DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizde mutlaka ölçmeniz gereken 5 performans göstergesi

E-ticaret sitenizde mutlaka ölçmeniz gereken 5 performans göstergesi

​E-ticaret sitenizin ne kadar başarılı olup olmadığının en basit kriteri günün sonunda ne kadar ciro ve karlılığa ulaştığıdır. Fakat eğer sitenin başarısını sadece bu iki kritere göre ölçümlemeniz, elinizde sadece çok kısıtlı bir veri kalması anlamına gelir.

 

Her ticari işletmenin takip etmesi gereken bu iki değerli verinin yanı sıra ancak ek ölçümlemeler ile sitenizin performansını artırıp, ciro ve karlılığınızı da daha üst seviyeye çıkartmak mümkün olabilir.

 

Peki e-ticaret sitenizin başarısını/performansını belirlemek ve hangi alanlarda geliştirmelere ihtiyaç duyduğunuzu tespit edebilmek için hangi verileri mercek altına almanız gerekiyor?

 

Burada sıralanabilecek çok sayıda gösterge var ama IdeaSoft olarak sizler için en önemli kriterlerden 5 tanesini bir araya getirdik…

 

1- Trafik kaynağı: Google Analytics veya benzeri bir ölçümleme aracı ile sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kanallardan size ulaştıklarını ayırt etmeniz son derece basit bir işlem. Burada asıl önemli olan farklı trafik kaynaklarını birbirleri ile karşılaştırarak size daha değerli, yani satışa dönüşen trafiği sağlayan kaynakları ayırt edebilmek. Bu sayede hem en verimli kaynakları tespit edebilir, hem de geliştirilmesi gereken kaynakları belirleyebilirsiniz.

 

2- Yeni ve geri gelen ziyaretçiler: Sitenizi ilk kez ziyaret eden kullanıcıların ilk seferde satın alma işlemi gerçekleştirme oranları doğal olarak düşük olacaktır. Eğer bunu başarabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Fakat geri gelen ziyaretçilerin satın alma oranları da en az yeni ziyaretçilerinki kadar önemlidir. Eğer bir müşteriye ilk ziyaretinde satış yapamıyorsanız, geri geldiklerinde şansınız artacaktır. Bunun içinde geri gelen ziyaretçilerin oranını da ölçmek ve oran düşükse remarketing gibi reklam seçeneklerini kullanmak doğru bir hareket olabilir.

 

3- Ziyaret başına ortalama gelir: Sitenizi ziyaret eden her bir kişi başına ortalama geliriniz nedir? Örneğin sitenizi bugün 5000 kişi ziyaret etti ve toplam 2000 TL’lik satış yaptınız. Bu durumda ziyaret başına ortalama geliriniz 2000 / 5000 = 40 kuruş olacaktır. Bu ortalama rakam sizin için daha fazla ziyaretçi elde ettiğinizde (örneğin 20 bin ziyaretçiye ulaştığınızda) yaklaşık ne kadarlık bir hacme ulaşacağınızın bir göstergesi olacaktır.

 

4- Tekrarlayan sipariş oranı: Bir müşteri satın alma gerçekleştirdikten sonra sitenize geri dönüp, yeniden alışveriş yapıyor mu? Eğer yapmıyorsa veya bu oran düşükse ortada önemli bir sorun var demektir. Çünkü yeni müşteri kazanmak, var olan müşteriyi elde tutmaktan her zaman daha maliyetlidir. Müşterinin tekrarlayan siparişleri olmaması süreçten veya üründen memnun kalmadığının bir göstergesi olabilir. Anketler ile sorunun nerede olduğunu araştırmak iyi bir fikir olabilir.

 

5- Alışveriş sepeti terk etme oranı: Müşterilerin alışveriş sepetine ürün eklemesi alışverişin tamamlandığı anlamına gelmez. Alışveriş müşteri ödemeyi yaptıktan (hatta aslında ürünü teslim aldıktan) sonra sona erer. Bazı müşterilerin alışveriş sepetine ürünü ekledikten sonra alışverişi tamamlamadıklarını göreceksiniz. Bu yakından gözlemeniz gereken son derece önemli bir konudur. Müşterilerin ne kadarı ürün ekledikten sonra alışverişi yarım bırakıyor? Ne kadar adres bilgisini girdikten sonra siteyi terk ediyor? Hangi oranda müşteri kredi kartı bilgisini girdikten sonra işlemi sonuçlandırmıyor. Bu adımlara yakından bakarak olası çok ciddi sorunları erkenden tespit etmeniz mümkün olabilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: AnalizE-ticarete girişÖlçümleme
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!