DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dönüşümleri artıracak video stratejileri

Dönüşümleri artıracak video stratejileri

Video, etkili e-ticaret pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olarak özellikle son yıllarda daha da büyük bir önem kazanmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin çoğunluğu ürün hakkında bilgi almak için okumak yerine tanıtıcı bir video izlemeyi tercih ediyor. Ayrıca benzer araştırmalar video kullanılmayan sitelerde her 4 müşteriden birinin siteye karşı ilgisini kaybettiğini de ortaya koyuyor.

E-ticaret sitenizin satışlarına olumlu etki yapabilecek bir video stratejisi oluşturabilmeniz için uygulayabileceğiniz küçük ipuçlarını sizleri için inceledik…

Ürün tanıtımlarını hem site içi, hem de site dışı kullanıma göre hazırlayın

Videonun önemli olduğu ortada ancak e-ticaret siteniz için bir video stratejisi oluştururken işe nereden başlayacaksınız? Yeni başlayanlar için etkin bir e-ticaret video stratejisinin temelde iki amacı olduğunu unutmamakta fayda var. Bunlar, yeni müşteriler çekebilmek ve dönüşümleri artırmak için site dışı tanıtımlar oluşturmak ve site içi videolarla AOV’yi (Avarage Order Value – Ortalama Sipariş Tutarı) yükseltmektir. Tanıtım videolarınızı hazırlarken bu iki amaç çerçevesinde hazırlayabilirsiniz.

Site içi ürün videoları hazırlayın

Ürün videoları potansiyel alıcıların ürünlerle ilgili daha fazla fikir sahibi olmalarına yardımcı olur. Fotoğraf ve metinlerin aksine videolar, ürünlerinizin günlük hayatta kullanımını birebir gösterebilmenizi sağlar. Müşterilerin ürünleri mağazada inceleme imkânı olmadığı e-ticaret platformlarında bu eksikliği ürün tanıtım videoları kapatır. Ürün videoları özellikle tekstil, mücevherat ve benzer ürünlere farklı açılardan bakılabilme kolaylığı da sağlar.

“Müşteri memnuniyeti” videoları kullanın

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin %85’inin herhangi bir sitenin güvenirliğini, kullanıcı yorumlarına dayandırdıklarını ortaya koymuş. Sitenize koyacağınız pozitif müşteri yorumları ve mutlu müşteri röportajlarıyla potansiyel alıcıların sitenize olan güvenini ve online mağazanızın saygınlığını arttırabilir, olumlu bir izlenim bırakabilirsiniz.

E-ticaret sitenizle ve firmanızla ilgili tanıtım videoları hazırlayın

Ürün odaklı videoların yanı sıra bir bütün olarak yaptığınız işle ve firmanızla ilgili bir “Hakkımızda” videosu ya da genel bir tanıtım videosu, satıcı ve tüketici arasında bir bağ oluşturmak için harika bir yoldur. Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, neden yaptığınızı anlatan ve insanların sizi tercih etmeleri için onlara sebepler sunduğunuz videolar, müşterilerinizde güven duygusunu güçlendirmeniz açısından da oldukça faydalı olabilir.

Site dışı video-tanıtımlar oluşturun

Sitenizdeki videolar, ürününüzle zaten ilgilenen, satın alma sürecindeki müşterilere yardımcı olmak için tasarlanır. Site dışı videolarsa yeni müşterilerin ilgisini çekebilmek ve eski müşterileri daha fazlası için geri gelmeye ikna etmek için işinize yarayabilir. Bu yüzden, siteniz dışında yani, “YouTube” ve “Facebook” gibi platformlarda yayınlayacağınız videolarda daha farklı stratejiler izleyebilirsiniz.

Site dışı videolarınızı hazırlarken ürün tanıtımından çok, eğitim ve promosyon videoları gibi, sitenize trafik sağlayacak içerikleri kullanmanızda fayda var. E-ticaret siteleri için videonun önemi tartışmasız çok büyük ancak video oluşturma süreçlerinin de hem zaman hem de parasal olarak belli maliyetleri olduğunu da unutmamakta fayda var. Eğer sadece bir kaç video oluşturmak için zamanınız varsa en popüler ürünler üzerinde odaklanarak gelirinizi arttırabilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de e-ticaret siteniz için doğru bir video stratejisi oluşturabilir ve daha çok kazanabilirsiniz. IdeaSoft, size e-ticaret sitelerinde olması gereken tüm özellikleri fazlasıyla sağlayabilir. Gelin siz de hemen ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile e-ticarette kazanmaya başlayın…

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!