermediyseniz de bu yazı işinize yarayacaktır.

Anahtar kelimelere odaklanın

İnternet üzerinde temel arama yöntemleri kullanarak belli başlı anahtar kelime arayışlarına girebilirsiniz. Google kullanıcılarının, internet üzerinde yaptıkları aramaları incelemek, satacağınız ürünler konusunda size fikir verebilir.

Eğer aklınızda belli başlı ürünler bulunuyorsa, bu ürünler için de anahtar kelime arayışlarına girebilirsiniz. Bu aramalar sonucunda, kullanıcıların bu ürünleri ne kadar aradıklarını ve kelimelerin arama hacimlerini görebilirsiniz anahtar kelime araştırması yapmak için Google Keyword Planner Tool’dan yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda Google Trends’i kullanarak belli dönemlerde en çok aranan kelime ya da kelime öbeklerini de araştırabilirsiniz. Dönemsel olarak ürün yelpazenizi değiştirmeyi düşünüyorsanız, Trends üzerinden dönemsel kelime arayışları yaparak, ürünlerin arama hacimlerine ve ne kadar ilgi görüp görmediklerini keşfedebilirsiniz.

İlgili rehber: Yeni ürününüzün talep yaratıp yaratmayacağını nasıl öğrenebilirsiniz?

Tüketicilerin sorun yaşadığı bir alan bulun

E-ticarette ya da genel olarak ticarette başarılı olmanın yollarından biri de tüketicilerin belli bir problemini çözüyor olmaktır. Kendi işinizi yapmaya başlayıp, yatırım arayışlarına girdiğinizde de bu durum karşınıza çıkacaktır; çünkü yatırımcıların büyük çoğunluğu yaptığınız işin yanı sıra tüketicilerin hangi problemini çözdüğünüzü de öğrenmek isteyeceklerdir.

Kendi tecrübelerinizden ya da çevrenizdeki insanların tecrübelerinden yola çıkarak, tüketicilerin en çok sıkıntı yaşadıkları alanları ele alabilirsiniz. Bunun yanı sıra markalar hakkında yapılan şikayetleri takip ederek de bu konu hakkında bazı fikirler ortaya çıkartmanız mümkün.

Tüketicilerin yaşadıkları sorunları bularak, bunlara yönelik bir çözüm getirebiliyorsanız o alana yönelmeniz, sektördeki farkınızı ortaya koyacaktır.

Tüketicilerde ihtiyaç ve istek oluşturun

Zorunlu ihtiyaçların haricinde tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları genellikle onlarda bir istek uyandıran ürünlere yönelme şeklinde olmaktadır. Tüketicilerde tutku yaratacak bir fikir yaratabilmek de bu açıdan önemli.

Belli başlı hobilerin ya da zevklerin üzerinden giderek, bu tutkuyu yaratacak açıklar bulabilirsiniz. Kadınlara yönelik bir hedef kitleye hitap etmek istiyorsanız, onların stil ve güzelliğe olan ilgilerinden yola çıkarak bir tutku oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Önemli olan tüketicileri heyecanlandıracak ve onları çevrelerindekinden daha farklı bir şekilde hissettirecek ürünleri ya da hizmeti onlara sunabilmeniz.

Kendi tutkunuzun peşinden gidin

İnternette satacağınız ürünü bulurken izlenecek yollardan biri de kendi tutkunuzun peşinden gitmektir. Eğer tutkunuzu paylaşacak başka kişiler bulabilecekseniz ve bu kişilere sunabilecek ürün ya da hizmetleriniz bulunuyorsa, tutkunuzun peşinden gidebilirsiniz.

Sevdiğiniz işi yapmak keyifli olsa da adım atacağınız sektörü ve sunacağınız hizmet/ürünü de seviyor olmanız gerekiyor. Çünkü sıfırdan bir işe başlamak beraberinde birçok zorluğu getirecektir ve sadece tutkunuzun olması yeterli olmayabilir. Bu konu ile yapacağınız tüm detay işleri de sevmeniz gerekiyor.

Sektörlerdeki boşlukları inceleyin

Farklı sektörlerdeki boşlukları incelemek de başka bir yöntem. Ele aldığınız sektörlerdeki firmaların nasıl çalıştıklarını, ürünlerini, ne gibi geri dönüşler aldıklarını inceleyerek, bu alanda nelerin geliştirilmesi gerektiğini keşfedebilir ya da hangi konuların daha iyi yapılabileceğine dair bazı stratejiler geliştirebilirsiniz.

İş tecrübelerinizden yararlanın

Bir süredir çalıştığınız bir işiniz varsa, bu iş konusunda da tecrübeleriniz vardır. Bu tecrübeleri bir şekilde kendi işiniz için de kullanabilirsiniz. Tecrübelerinizden yararlanmak, işinizi kurarken size birçok alanda yardımcı olacaktır; çünkü bildiğiniz işi daha doğru bir şekilde yapma fırsatınız olur.

Yazılım veya site tasarımı gibi işlerde tecrübeniz varsa bunu üzerine gidebilirsiniz. El işçiliği yapabiliyorsanız, el üretimi ürünler üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Kendinizi yeterli gördüğünüz bir hobiniz varsa, bu konu üzerinde eğitimler verebilir ya da tecrübenizi yansıtacak danışmanlık türü işlere de odaklanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!